Jump to content
rafglock

Nowy router

Recommended Posts

rafglock

Panowie proszę o radę w sprawie zakupu nowego routera.

Router ma „pokryć” około 70m2 mieszkania, nie wiem czy będę się bawił w alternatywne oprogramowanie, po prostu ma dobrze działać przez następnych kilka lat.

Mam w laptopach karty sieciowe w standardzie AC.

Router ma pracować na 2 pasmach (2,4 i 5) i obsłużyć:

- TV po LAN lub wifi

- komputer stacjonarny po LAN lub WIFI

- laptopy, tablety i smartfony po WIFI (w sumie około 5-8 sztuk)

Pod uwagę biorę Asusua RT-AC87u (cena około 800 pln), jakiegoś Netgeara lub Omnię.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie :)

house

zacząłbym od Netgear R7000 - 70m2 nie będzie dla niego wyzwaniem. RT-AC87U też, ale przy świadomości, że czasem coś z nim jest nie tak (posiada kilka mniej istotnych wad) - jednak w kwestii zasięgu może być odrobinę lepszy od R7000. Potem to już R7800, cena ostatnio spadła więc warto wziąć go pod uwagę. 

• Like it 1

Bodzio

Dobrze Ci @house pisze. Ja od siebie dodam ze na 70m2 to nawet RT-AC68U powinien bez problemu dawac rade. U mnie przy podobnej wielkosci mieszkaniu bez problemu zapewnia zasieg. Jego zaleta jest cena w porownaniu do w/w. Moze poza R7000.

rafglock

Dziękuje Panowie za cenne info :)

Mam do przeznaczenia na zakup 800-1000 pln.

Router kupuję na kilka dobrych lat i chcę aby zakup był przemyślany :D

Różnica w cenie między RT-AC68u a RT-AC87u jest niewielka i myślę że ten drugi będzie lepszym wyborem.

Co do R7000 i R7800 to chyba mają krótszą o rok gwarancję i rzadziej aktualizowany firmware niż ASUS?

W grę wchodzi jeszcze R7800 bo cena to około 1000 a to zdaje się odpowiednik RT-AC88u który kosztuje 1500 pln.

No i jeszcze zostaje Omnia ale coś o niej cicho ostatnio? :(

• Like it 1

house
26 minut temu, rafglock napisał:

Co do R7000 i R7800 to chyba mają krótszą o rok gwarancję i rzadziej aktualizowany firmware niż ASUS?

to prawda

W grę wchodzi jeszcze R7800 bo cena to około 1000 a to zdaje się odpowiednik RT-AC88u który kosztuje 1500 pln.

można tak powiedzieć, zasięg i wydajność na mniej więcej tym samym poziomie, do kompletu nieczęste aktualizacje i "jakieś" openwrt : 

You do not have the required permissions to view the link content.
. Nie zmienia to jednak faktu, że to całkiem dobry sprzęt. 

No i jeszcze zostaje Omnia ale coś o niej cicho ostatnio?

to taki yeti, podobno jest ale nikt go nie widział :) nie słychać czy osoby które zamówiły w styczniu z planowaną dostawą na kwiecień w ogóle go otrzymały... jakaś mega obsuwa zaliczona po drodze, niektórzy wycofują zamówienia a inni uparcie czekają :/ 

Różnica w cenie między RT-AC68u a RT-AC87u jest niewielka i myślę że ten drugi będzie lepszym wyborem.

mam za sobą taką zmianę i nie powiem aby była negatywna. ac87u lepiej siał zasięgiem, był odrobinę szybszy, miał problemy ze stabilnością linku przy włączonym beamforming i czasem WiFi drenowało baterię w niektórych telefonach. Jedyny duży minus to restart routera który trwa za długo :D 

rafglock

No i bądź tu mądry człowieku ;) muszę jeszcze chyba poczytać i dopiero zadecyduję...

