Jeśli ktoś z Was szuka dobrego i cichego chłodzenia CPU to mogę polecić kupiony przeze mnie zestaw SilentiumPC. Producent o rodzimym rodowodzie, ze wskazaniem na rozwiązania budżetowe, jednak oferujący całkiem przyzwoitą kulturę pracy. W 10 minutowym stresie CPU Spartan 3 PRO + 2 Zephyr'y to po prostu cisza. Najlepszy zamiennik dla boxowego coolera Intela.

Wentylatory sterowane z płyty w trybie auto (CPU - max 1100 rpm, "nawiew" i "wyciąg" - po ok 950 rpm) :

2016-09-29_202433.png2016-09-29_202454.png2016-09-29_202512.png

temperatury CPU :

123.png2016-09-29-20h30-Temperature-Core #0.png2016-09-29-20h30-Temperature-Core #1.png

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Podobna zawartość

• Nencio
      Przez Nencio
      Czy można w routerze zmienić login admin na inny dowolny?
      Jeszcze głupie pytanie, a mianowicie czy po ssh można się do routera zalogować?
      Czy można zmienić czas wylogowania sesji żeby nie musiało się co chwilę logować?

• house
      Przez house
      Dzięki jednemu z użytkowników nhl.pl wkrótce będę miał jedną kartę Intela model Intel® Dual Band Wireless-AC 7260
      Model o tyle ciekawy, że w formacie half mini-pcie.

Więcej info tutaj :
      http://www.intel.com/content/www/us/en/wireless-products/dual-band-wireless-ac-7260-bluetooth.html

teraz pozostaje mi czekać na przesyłkę zza wielkiej wody i zdjąć whitelistę kart wifi w bios
      zobaczymy czy karta Intel polubi się z rt-ac68u i r7000

edit- jednak z pomocą przyszedł kolega @tamtosiamto i dzięki niemu będę miał możliwość przetestowania tej karty
    • Marcin Rafalski Fishman
      Przez Marcin Rafalski Fishman
      Ok, zakupy zrobiłem poniekąd dzięki Wam, ludziom na tym forum. Ponieważ od tygodnia siedziałem przy routerze AC68U I karcie Intel 7260 czuję potrzebę wyrzucenia z siebie pewnych spostrzeżeń i uporządkowania sobie tego wszystkiego. Napiszę dużo bo możliwe, że będą to czytać również amatorzy i pewne sprawy mogą nie być takie banalne. Sam jestem amatorem i sporo czasu zajęło mi dojście do pewnych rzeczy.
      Po kolei:
      Zacznijmy od routera. Asus RT-AC68U to bez wątpienia droga zabawka! Czy warto? Ja uważam jednak, że tak. Dlaczego?
      1X USB 3.0 oraz 1xUSB 2.0 Radio – 1900 Mbps ASUS – świetny i solidny producent.   Ad.1 - W czasach chmur, serwerów i innych bajerów dlaczego sami mamy sobie tego nie stworzyć? AC68U posiada USB 3.0 standard ten w teorii ma dać możliwość przesyłania do 640MB/s. Jest to ok. 10 razy więcej niż USB 2.0 które przesyła do 60 MB/s. Możemy więc być pewni, że jeśli podłączymy szybki dysk twardy to nie będziemy mieli wąskiego gardła i będziemy mieli całkiem ciekawy serverek. Na USB 2.0 podłączę drukarkę i każdy z domowych komputerów będzie bezprzewodowo z niej korzystać.

Ad.2 - Radio jest opisane jako 1900 Mbps. Jest to pewnego rodzaju chwyt marketingowy i należy go wyjaśnić.  Asus RT-AC68U potrafi przesyłać dane na 2 częstotliwościach. Tak więc można w tym samym czasie podłączyć się do sieci na częstotliwości 2,4 GHz lub na 5GHz. Ja preferuję 5GHz. Mimo że tłumienie tej częstotliwości jest większe, a więc zasięg jest trochę gorszy. W mojej okolicy nikt nie nadaje na 5GHz. Daje mi to przewagę, gdyż nikt mnie nie zakłóca, mam mniej interferencji i dzięki temu mam większe transfery. Na częstotliwości 2,4 GHz pracują moje starsze urządzenia nie wspierające 5GHz. Router, dla 2,4 GHz wspiera rozwinięty standard N. Na tej częstotliwości jest w stanie obsługiwać urządzenia z prędkością do 600 Kbit/s. (Dla żółtodziobów 1 KB to 8 Kbitów .

