Jump to content
jacekb1

Merlin VPN i spadek predkosci tunelu

Recommended Posts

jacekb1

Jeden problem rozwiazany, a teraz mam drugi:

Lacze po stronie serwera VPN to 150/15Mbit, po stronie klienta 18/1.5 - oba lacza sprawne i ida z pelna predkoscia.

Po spieciu tunelu obojetnie czy to przez PPTP czy OpenVPN spada predkosc download do 4-5Mbit co przy takim polaczeniu powoduje wrecz rysowanie sie stron.

Na tomato mialem to samo i to byl jeden z powodow przejscia na Merlina.

Jakies pomysly ?

house

tutaj ważna rolę odgrywa upload łącza w lokalizacji serwera VPN. U mnie jest tak na 100/100 Mb/s praca i 250/20 Mb/s via VPN dom :

5730530280a-compressor.pngvpntune-compressor.png

jacekb1

Doskonale sobie zdaje sprawe, ze upload jest istotny.

Nie pisalbym gdyby ten tunel nie pracowal wczesniej poprawnie, mialem 13-15Mbit jeszcze jakies 2 tyg. temu. Nie potrafie znalesc przyczyny, nic nie bylo zmieniane. Spokojnie dawalem rade sciagac pliki z NAS'a w domu z predkoscia 1.8-2 MB/s.

Teraz ping w tunelu oscyluje miedzy 90-100, a transfer 400-500 KB/s max.

Edited by jacekb1

house

A u ISP wszystko gra ? łączysz sie via TCP czy UDP ? 

jacekb1

ISP jest ok, niestety jak to u operatora nie rozmawia sie z technikiem tylko z mila pania ktora ma gotowe odpowiedzi i niewiele sie mozna dowiedziec.

Oczywiscie, ze po UDP.

house

ja grzeję po TCP z racji tego, że pracuję w sieci z wszelkimi możliwymi szykanami. Sprawdź również ten sposób. 

jacekb1

Wlasnie sie zastanawialem dlaczego przy twoich laczach masz takie wolne transfery i sam mi odpowiedziales - TCP.

TCP to kompletna porazka w tunelu OpenVPN, zmniejsza conajmniej dwukrotnie transfer w tunelu.

house

Zdaję sobie z tego sprawę, jednak tak jak pisałem - mam narzucone polityki sieciowe więc muszę lecieć po TCP. Działa na tyle ok, że da się korzystać i robić enterprise adminów w jajo :) Kolejna sprawa to na tym symetryku 100/100 siedzi duża liczba użyszkodników z całego miasta :D 

• Like it 1

jacekb1

Kurcze no juz caly glupi jestem, poprobowalem jeszcze i wyszlo mi tak:

Przed polaczeniem tunelu:

You do not have the required permissions to view the link content.

Po polaczeniu:

Wyglada slabo ale najbardziej martwia mnie te pingi - 60 bez i 100 z tunelem to zdecydowanie za duzo.

Gdzies jest waskie gardlo, tylko gdzie ?

house

t-mobile ?

jacekb1

A zrobilem sobie tunel po LTE na probe z fona :)

Zglupialem, nic nie zmienialem i... jest prawidlowo.

• Like it 1

house

może jednak ISP

jacekb1

Watpie, sklaniam sie do tego, ze ktorys z uzyszkodnikow w sieci domowej cos puszcza i blokuje port.

Puszczam wiresharka i zobaczymy.

Edit: dostalem odpowiedz od ISP taka jak sie spodziewalem, ze po ich stronie nie bylo zadnych zmian.

Poza tym wrocilem do tomato bo niestety bez ficzerow shibby'ego nie da sie zyc i znowu walcze z CTF ktory wlaczony daje przyspiszenie i brak dostepu do domeny z adresu wewnetrznego, a wylaczony dusi mi niesamowicie lacze.

Temat do zamkniecia bo nie dotyczy Merlina.

Edited by jacekb1
  • Like it 1

house

Temat zamykam jako rozwiązany.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś ten post". 

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• grzesw77
      By grzesw77
      Witam,
      Rozważam zakup tego routera, mam pytanie do tych co go już posiadają - czy włączenie kontroli rodzicielskiej nie powoduje przycięcia prędkości łącza ?
      Mam obecnie Tp-Linka VR600, który właśnie idzie do zwrotu z tego powodu. Łącze mam 320mbit (światłowód), a po włączeniu kontroli rodzicielskiej router przycina je do 100mbit.

Dzięki
    • Łukasz_B
      By Łukasz_B
      Witajcie
      Mam problem z serwerem VPN asusa. Początkowo postawiony VPN działał bardzo ładnie i miło. Niestety od jakiegoś czasu (może po którymś update'ie) z połączenia VPN może korzystać ostatnio dodany użytkownik.
      W przypadku łączenia za pomocą pozostałych kont użytkowników- nie pozwala nawiązać połączenia i wywala w logach takie coś:

Mar 15 09:50:45 pptp[31886]: pppd 2.4.7 started by admin, uid 0
      Mar 15 09:50:45 pptp[31886]: Connect: pptp0 <--> pptp (188.146.28.8)
      Mar 15 09:50:49 pptpd[31885]: CTRL: Ignored a SET LINK INFO packet with real ACCMs!
      Mar 15 09:50:49 pptp[31886]: Peer pawel failed CHAP authentication
      Mar 15 09:50:49 pptp[31886]: Connection terminated.

• gabrychu
      By gabrychu
      Szuka router do firmy z VPN.

Z jednej strony 100/100, druga strona Orange 10/1 (planowane DO 80/4).

Cisco RV042G (mam w jednej firmie, chodzi bez problemów z VPN) lub Cisco RV320. Konstrukcja ma chyba trochę lat, ale ma być stabilnie. No i mają wsparcie producenta.

Znalazłem taki wynalazek jak Linksys LRT214. Ciekawie wygląda, ma też OpenVPN. Nie wiem jak ze wsparciem.

Lub obecnego Mikrotika RB750Gr3 podpiąć do łącza Orange. A kupić "lepszego" Mikrotika do łącza 100/100 i między nimi zrobić VPN. Tylko tutaj trzeba dłubać.

A może lepiej  coś z Ubiquiti EdgeRouter.

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
  • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.