Jump to content
house

Modernizacja HTPC

Recommended Posts

house

Jeśli ktoś z Was szuka dobrego i cichego chłodzenia CPU to mogę polecić kupiony przeze mnie zestaw SilentiumPC. Producent o rodzimym rodowodzie, ze wskazaniem na rozwiązania budżetowe, jednak oferujący całkiem przyzwoitą kulturę pracy. W 10 minutowym stresie CPU Spartan 3 PRO + 2 Zephyr'y to po prostu cisza. Najlepszy zamiennik dla boxowego coolera Intela.

Wentylatory sterowane z płyty w trybie auto (CPU - max 1100 rpm, "nawiew" i "wyciąg" - po ok 950 rpm) :

2016-09-29_202433.png2016-09-29_202454.png2016-09-29_202512.png

temperatury CPU :

123.png2016-09-29-20h30-Temperature-Core #0.png2016-09-29-20h30-Temperature-Core #1.png

• Like it 1

house

Piekło zamarzło :) Po prawie 16 latach używania Inteli po raz drugi w swojej karierze kupiłem CPU od AMD. Ostatnim ich procesorem który posiadałem był AMD Duron 800 MHz a w tzw międzyczasie pominąłem wszystko co pokazało się z tej stajni na rynku. Zobaczymy co jest wart AMD Ryzen 5 2400G :)

house

Cichy, szybki, tani ;) 

Najciekawszym elementem tego zestawu jest zintegrowana w CPU grafika Vega 11. Najszybsze dostępne tego typu rozwiązanie na rynku, co ciekawe bez problemów udźwignęła Battlefield 4 :) 

house
54 minuty temu, gabrychu napisał:

House możesz napisać jak się to sprawuje, coś na +, coś na -.

@gabrychu powiem tak - nie jest źle ale nie jest też za kolorowo. Co konkretnie Cię interesuje ?

Dość ogólnikowo : 

• Ryzen 5 2400G to wydajny CPU, względem wcześniej posiadanego I3 4170 widzę dość sporą różnicę :
    • You do not have the required permissions to view the link content.
    • wszystko bangla szybciej, sprawniej, ogólnie pod tym względem jestem zadowolony
    • co do temperatur - Fortis 3 v2 to dość duża chłodnica więc Ryzen w spoczynku ma 29-36 stopni i max 55-58 stopni w stresie. Sam wentylator to tani, polski badziew - powyżej 1000 obr jest irytująco głośny. 
    • Ryzen strasznie szybko się podnieca i rozkręca GHz pod byle pretekstem, I3 pod tym względem zapewniał lepszą kulturę pracy, ale był wolniejszy (więcej GHz większa temperatura - głośniejszy wentyl).
  • GPU Radeon RX Vega 11 wbudowane w CPU to mistrzostwo - dość szybki i całkiem sprawnie można na nim pograć. Intel HD Graphics zostawia daleko w tyle.

2018-03-04_195406.thumb.png.1441cb15f1ace5eedd811c9a7c979036.png

• Sprawdziłem jedynie Battlefield 4 FHD, ale był mocno grywalny i do zabawy na TV zupełnie mi wystarcza. Irytujące jest, że Radeon ustawia w trybie auto temperaturę barw na 6400k co daje efekt żółtej poświaty. Musiałem podciągnąć ok 1000k w górę aby biel byłą biała a nie żółta i nie łapała niebieskiej poświaty. Mały szczegół ale irytujący (może zboczenie z samochodu z xenonem - lubię zimne barwy) ;) 

2018-03-04_195150.thumb.png.826805bcdfa3e2b899c41a5348a745cb.png 

• Wtopiłem trochę z nośnikiem - kupiłem 960 EVO, który z tym konkretnym Ryzenem osiąga jedynie połowę swojej wydajności w NVME. Ryzen 2400G oferuje jedynie PCI-e 3.0 x2 więc nośnik M.2 czyta max 1700 MB/s a zapisuje 1400 MB/s . Chciałem uniknąć dodatkowej karty graficznej, więc na razie tak zostanie - może AMD coś poprawi sterownikami albo się przyzwyczaję. 

2018-03-03_214552.png.e668f2a28eed3bbc0751caedea2a43c2.thumb.png.e38229f7277fa8b37933446fa29a5c01.png

• Lubię ciszę więc do obudowy SilentiumPC wsadziłem śmigła BeQuiet, nie jest jak makiem zasiał, ale dość cicho i przewiewnie.