UWAGA! Niestety ale urządzenia pracujące w standardzie N są różne! W AC podobnie. Standardy tak szybko ewoluują, że nie nadążają z ich nazwami. Jest kilka metod przyśpieszania transferu. Najpopularniejsze to szerokość pasma, ilość strumieni… Nie będę się na dym rozpisywał ale należy sprawdzić co z czym chcemy połączyć gdyż są karty N600 ale są i N150 które mogą nas rozczarować.  RT-AC68U na częstotliwości 5GHZ wspiera bardzo szybką N-kę ale również nowy standard AC. W AC możemy uzyskać tu do 1300 Mbit/s a to już jest coś. Suma transferu na 2,4 GHz  oraz 5 GHz daje właśnie wspomniane przez ASUSA 1900 Mbit/s. Czy to potrzebne? Coraz bardziej. Dzięki temu ASUSOwi można w łatwy sposób stworzyć wydajną sieć domową jak również udostępniać w prosty sposób swoje dane na Świat. Prawdą jest, że router o standardzie AC to troszkę zabawka na wyrost ale coraz częściej mamy nowe laptopy a nawet smartfony z kartami obsługującymi AC. Kolejną sprawą jest fakt iż jeden z operatorów telewizji kablowej  dostarcza już internet 120 Mbit/s a nawet 250 Mbit/s. Sam posiadam 120kę i jestem bardzo zadowolony. Router stał się czymś znacznie ważniejszym niż punktem dostępu internetowego, jest już serwerem łaszącym wiele urządzeń domowych i nie tylko. Zainwestowałem i jestem bardzo zadowolony.

Ad.3 - ASUS to firma robiące doskonałe urządzenia elektroniczne. Wysoka jakość ze strony technicznej jak i oprogramowania. Soft pomaga nam w stosunkowo łatwy sposób z routera stworzyć serwer multimedialny.
      Tyle na temat opisu Routera i celowości jego zakupu. Czas na praktyczne testy.

Do testów użyłem:
      Laptop Lenovo T61p z gigabitową kartą sieciową. Wifi nie było używane. Laptop Lenovo W520 z dyskiem SDD i 2xHDD Raid-0. WIFI INTEL 7260AC Po zakupie AC68U okazało się że nie mogę połączyć się nawet korzystając z N300 łączyło jedynie na N150. W ustawieniach routera ustawiłem na sztywno szerokość wiązki na 40MHz lecz nie pomogło to. Okazało się że nieświadomie przez wiele lat miałem nie właściwie ustawioną kartę sieciową w laptopie. Co gorsza nie w jednym. Byłem wściekły na Intele i jego drivery jak i producentów sprzętu. Jaki jest sens sprzedawania np. karty N300 która domyślnie będzie działać jako N150??!!! Sami sprawdźcie jak wasze karty są ustawione. Aby to zrobić zajrzyjcie do menagera urządzeń, odszukajcie kartę sieciową. Wybierzcie w niej właściwości a następnie zaawansowane.

Jeśli zobaczycie ustawienia szerokości kanału 20 MHz to przestawcie to koniecznie na AUTO! Zarówno dla sieci 2.4 jak i 5 GHz. Ja dodatkowo włączyłem tu preferowanie sieci 5G.

W routerze lepsze rezultaty uzyskiwałem przy zmianie z auto, czy 20/40/80 na 80!

Do W520 dokupiłem kartę Intel AC7260 i zastąpiłem nią starą obsługującą jedynie N300. Jeśli ktoś chciał by wykonać podobną operację musi wiedzieć o dwóch rzeczach. Po pierwsze często, jeśli nie zawsze biosy w laptopach posiadają blokadę uniemożliwiającą taką operację. Najpierw należy upewnić się korzystając z googla jak jest w naszym przypadku. Mój W520 posiadał blokadę i musiałem odszukać w sieci zmodyfikowany bios i go użyć. Dopiero po tym zabiegu można było zainstalować nową kartę i bezproblemowo uruchomić komputer. Drugą rzeczą to zakup właściwej karty. Intel wyprodukował 3 rodzaje tej karty:
      7260N 7260N Dual Band 7260 AC Możliwe, że są jeszcze inne wersje z Bluetoothem bądź nie. Mnie to nie interesowało. Dla mnie było najważniejsze aby obsługiwała nowy standard AC! Kartę zakupiłem na Ebay Niemcy za cenę około 100 PLN wraz z transportem i po kilku dniach miałem ją w domu.

Niestety, po instalacji okazało się, że karta w jakiś sposób działa gorzej niż moja stara N-ka. Żonglowałem driverami jak i ustawieniami. Nic specjalnego nie osiągnąłem. Karta w Windowsie 7 64bit za nic nie chciała pracować w AC. Googlując okazało się że nie jestem jedyną osoba z tym problemem.
      Uruchamiając CMD.exe i wpisując „netsh wlan show drivers” otrzymałem:

Jak widzicie nie ma wzmianki o wsparciu standardu 802.11AC. Windows pokazywał, że połączenie to N. Mimo, że o dziwo pokazywało czasami zestawienie połączenia nawet z prędkością 866 Kbit/s to transfery były żałosne.

