Jump to content
Sign in to follow this  
rafglock

Nowy router

Recommended Posts

rafglock

Panowie proszę o radę w sprawie zakupu nowego routera.

Router ma „pokryć” około 70m2 mieszkania, nie wiem czy będę się bawił w alternatywne oprogramowanie, po prostu ma dobrze działać przez następnych kilka lat.

Mam w laptopach karty sieciowe w standardzie AC.

Router ma pracować na 2 pasmach (2,4 i 5) i obsłużyć:

- TV po LAN lub wifi

- komputer stacjonarny po LAN lub WIFI

- laptopy, tablety i smartfony po WIFI (w sumie około 5-8 sztuk)

Pod uwagę biorę Asusua RT-AC87u (cena około 800 pln), jakiegoś Netgeara lub Omnię.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie :)

house

zacząłbym od Netgear R7000 - 70m2 nie będzie dla niego wyzwaniem. RT-AC87U też, ale przy świadomości, że czasem coś z nim jest nie tak (posiada kilka mniej istotnych wad) - jednak w kwestii zasięgu może być odrobinę lepszy od R7000. Potem to już R7800, cena ostatnio spadła więc warto wziąć go pod uwagę. 

• Like it 1

Bodzio

Dobrze Ci @house pisze. Ja od siebie dodam ze na 70m2 to nawet RT-AC68U powinien bez problemu dawac rade. U mnie przy podobnej wielkosci mieszkaniu bez problemu zapewnia zasieg. Jego zaleta jest cena w porownaniu do w/w. Moze poza R7000.

rafglock

Dziękuje Panowie za cenne info :)

Mam do przeznaczenia na zakup 800-1000 pln.

Router kupuję na kilka dobrych lat i chcę aby zakup był przemyślany :D

Różnica w cenie między RT-AC68u a RT-AC87u jest niewielka i myślę że ten drugi będzie lepszym wyborem.

Co do R7000 i R7800 to chyba mają krótszą o rok gwarancję i rzadziej aktualizowany firmware niż ASUS?

W grę wchodzi jeszcze R7800 bo cena to około 1000 a to zdaje się odpowiednik RT-AC88u który kosztuje 1500 pln.

No i jeszcze zostaje Omnia ale coś o niej cicho ostatnio? :(

• Like it 1

house
26 minut temu, rafglock napisał:

Co do R7000 i R7800 to chyba mają krótszą o rok gwarancję i rzadziej aktualizowany firmware niż ASUS?

to prawda

W grę wchodzi jeszcze R7800 bo cena to około 1000 a to zdaje się odpowiednik RT-AC88u który kosztuje 1500 pln.

można tak powiedzieć, zasięg i wydajność na mniej więcej tym samym poziomie, do kompletu nieczęste aktualizacje i "jakieś" openwrt : 

Sorry, only registered users can display links :(
. Nie zmienia to jednak faktu, że to całkiem dobry sprzęt. 

No i jeszcze zostaje Omnia ale coś o niej cicho ostatnio?

to taki yeti, podobno jest ale nikt go nie widział :) nie słychać czy osoby które zamówiły w styczniu z planowaną dostawą na kwiecień w ogóle go otrzymały... jakaś mega obsuwa zaliczona po drodze, niektórzy wycofują zamówienia a inni uparcie czekają :/ 

Różnica w cenie między RT-AC68u a RT-AC87u jest niewielka i myślę że ten drugi będzie lepszym wyborem.

mam za sobą taką zmianę i nie powiem aby była negatywna. ac87u lepiej siał zasięgiem, był odrobinę szybszy, miał problemy ze stabilnością linku przy włączonym beamforming i czasem WiFi drenowało baterię w niektórych telefonach. Jedyny duży minus to restart routera który trwa za długo :D 

rafglock

No i bądź tu mądry człowieku ;) muszę jeszcze chyba poczytać i dopiero zadecyduję...

A jeszcze jedno, czy Asus i Netgear występowały w różnych wersjach tego samego modelu (przykładowo coś pokroju V1 i V2)?

house

Netgear nie a rt-ac87u miał jedynie obudowę czerwoną w limitowanej edycji. Harware revision nie istotne - przez soc quantenna i tak nie ma na niego alternatywnego FW, poza merlinem. 

rafglock

Ok w takim razie wszystko jasne :)

Zastanawiam się też nad RT-AC3200 w tej chwili do zdobycia w kwocie lekko ponad 1000 pln (praktycznie tyle co za R7800) i mieścił by się w budżecie.

house

RT-AC3200 nie będzie szybszy niż RT-AC87U jednak ma 2 + nad nim - wsparcie tomato i 3 interfejsy radiowe. Możesz manualnie lub automatycznie przydzielać klientów WiFi pomiędzy nimi. Przydatna rzecz jeśli masz ich dużo, jednak warto było by się nad tym zastanowić jeśli jest ich więcej niż 10 a wydajnością różną się pomiędzy sobą (laptop N vs smartfon AC i odwrotnie). Przy mniejszej liczbie nie ma to znaczenia.

rafglock

Ok ale czy RT-AC3200 nie jest przypadkiem bardziej dopracowany niż RT-AC87u? tylko ta różnica w cenie ponad 300 pln ;)

house

nie jest. Obydwa posiadają ten sam CPU, flash i RAM a różnica ponad 300pln wynika z 3 radia WiFi (mają różne układy radiowe - ac87u w 5ghz ma 1 soc quantenna z własnym cpu a rt-ac3200 to 3 x bcm). 

rafglock

W takim razie raczej zdecyduję się na RT-AC87u :)

• Like it 2

rafglock

Ok RT-AC87u zakupiony w X-komie przez allegro :) czekam na dostawę i zobaczymy :)

Udało się zakupić na firmę i całkowity koszt to 650 pln :D myślę że to przyzwoita cena za ten router :D

• Like it 2

house

dobra cena :) Temat zamykam jako rozwiązany :) 

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• marmod
      By marmod
      Witam

Czas nadszedł wymienić stary router TP-LINK 1043v1 na coś nowego, który obsłuży połączenie internetowe1Gb/1Gb, VPN, VALN, ochronę dla dzieci  oraz NAS Synology 214 play (który będzie obsługiwany w 100% ). Koszt do 1000 zł może trochę więcej
    • Marcin Goc
      By Marcin Goc
      Witam serdecznie,

Chcę zakupić drugi router do domu dwu piętrowego. Obecnie router jest na piętrze, a na dole nie ma zasięgu. Jako, że jestem zielony chciałem sie poradzic jakie drugie urzadzenie kupic, żeby podłaczyć go do routera u góry, jakie informacje jeszcze musze podać?
    • KarolA
      By KarolA
      Witam.
      Czy możecie mi podpowiedzieć jaki jaki router ustawić w trybie brigde, a jaki jako router mam r7500 i ac87u. z resztą nawet nie wiem czy potrzebuję oba.
      jeden jest na parterze drugi na pietrze. Wcześniej używałem tylko ac87u i jakoś szło, zmieniłem lapka teraz mam Msi i kartę wifi Intel3165 jakoś mnie ta karta nie powala.
      Macie jakiś pomysł jak najlepiej wykorzystać potencjał tych urządzeń. A i nie wiem dlaczego nie widzę mojego dysku podpiętego do ac87u. na nowym lapku. sprawdzę czy na starym widzę.

aa i ja używam kompa na piętrze.
      i zastanawiam się nad zmianą karty wifi.

Na drugim lapku starym acerze ze zmienioną kartą wifi na ac broadcom ( nie pamiętam jaka ) lepiej zestawia się łącze na 5GHz do routera ac87u na parterze 866Mb/s niż do r7500 na pietrze ( tu używam lapka ). łącze zestawia się na 400Mb/s.
      Testowałem transfery do HDD podpiętego do ac87u i tu to samo szybciej bezpośrednio do ac87u niż przez stojący bliżej r7500.
      Nie kumam dlaczego tak jest.

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci.
Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
  • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.