Po tylu latach z Intelami nie widzę większej różnicy czy problemów. Czasem zdarza się, że filmy na YT coś się "kaszanią" w FHD jakby GPU nie wyrabiało i chrome potrafi się zawiesić. Poza tym jestem bardzo zadowolony - komputer uruchamia się 8 sekund, zamyka w mniej niż 3 a Windows Insider instaluje się odrobinę szybciej :) 

Obecnie moje HTPC to :

ryzen.thumb.png.c210f8c7363d4c54fef537bd7427e41d.png

• Like it 1

gabrychu

O takie podsumowanie mi chodziło :)

Karta grafiki "zjada" RAM? Z tym dyskiem M2 trochę porażka, raczej powinni to poprawić.

• Haha 1

house
4 minuty temu, gabrychu napisał:

Karta grafiki "zjada" RAM?

tak, zawsze "integry" żarły RAM. Maksymalnie można jej przydzielić w biosie 2GB ale + jest to, że im szybsze moduły tym efektywniej GPU działa. Zdecydowałem się na HyperX Predator DDR4 3000MHz CL15 i nie narzekam. Oczywiście można wsadzić moduły 2400 MHz.

7 minut temu, gabrychu napisał:

Z tym dyskiem M2 trochę porażka, raczej powinni to poprawić.

i nikt nigdzie o tym nie pisał, żadne info znalezione w sieci nie wspominało że nowe APU ma to ograniczenie. Przez przypadek spiknąłem się na elektrodzie z gościem, który również kupił Ryzen'a 2400G i miał dokładnie identyczną sytuację. Wychodzi, że ten zgryz jest "by design" ;) 

• Like it 2

house
W dniu 22.02.2018 o 09:14, house napisał:

Cichy, szybki, tani

i wystawiony na sprzedaż, jeżeli ktoś z Was byłby zainteresowany zakupem - zapraszam na PW :) W skład zestawu wchodzi :

• Procesor AMD Ryzen 5 2400G 3.6GHz
  • Płyta główna MSI B350M MORTAR
  • Pamięć HyperX Predator DDR4, 2x4GB, 3000MHz, CL15 
  • Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 
  • Obudowa SilentiumPC Regnum RG2 Pure Black
  • Zasilacz Thermaltake Smart SE 530W
  • Napęd Pioneer BLU-RAY Recorder
  • dysk SSHD 500GB Seagate.

Gwarancja na sprzęt w morele.net. Cena do uzgodnienia ;) 

Nieaktualne :)

house
Temat został zamknięty.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś odpowiedź". 

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• OpenITbot
      By  OpenITbot
      Zobacz plik Intel PROSet/Wireless Software
      The Intel® PROSet/Wireless Software or Intel® PROSet/Wireless WiFi Software is the name of the package that includes the Wi-Fi drivers and some other software components for Intel Wireless Adapters.
      Dodający &nbspOpenITbot Dodano 08.02.2019 Kategoria Karty sieciowe  
    • equusman
      By equusman
      Witam
       Wymieniłem w laptopie Dell Latitude e6530 kartę wifi Broadcoma , na kartę intela jak tytule postu. No i zaczęły się problemy. Efekt - nie można uruchomić urządzenia błąd 10. System windows 10 pro czysta instalacja. Przed wymianą karty zainstalowane były wszystkie potrzebne sterowniki ze strony Della i działało. Po wymianie karty - wifi niedostępne. Sterowniki do karty ściągnąłem ze strony Intela. Menadżer urządzeń wyświetla zainstalowane sterowniki karty. Karta wifi jest sprawna, bo na tym laptopie mam jeszcze zainstalowanego linuxa i na nim pięknie hula .
      Wczoraj postanowiłem zrobić jeszcze raz czystą instalacje windows 10. Sam dociągnął sterowniki. Na stronie della zrobiłem diagnostykę , zainstalowałem tylko trzy pliki wskazane przez program diagnostyczny ( chipset intela, grafika intela, sterowniki do sata). Ani na świeżo ani po instalacji w/w składników karta nie ruszyła ( kod 10) Menedżer kartę widzi i to wszystko. Wczoraj i dzisiaj szperałem w internecie , ale bez skutku. Nie mam pojęcia to ugryźć. Oczywiście na linuxie bez zmian działa super (out of the box).

Z dodatkowych urządzenień zainstalowanych w laptopie mam :
      - kartę bluetooth 380, DW5560 HSPA+ ( bez karty sim). Nie wiem co jeszcze podesłać co by pomogło rozwiązać problem.
      Bardzo proszę o pomoc
    • OpenITbot
      By  OpenITbot
      The Intel® PROSet/Wireless Software or Intel® PROSet/Wireless WiFi Software is the name of the package that includes the Wi-Fi drivers and some other software components for Intel Wireless Adapters.

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci.
Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
  • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.