Naśladując ludzi z tego forum ściągnąłem aplikację jperf-2.0.2 w wersji graficzne i wykonałem testy.
      Oto wyniki jakie uzyskałem:
      [table]
      częstotliwośćWiFi modeszerokość pasmaco wyświetla W7co uzyskałem5GHzAutomat20/40/80 59.3 Mbps5GHzN + AC20173 Mbps44.7 Mbps5GHzN + AC40400 Mbps55 Mbps5GHzN + AC80866 Mbps82 Mbps[/table]

Testy  były robione podczas gdy 2 komputer był podłączony do Gigabitowego LAN.
      Tak jak wspomniałem w W7 64 bity nie udało mi się nic więcej osiągnąć. Nawet świeża instalacja nic nie dała.
      Windows 8.1 – inny świat:

Wreszcie zobaczyłem wsparcie dla 802.11AC.            

Oto uplink kopiując plik z W520 kożystając z AC do T61P podłączonego do LAN:

Downlink wygląda następująco:

Wynik 56.7 MB/s wydaje mi się satysfakcjonujący. Ta wartość jest równoznaczna 453.6 Kbit/s Jest to mniej więcej połowa wartości 866 Kbis/s. Moje inne karty osiągają również połowę deklarowanej prędkości. Karta 300N osiągała max ok 150 Kbit/s na tym jak i innych routerach.

Jak wspominałem wcześniej w domu posiadam internet o transferze do 120 Mbit/s. Na kablu osiągam 116 Mbity/s a korzystając z WiFi AC  w pobliżu routera:
      A AC

W tym wypadku można by powiedzieć, że to żaden rekord bo już na N300 można by to osiągnąć, a przecież są silniejsze Nki. Można mieć jednak internet 250 Mbit/s lub dysk podłączony do USB 3.0. Z tym, żadna Nka by sobie już nie poradziła. Oto wyniki:
      Download 5GHz AC, USB 3.0, z 1TB WD Ultra Passport:

Upload 5GHz AC, USB 3.0, do 1TB WD Ultra Passport:

Niestety nie ma róży bez kolców. Nazwał bym to wpadką ASUSA. Okazało się, że USB 3.0 interferuje z częstotliwością  2,4 GHz. Tak więc korzystając z USB 3.0 będziemy w pewien sposób zakłócać transmisje i pogarszać zasięg oraz transfery na częstotliwości 2,4. Jeśli ktoś podobnie jak ja ma zamiar korzystać  głównie z 5GHz to nie ma problemu. W przeciwnym wypadku może zawsze uruchomić funkcję „Reducing USB 3.0 interference”. Włączenie tej funkcji pogarsza jednak transfery dysku:
      Download 5GHz AC, USB 3.0, z 1TB WD Ultra Passport (Reducing USB 3.0 interference ENABLE):

Upload 5GHz AC, USB 3.0, do 1TB WD Ultra Passport (Reducing USB 3.0 interference ENABLE):

Soft ASUSA jest cały czas udoskonalany jednak w tej chwili urządzenie pracuje wg mnie bardzo stabilnie. Ja osobiście na dzień dzisiejszy korzystam z softu MERLINA  ver. 3.0.0.4.374.38_2. Jest to przerobiony soft ASUSA posiadający pewne dodatki
      Bardziej można się przyczepić do karty INTEL 7260. Stwarza ona problemy. W windownie 7 nie udało mi się jej uruchomić w AC. W Windowsie 8.1 działa ale mam wrażenia że drivery muszą jeszcze poprawić…
      Z ASUSA jestem bardzo zadowolony i sądzę, że będę z niego korzystał przez wiele kolejnych lat. Intel AC7260 najprawdopodobniej znajdzie się w moim drugorzędnym laptopie ale jak na razie nie widzę na horyzoncie niczego lepszego. Testując ten duet należy wspomnieć iż nie jest to idealne zestawienie gdyż ASUS potrafi pracować z 3 strumieniami (1300Mbit/s) a intel jedynie z 2 strumieniami osiągając 866 Kbit/s. Jednak przesiadka z tego na czym działałem dotychczas w porównaniu do tego co opisuje to niebo a ziemia Uważam że było warto. A mając na uwadze iż będę miał jeszcze domowy server multimedialny i backup z dostępem z całego świata czyni to urządzenie czymś znacznie więcej niż router.

Pozdrawiam, @Fishman.
  • Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

Openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.