Skocz do zawartości
wojoz151

RT-AC55U vs RT-AC1200G+

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

wojoz151

Witam,

Mam pytanie który router będzie lepszy, stabilniejszy? Będzie używany jako router podłączony do modemoroutera UBEE od UPC ustawionego w trybie bridge(powód niestabilność łącza, wyoskie pingi, lagi...). 
Będzie podpięty do niego jeden komputer pod lan i 6-8 urządzeń po wifi. Czy wspomniane przeze mnie routery będą w stanie zapełnić stabilne łącze w tych warunkach, ewentualnie proszę o polecenie innych(lepszych) w podobnej kwocie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
8 godzin temu, wojoz151 napisał:

Będzie używany jako router podłączony do modemoroutera UBEE od UPC ustawionego w trybie bridge(powód niestabilność łącza, wyoskie pingi, lagi...). 

zmień Ubee na Connect Box'a - o wiele stabilniejsze rozwiązanie, działa w trybie bridge :

8 godzin temu, wojoz151 napisał:

Czy wspomniane przeze mnie routery będą w stanie zapełnić stabilne łącze w tych warunkach

To zależy jakiej wydajności oczekujesz po WiFi. 6-8 urządzeń na dwuantenowym ac55u to nie do końca dobre rozwiązanie. Co prawda można je wymienić, jednak lepszym rozwiązaniem są niewymienne 4 sztuki w RT-AC1200G+. CPU w ac55u to MIPS a Broadcom w 1200G+ to ARM - co prawda jednordzeniowy ale jednak ARM. Obydwa routery mają po 128 MB pamięci RAM. Szybszym rozwiązaniem będzie rt-ac1200G+. Więcej o tym routerze możesz poczytać tutaj :

W podobnej kwocie możesz nabyć RT-N18U. Jednak jego nie polecę ze względu na 2 sprawy - brak AC i jedynie pasmo 2,4GHz - wnioskując po tym, że używasz UPC zapewne w okolicy masz ich sieci UPC Wi-Free - może być tłok w eterze, w którym ciężko będzie uzyskać odpowiednią wydajność. Pomimo tego, że ten model dysponuje całkiem niezłą specyfikacją. Odradzę Ci również D-Linka DIR-850L, dostępnego w podobnej kwocie. Natomiast zastanowiłbym się nad dopłatą do Netgear R6400 lub poszukał używanego RT-AC68U - można go dostać w kwocie podobnej do ceny nowego Netgear R6400. 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
wojoz151

Co do UBEE to właściwie dostałem go 3 dni temu, po kontakcie na czacie z konsultantem przyszli technicy i wymienili zamiast Technicolor-a, liczyłem na poprawę ale przez wifi jest chyba jeszcze gorzej jak było, więc pewnie nie będą mi chcieli teraz zmienić na Connect Box-a. Pozostaje liczyć że jednak UBEE w trybie bridge nie będzie sprawiał kłopotów.

Wydajności oczekuję jednak dość sporej a przynajmniej stabilności łącza i niskich opóźnień. Dodam jeszcze że sygnał nie będzie miał dużych odległości do przebycia, maxymalnie około 6-7m (2 stosunkowo cienkie ściany po drodze).

Co do Netgara to poczytam i się zastanowię, chociaż planowałem wydać trochę mniej.
Widzę że ma dwurdzeniowy procesor i więcej ramu, pozostaje kwestia czy ten router jest naprawdę warty dołożenia dodatkowych 170zł.

Edytowane przez wojoz151

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
35 minut temu, wojoz151 napisał:

Wydajności oczekuję jednak dość sporej a przynajmniej stabilności łącza i niskich opóźnień. Dodam jeszcze że sygnał nie będzie miał dużych odległości do przebycia, maxymalnie około 6-7m (2 stosunkowo cienkie ściany po drodze).

na takim dystansie RT-AC1200G+ sprawdzi się doskonale.

35 minut temu, wojoz151 napisał:

Co do Netgara to poczytam i się zastanowię, chociaż planowałem wydać trochę mniej. Widzę że ma dwurdzeniowy procesor i więcej ramu, pozostaje kwestia czy ten router jest naprawdę warty dołożenia dodatkowych 170zł.

Warto chociażby dla szybszego USB, CPU i RAM'u. Z zasięgiem może być nieznacznie lepiej porównując z RT-AC1200G+ -obydwa posiadają nieodkręcane anteny. Poczytaj : 

Jeżeli wystarczy Ci to co oferuje Asus a nie masz potrzeby wykorzystania portu USB i nie szybszego ISP w okolicy to będzie lepszym wyborem niż Netgear. Asus ma jeszcze jedną przewagę nad Netgear -możesz wykorzystać go do połączeń mobilnych i korzystać z LTE poprzez odpowiednio dopasowany modem. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
wojoz151

Przeczytałem obie recenzje. 
Kwestię szybkości portu USB można w ogóle pominąć, nie planuję go używać.
Również prędkość jaką uzyskują w teście Wifi 5Ghz oba routery w zupełności mi wystarczy. Aktualnie łącze 120/10.
Na małe różnice w zasięgu również nie muszę zwracać uwagi, gdyż odległości urządzeń nie będą duże.

Natomiast w Asus-ie martwią mnie dwie rzeczy.
Po pierwsze komentarze pod recenzją na temat losowych resetów, których podobno producent nie potrafi rozwiązać (A przecież po to chcę kupić nowy router aby był maxymalnie stabilny) 
A po drugie nie wiem jak zachowa się on z tak dużą liczbą urządzeń jak u mnie, jednak posiada słabszy procesor i mniejszą ilość pamięci RAM. (Czy nie będzie to powodowało opóźnień/lagów/niestabilności)

Edytowane przez wojoz151

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
1 godzinę temu, wojoz151 napisał:

Po pierwsze komentarze pod recenzją na temat losowych resetów, których podobno producent nie potrafi rozwiązać

być może to problem konkretnego egzemplarza, używałem ten model przez około 10 dni i nie zauważyłem aby działo się z nim coś niepokojącego. 

A po drugie nie wiem jak zachowa się on z tak dużą liczbą urządzeń jak u mnie, 

z obsługą ruchu sieciowego dla tylu klientów poradzi sobie bez problemu. Przy około 50 klientach WiFi można było by się zastanawiać nad podziałem takiego ruchu, przy 10 urządzeniach nie zaprzątałbym sobie tym głowy. U mnie pracował z 12 hostami i wszystko sprawowało się poprawnie.

jednak posiada słabszy procesor i mniejszą ilość pamięci RAM. (Czy nie będzie to powodowało opóźnień/lagów/niestabilności)

ale posiada CPU ARM, jednostkę dość silną do takich zadań - pomimo jednego core'a. Pamięć RAM jest ważna przy mocno rozbudowanym opcjach FW lub aplikacjach instalowanych w entware i działających w tle. Ten model akurat ma paletę funkcji dobraną dość dobrze do zasobów sprzętowych, nie będzie problemów. Swego czasu używałem UPC 120 na słabszym routerze RT-N66U (cpu MIPS 74K) i jakoś specjalnie nie pamiętam aby z czymś sobie nie radził.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi