Skocz do zawartości
house

Modernizacja HTPC

Rekomendowane odpowiedzi

house

Jeśli ktoś z Was szuka dobrego i cichego chłodzenia CPU to mogę polecić kupiony przeze mnie zestaw SilentiumPC. Producent o rodzimym rodowodzie, ze wskazaniem na rozwiązania budżetowe, jednak oferujący całkiem przyzwoitą kulturę pracy. W 10 minutowym stresie CPU Spartan 3 PRO + 2 Zephyr'y to po prostu cisza. Najlepszy zamiennik dla boxowego coolera Intela.

Wentylatory sterowane z płyty w trybie auto (CPU - max 1100 rpm, "nawiew" i "wyciąg" - po ok 950 rpm) :

2016-09-29_202433.png2016-09-29_202454.png2016-09-29_202512.png

temperatury CPU :

123.png2016-09-29-20h30-Temperature-Core #0.png2016-09-29-20h30-Temperature-Core #1.png

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Piekło zamarzło :) Po prawie 16 latach używania Inteli po raz drugi w swojej karierze kupiłem CPU od AMD. Ostatnim ich procesorem który posiadałem był AMD Duron 800 MHz a w tzw międzyczasie pominąłem wszystko co pokazało się z tej stajni na rynku. Zobaczymy co jest wart AMD Ryzen 5 2400G :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Cichy, szybki, tani ;) 

Najciekawszym elementem tego zestawu jest zintegrowana w CPU grafika Vega 11. Najszybsze dostępne tego typu rozwiązanie na rynku, co ciekawe bez problemów udźwignęła Battlefield 4 :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
54 minuty temu, gabrychu napisał:

House możesz napisać jak się to sprawuje, coś na +, coś na -.

@gabrychu powiem tak - nie jest źle ale nie jest też za kolorowo. Co konkretnie Cię interesuje ?

Dość ogólnikowo : 

• Ryzen 5 2400G to wydajny CPU, względem wcześniej posiadanego I3 4170 widzę dość sporą różnicę :
    • Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.
    • wszystko bangla szybciej, sprawniej, ogólnie pod tym względem jestem zadowolony
    • co do temperatur - Fortis 3 v2 to dość duża chłodnica więc Ryzen w spoczynku ma 29-36 stopni i max 55-58 stopni w stresie. Sam wentylator to tani, polski badziew - powyżej 1000 obr jest irytująco głośny. 
    • Ryzen strasznie szybko się podnieca i rozkręca GHz pod byle pretekstem, I3 pod tym względem zapewniał lepszą kulturę pracy, ale był wolniejszy (więcej GHz większa temperatura - głośniejszy wentyl).
  • GPU Radeon RX Vega 11 wbudowane w CPU to mistrzostwo - dość szybki i całkiem sprawnie można na nim pograć. Intel HD Graphics zostawia daleko w tyle.

2018-03-04_195406.thumb.png.1441cb15f1ace5eedd811c9a7c979036.png

• Sprawdziłem jedynie Battlefield 4 FHD, ale był mocno grywalny i do zabawy na TV zupełnie mi wystarcza. Irytujące jest, że Radeon ustawia w trybie auto temperaturę barw na 6400k co daje efekt żółtej poświaty. Musiałem podciągnąć ok 1000k w górę aby biel byłą biała a nie żółta i nie łapała niebieskiej poświaty. Mały szczegół ale irytujący (może zboczenie z samochodu z xenonem - lubię zimne barwy) ;) 

2018-03-04_195150.thumb.png.826805bcdfa3e2b899c41a5348a745cb.png 

• Wtopiłem trochę z nośnikiem - kupiłem 960 EVO, który z tym konkretnym Ryzenem osiąga jedynie połowę swojej wydajności w NVME. Ryzen 2400G oferuje jedynie PCI-e 3.0 x2 więc nośnik M.2 czyta max 1700 MB/s a zapisuje 1400 MB/s . Chciałem uniknąć dodatkowej karty graficznej, więc na razie tak zostanie - może AMD coś poprawi sterownikami albo się przyzwyczaję. 

2018-03-03_214552.png.e668f2a28eed3bbc0751caedea2a43c2.thumb.png.e38229f7277fa8b37933446fa29a5c01.png

• Lubię ciszę więc do obudowy SilentiumPC wsadziłem śmigła BeQuiet, nie jest jak makiem zasiał, ale dość cicho i przewiewnie.

Po tylu latach z Intelami nie widzę większej różnicy czy problemów. Czasem zdarza się, że filmy na YT coś się "kaszanią" w FHD jakby GPU nie wyrabiało i chrome potrafi się zawiesić. Poza tym jestem bardzo zadowolony - komputer uruchamia się 8 sekund, zamyka w mniej niż 3 a Windows Insider instaluje się odrobinę szybciej :) 

Obecnie moje HTPC to :

ryzen.thumb.png.c210f8c7363d4c54fef537bd7427e41d.png

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
gabrychu

O takie podsumowanie mi chodziło :)

Karta grafiki "zjada" RAM? Z tym dyskiem M2 trochę porażka, raczej powinni to poprawić.

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
4 minuty temu, gabrychu napisał:

Karta grafiki "zjada" RAM?

tak, zawsze "integry" żarły RAM. Maksymalnie można jej przydzielić w biosie 2GB ale + jest to, że im szybsze moduły tym efektywniej GPU działa. Zdecydowałem się na HyperX Predator DDR4 3000MHz CL15 i nie narzekam. Oczywiście można wsadzić moduły 2400 MHz.

7 minut temu, gabrychu napisał:

Z tym dyskiem M2 trochę porażka, raczej powinni to poprawić.

i nikt nigdzie o tym nie pisał, żadne info znalezione w sieci nie wspominało że nowe APU ma to ograniczenie. Przez przypadek spiknąłem się na elektrodzie z gościem, który również kupił Ryzen'a 2400G i miał dokładnie identyczną sytuację. Wychodzi, że ten zgryz jest "by design" ;) 

• Lubię to 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
W dniu 22.02.2018 o 09:14, house napisał:

Cichy, szybki, tani

i wystawiony na sprzedaż, jeżeli ktoś z Was byłby zainteresowany zakupem - zapraszam na PW :) W skład zestawu wchodzi :

• Procesor AMD Ryzen 5 2400G 3.6GHz
  • Płyta główna MSI B350M MORTAR
  • Pamięć HyperX Predator DDR4, 2x4GB, 3000MHz, CL15 
  • Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 
  • Obudowa SilentiumPC Regnum RG2 Pure Black
  • Zasilacz Thermaltake Smart SE 530W
  • Napęd Pioneer BLU-RAY Recorder
  • dysk SSHD 500GB Seagate.

Gwarancja na sprzęt w morele.net. Cena do uzgodnienia ;) 

Nieaktualne :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
Temat został zamknięty.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś odpowiedź". 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• OpenITbot
      Przez  OpenITbot
      Zobacz plik Intel PROSet/Wireless Software
      The Intel® PROSet/Wireless Software or Intel® PROSet/Wireless WiFi Software is the name of the package that includes the Wi-Fi drivers and some other software components for Intel Wireless Adapters.
      Dodający &nbspOpenITbot Dodano 08.02.2019 Kategoria Karty sieciowe  
    • OpenITbot
      Przez  OpenITbot
      The Intel® PROSet/Wireless Software or Intel® PROSet/Wireless WiFi Software is the name of the package that includes the Wi-Fi drivers and some other software components for Intel Wireless Adapters.
    • TomaszH
      Przez TomaszH
      Mam pytanie do osób posiadających kartę Intel 9260. Czy ktoś z was używał jej z bezprzewodowymi słuchawkami i kodekiem aptX? Podobno Windows 10 obsługuje aptX, karta Intel 9260 też podobno obsługuje aptX. Czytałem jednak, że są z tym problemy. Intel zwala winę na Microsoft, a Microsoft na Intel. Chodzi mi o ten wątek na stronie Microsoft: https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-hardware/bluetooth-apt-x-not-as-priority-profile-for-apt-x/f3615ba2-ff0a-4460-9303-717d266fd197 

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Obserwuj nas:

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używamy plików cookie do celów związanych z reklamami, mediami społecznościowymi i statystykami. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Wszystkie wymagane w tej kwestii informacje zawierają: Polityka prywatności, Regulamin oraz Warunki użytkowania.