Skocz do zawartości
rafglock

Nowy router

Rekomendowane odpowiedzi

rafglock

Panowie proszę o radę w sprawie zakupu nowego routera.

Router ma „pokryć” około 70m2 mieszkania, nie wiem czy będę się bawił w alternatywne oprogramowanie, po prostu ma dobrze działać przez następnych kilka lat.

Mam w laptopach karty sieciowe w standardzie AC.

Router ma pracować na 2 pasmach (2,4 i 5) i obsłużyć:

- TV po LAN lub wifi

- komputer stacjonarny po LAN lub WIFI

- laptopy, tablety i smartfony po WIFI (w sumie około 5-8 sztuk)

Pod uwagę biorę Asusua RT-AC87u (cena około 800 pln), jakiegoś Netgeara lub Omnię.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

zacząłbym od Netgear R7000 - 70m2 nie będzie dla niego wyzwaniem. RT-AC87U też, ale przy świadomości, że czasem coś z nim jest nie tak (posiada kilka mniej istotnych wad) - jednak w kwestii zasięgu może być odrobinę lepszy od R7000. Potem to już R7800, cena ostatnio spadła więc warto wziąć go pod uwagę. 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bodzio

Dobrze Ci @house pisze. Ja od siebie dodam ze na 70m2 to nawet RT-AC68U powinien bez problemu dawac rade. U mnie przy podobnej wielkosci mieszkaniu bez problemu zapewnia zasieg. Jego zaleta jest cena w porownaniu do w/w. Moze poza R7000.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
rafglock

Dziękuje Panowie za cenne info :)

Mam do przeznaczenia na zakup 800-1000 pln.

Router kupuję na kilka dobrych lat i chcę aby zakup był przemyślany :D

Różnica w cenie między RT-AC68u a RT-AC87u jest niewielka i myślę że ten drugi będzie lepszym wyborem.

Co do R7000 i R7800 to chyba mają krótszą o rok gwarancję i rzadziej aktualizowany firmware niż ASUS?

W grę wchodzi jeszcze R7800 bo cena to około 1000 a to zdaje się odpowiednik RT-AC88u który kosztuje 1500 pln.

No i jeszcze zostaje Omnia ale coś o niej cicho ostatnio? :(

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
26 minut temu, rafglock napisał:

Co do R7000 i R7800 to chyba mają krótszą o rok gwarancję i rzadziej aktualizowany firmware niż ASUS?

to prawda

W grę wchodzi jeszcze R7800 bo cena to około 1000 a to zdaje się odpowiednik RT-AC88u który kosztuje 1500 pln.

można tak powiedzieć, zasięg i wydajność na mniej więcej tym samym poziomie, do kompletu nieczęste aktualizacje i "jakieś" openwrt : 

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.
. Nie zmienia to jednak faktu, że to całkiem dobry sprzęt. 

No i jeszcze zostaje Omnia ale coś o niej cicho ostatnio?

to taki yeti, podobno jest ale nikt go nie widział :) nie słychać czy osoby które zamówiły w styczniu z planowaną dostawą na kwiecień w ogóle go otrzymały... jakaś mega obsuwa zaliczona po drodze, niektórzy wycofują zamówienia a inni uparcie czekają :/ 

Różnica w cenie między RT-AC68u a RT-AC87u jest niewielka i myślę że ten drugi będzie lepszym wyborem.

mam za sobą taką zmianę i nie powiem aby była negatywna. ac87u lepiej siał zasięgiem, był odrobinę szybszy, miał problemy ze stabilnością linku przy włączonym beamforming i czasem WiFi drenowało baterię w niektórych telefonach. Jedyny duży minus to restart routera który trwa za długo :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
rafglock

No i bądź tu mądry człowieku ;) muszę jeszcze chyba poczytać i dopiero zadecyduję...

A jeszcze jedno, czy Asus i Netgear występowały w różnych wersjach tego samego modelu (przykładowo coś pokroju V1 i V2)?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Netgear nie a rt-ac87u miał jedynie obudowę czerwoną w limitowanej edycji. Harware revision nie istotne - przez soc quantenna i tak nie ma na niego alternatywnego FW, poza merlinem. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
rafglock

Ok w takim razie wszystko jasne :)

Zastanawiam się też nad RT-AC3200 w tej chwili do zdobycia w kwocie lekko ponad 1000 pln (praktycznie tyle co za R7800) i mieścił by się w budżecie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

RT-AC3200 nie będzie szybszy niż RT-AC87U jednak ma 2 + nad nim - wsparcie tomato i 3 interfejsy radiowe. Możesz manualnie lub automatycznie przydzielać klientów WiFi pomiędzy nimi. Przydatna rzecz jeśli masz ich dużo, jednak warto było by się nad tym zastanowić jeśli jest ich więcej niż 10 a wydajnością różną się pomiędzy sobą (laptop N vs smartfon AC i odwrotnie). Przy mniejszej liczbie nie ma to znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
rafglock

Ok ale czy RT-AC3200 nie jest przypadkiem bardziej dopracowany niż RT-AC87u? tylko ta różnica w cenie ponad 300 pln ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

nie jest. Obydwa posiadają ten sam CPU, flash i RAM a różnica ponad 300pln wynika z 3 radia WiFi (mają różne układy radiowe - ac87u w 5ghz ma 1 soc quantenna z własnym cpu a rt-ac3200 to 3 x bcm). 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
rafglock

W takim razie raczej zdecyduję się na RT-AC87u :)

• Lubię to 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
rafglock

Ok RT-AC87u zakupiony w X-komie przez allegro :) czekam na dostawę i zobaczymy :)

Udało się zakupić na firmę i całkowity koszt to 650 pln :D myślę że to przyzwoita cena za ten router :D

• Lubię to 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

dobra cena :) Temat zamykam jako rozwiązany :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• OpenITbot
      Przez OpenITbot
      UPC Polska, jako pierwszy ogólnopolski operator, rozpoczyna oferowanie konsumentom światłowodowy internet o prędkości 1Gb/s. Warszawa będzie pierwszym Giga Miastem w Polsce i drugim w europejskiej sieci Liberty Global, obok niemieckiego Bochum, które skorzysta z wdrożenia tego standardu. UPC będzie stopniowo ogłaszać dostępność giga prędkości w innych lokalizacjach.
      Oferta 1 GB/s od samego początku dostępna będzie dla klientów w Warszawie. Zamawianie nowej usługi w przedsprzedaży (od 23 sierpnia) możliwe będzie na stronie internetowej upc.pl, jak i w pozostałych kanałach sprzedaży. 
      Wraz z nową ofertą UPC podniesie również jakość domowego Wi-Fi dzięki modemowi Giga Connect Box. Jedną z rynkowych przewag urządzenia jest system Smart Wi-Fi, który zarządza siecią bezprzewodową w domu lub biurze. Oprogramowanie m.in inteligentnie zarządza podziałem łącza pomiędzy podłączonymi do sieci urządzeniami, zapewniając użytkownikom bezproblemowe, optymalne połączenie z internetem.

Więcej informacji : https://www.upc.pl/internet/poznaj/giga/

Zobacz cały artykuł
    • OpenITbot
      Przez OpenITbot
      UPC Polska, jako pierwszy ogólnopolski operator, rozpoczyna oferowanie konsumentom światłowodowy internet o prędkości 1Gb/s. Warszawa będzie pierwszym Giga Miastem w Polsce i drugim w europejskiej sieci Liberty Global, obok niemieckiego Bochum, które skorzysta z wdrożenia tego standardu. UPC będzie stopniowo ogłaszać dostępność giga prędkości w innych lokalizacjach.
      Oferta 1 GB/s od samego początku dostępna będzie dla klientów w Warszawie. Zamawianie nowej usługi w przedsprzedaży (od 23 sierpnia) możliwe będzie na stronie internetowej upc.pl, jak i w pozostałych kanałach sprzedaży. 
      Wraz z nową ofertą UPC podniesie również jakość domowego Wi-Fi dzięki modemowi Giga Connect Box. Jedną z rynkowych przewag urządzenia jest system Smart Wi-Fi, który zarządza siecią bezprzewodową w domu lub biurze. Oprogramowanie m.in inteligentnie zarządza podziałem łącza pomiędzy podłączonymi do sieci urządzeniami, zapewniając użytkownikom bezproblemowe, optymalne połączenie z internetem.

Więcej informacji : https://www.upc.pl/internet/poznaj/giga/
    • strusmig
      Przez strusmig
      Witam,
      znajomy szuka routera do mieszkania około 60 m2. Aktualnie dysponuje łączem 100 Mb/s (z perspektywą na więcej - 300 Mb/s). Z łączności przewodowej korzysta tylko komputer stacjonarny, zaś z bezprzewodowej cała reszta urządzeń (laptop, 3 smartfony oraz telewizor).

Czy w kwocie 150-200 zł znajdzie się urządzenie, które będzie w pełni umożliwiało wykorzystanie obecnego łącza (100 Mb/s) jak i przyszłego (300 Mb/s) po Wi-Fi? Oczywiście priorytetem jest stabilna praca urządzenia. W eterze jest dosyć duże zagęszczenie sieci w paśmie 2.4 GHz, ale niektóre urządzenia w domu obsługują już pasmo 5 GHz.

Z góry dziękuję za pomoc.

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Powiadomienie o plikach cookie

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Wszystkie wymagane w tej kwestii informacje zawierają: Polityka prywatności, Regulamin oraz Warunki użytkowania.