A jeszcze jedno, czy Asus i Netgear występowały w różnych wersjach tego samego modelu (przykładowo coś pokroju V1 i V2)?

house

Netgear nie a rt-ac87u miał jedynie obudowę czerwoną w limitowanej edycji. Harware revision nie istotne - przez soc quantenna i tak nie ma na niego alternatywnego FW, poza merlinem. 

rafglock

Ok w takim razie wszystko jasne :)

Zastanawiam się też nad RT-AC3200 w tej chwili do zdobycia w kwocie lekko ponad 1000 pln (praktycznie tyle co za R7800) i mieścił by się w budżecie.

house

RT-AC3200 nie będzie szybszy niż RT-AC87U jednak ma 2 + nad nim - wsparcie tomato i 3 interfejsy radiowe. Możesz manualnie lub automatycznie przydzielać klientów WiFi pomiędzy nimi. Przydatna rzecz jeśli masz ich dużo, jednak warto było by się nad tym zastanowić jeśli jest ich więcej niż 10 a wydajnością różną się pomiędzy sobą (laptop N vs smartfon AC i odwrotnie). Przy mniejszej liczbie nie ma to znaczenia.

rafglock

Ok ale czy RT-AC3200 nie jest przypadkiem bardziej dopracowany niż RT-AC87u? tylko ta różnica w cenie ponad 300 pln ;)

house

nie jest. Obydwa posiadają ten sam CPU, flash i RAM a różnica ponad 300pln wynika z 3 radia WiFi (mają różne układy radiowe - ac87u w 5ghz ma 1 soc quantenna z własnym cpu a rt-ac3200 to 3 x bcm). 

rafglock

W takim razie raczej zdecyduję się na RT-AC87u :)

• Like it 2

rafglock

Ok RT-AC87u zakupiony w X-komie przez allegro :) czekam na dostawę i zobaczymy :)

Udało się zakupić na firmę i całkowity koszt to 650 pln :D myślę że to przyzwoita cena za ten router :D

• Like it 2

house

dobra cena :) Temat zamykam jako rozwiązany :) 

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• OpenITbot
      By  OpenITbot
      Archer A9 to najnowszy gigabitowy router bezprzewodowy w ofercie TP-Link. Stworzony został z myślą o wymagających użytkownikach, którzy cenią sobie dobrą jakość w przystępnej cenie. Od swojego poprzednika, routera Archer C9, różni się zastosowanymi technologiami wspomagającymi pracę, wydajnością WiFi oraz niższą, atrakcyjną ceną. Archer A9 pracuje w standardzie 802.11ac Wave2 i oferuje łączną przepustowość do 1900Mb/s w dwóch pasmach transmisji (600Mb/s w paśmie 2,4GHz oraz 1300Mb/s w paśmie 5Ghz). Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z codziennych, mniej wymagających aplikacji, takich jak poczta elektroniczna czy przeglądarka internetowa poprzez połączenie w paśmie 2,4GHz, używając w tym samym czasie pasma 5GHz do bardziej wrażliwych na opóźnienia zastosowań, np. transmisji wideo w jakości HD lub rozgrywek online. 

Wykorzystując technologię Smart Connect, Archer A9 automatycznie wybiera najlepsze pasmo dla każdego sprzętu połączonego z siecią. Zasięg i stałą siłę sygnału w każdym zakamarku domu zapewniają cztery anteny (trzy zewnętrzne i jedna wewnętrzna) wspierane przez technologię kształtowania wiązki (Beamforming). Umożliwia ona zlokalizowanie łączących się z routerem urządzeń, a następnie zwiększenie siły sygnału nadawanego w ich kierunku, zapewniając najwyższą wydajność i stabilność połączeń. 
      Dodatkowo, skuteczność połączeń zwiększona została poprzez zastosowanie technologii MU-MIMO 3X3, która wysyła pakiety danych do trzech urządzeń w tym samym czasie, optymalizując wydajność całej sieci. Archer A9 posiada także funkcję Airtime Fairness, która sprawia, że starsze urządzenia połączone z routerem nie powodują zmniejszenia prędkości sieci.

Archer A9 został wyposażony w jeden gigabitowy port WAN oraz cztery gigabitowe porty LAN, które gwarantują także szybkie połączenia przewodowe. Dostępny jest również port USB, umożliwiający podłączenie drukarki lub dysku zewnętrznego.
      Zaawansowane funkcje i technologie obsługiwane przez Archera A9, takie jak Kontrola Dostępu czy Serwer VPN, zwiększają bezpieczeństwo sieci bezprzewodowej. Rodzice z pewnością docenią także funkcję Kontroli Rodzicielskiej, dzięki której można zastosować blokadę dostępu do wybranych treści w Internecie. 
      Routerem można z łatwością zarządzać poprzez komendy głosowe (Amazon Alexa) i ułatwić sobie życie, korzystając z IFTTT, które umożliwia automatyzację wielu procesów. Natomiast bezpłatna aplikacja Tether (dostępna na systemy Android i iOS) sprawia, że konfiguracja routera oraz dostosowanie ustawień do własnych potrzeb jest niezwykle proste.

Zobacz cały artykuł
    • OpenITbot
      By  OpenITbot
      Archer A9 to najnowszy gigabitowy router bezprzewodowy w ofercie TP-Link. Stworzony został z myślą o wymagających użytkownikach, którzy cenią sobie dobrą jakość w przystępnej cenie. Od swojego poprzednika, routera Archer C9, różni się zastosowanymi technologiami wspomagającymi pracę, wydajnością WiFi oraz niższą, atrakcyjną ceną. Archer A9 pracuje w standardzie 802.11ac Wave2 i oferuje łączną przepustowość do 1900Mb/s w dwóch pasmach transmisji (600Mb/s w paśmie 2,4GHz oraz 1300Mb/s w paśmie 5Ghz). Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z codziennych, mniej wymagających aplikacji, takich jak poczta elektroniczna czy przeglądarka internetowa poprzez połączenie w paśmie 2,4GHz, używając w tym samym czasie pasma 5GHz do bardziej wrażliwych na opóźnienia zastosowań, np. transmisji wideo w jakości HD lub rozgrywek online. 

Wykorzystując technologię Smart Connect, Archer A9 automatycznie wybiera najlepsze pasmo dla każdego sprzętu połączonego z siecią. Zasięg i stałą siłę sygnału w każdym zakamarku domu zapewniają cztery anteny (trzy zewnętrzne i jedna wewnętrzna) wspierane przez technologię kształtowania wiązki (Beamforming). Umożliwia ona zlokalizowanie łączących się z routerem urządzeń, a następnie zwiększenie siły sygnału nadawanego w ich kierunku, zapewniając najwyższą wydajność i stabilność połączeń. 
      Dodatkowo, skuteczność połączeń zwiększona została poprzez zastosowanie technologii MU-MIMO 3X3, która wysyła pakiety danych do trzech urządzeń w tym samym czasie, optymalizując wydajność całej sieci. Archer A9 posiada także funkcję Airtime Fairness, która sprawia, że starsze urządzenia połączone z routerem nie powodują zmniejszenia prędkości sieci.

Archer A9 został wyposażony w jeden gigabitowy port WAN oraz cztery gigabitowe porty LAN, które gwarantują także szybkie połączenia przewodowe. Dostępny jest również port USB, umożliwiający podłączenie drukarki lub dysku zewnętrznego.
      Zaawansowane funkcje i technologie obsługiwane przez Archera A9, takie jak Kontrola Dostępu czy Serwer VPN, zwiększają bezpieczeństwo sieci bezprzewodowej. Rodzice z pewnością docenią także funkcję Kontroli Rodzicielskiej, dzięki której można zastosować blokadę dostępu do wybranych treści w Internecie. 
      Routerem można z łatwością zarządzać poprzez komendy głosowe (Amazon Alexa) i ułatwić sobie życie, korzystając z IFTTT, które umożliwia automatyzację wielu procesów. Natomiast bezpłatna aplikacja Tether (dostępna na systemy Android i iOS) sprawia, że konfiguracja routera oraz dostosowanie ustawień do własnych potrzeb jest niezwykle proste.
    • borsuk007
      By borsuk007
      Mam w domu 3 routery dwa pozostałe działają jako głupie AP ,połączone wszystko kablami LAN 5kat. zrobiłem to tak główny router z Netii  VV 5822 ADB > Xiaomi Mi-R3G padavan > Xiaomi Mi-R3G Openwrt
      na wszystkich jest ten sam SSID sieć 5Ghz hasło WPA2 kanały 48>40>36 i mam problem z telefonami np. taki Samsung note4 jak pochodze po mieszkaniu zaczyna głupieć bo nie umie niekiedy się przełączyć miedzy routerami i w najgorszym wypadku pisze brak internetu muszę dać tryb samolotowy i wył. dopiero rusza.
      Niektóre sprzęty działają perfekcyjnie i można latać z sprzętem po mieszkaniu i nic nie zerwie. Testuje to pingując urządzenie. 
      Czy jest jakaś opcja w routerku że trzeba coś zmienić żeby ten cały roaming działał jak należy. Może moc przykręcić .
      Latam od rana z całym sprzętem po domu i już nawet żona głupio na mnie patrzy    Jakieś sugestie ?

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
  • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.