Skocz do zawartości
sudo

Dlaczego na 5Ghz ledwo chodzi internet?

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

sudo

Mam dziwny problem z tym routerem. Dopiero go kupiłem, skonfigurowałem szybko i początkowo wyciągał tyle ile musi, lekko ponad 30 mbitów zarówno na karcie TL-WN722N jak i na smartfonie (w standardzie N). Testy powtórzyłem kilka razy i stale po wifi pokazywał tyle ile oferuje dostawca internetu (przez jedną ścianę również 30 mbitów wyciągało, ale przez dwie już mniej, z 20, 10).

Kilka godzin później zacząłem powtarzać testy na speedtest i teraz wyciąga z 19-21 mbitów. Dlaczego? Urządzenia te same są podpięte, po kablu jest dobrze, 30 mbitów, ale po wifi już źle, choć parę godzin wcześniej było idealnie. Próbowałem zmieniać różne rzeczy, kanały, pasmo kanału, tryb na N only i ciągle to samo, 19-21 mbitów. Jak to możliwe? Nawet jak smartfona zbliżę do routera na odległość 5 centymetrów, to speedtest pokazuje z 19-21 mbitów czyli to nie jest problem z zasięgiem ani kartami sieciowymi (bo wcześniej komp i smartfon wyciągały tyle ile ISP dostarcza).

Czy ktoś z was ma jakieś pomysły?

//edytowano

Nie wierzę, jaki idiotyzm. (Pomijam już fakt, że może niepotrzebnie tu wpis dałem, choć może ktoś będzie miał taki sam problem, to skorzysta) Router leżał na wyłączonym PC, obok niego leżał modem dostawcy netu. Przestawiłem router 30 centymetrów wyżej, czyli ustawiłem go na parapecie przy oknie (a modem ISP został na PC 30 cm niżej). Na speedtest sprawdziłem prędkość, była 19-20 mbitów, dwa razy na szybko speedtest potwórzyłem i wtedy napisałem o tym całym problemie tutaj.

Chwilę później sprawdziłem speedtest ponownie i teraz jest full prędkość łącza, 30 mbitów (właściwie to z 31.29 mbitów, na umowie 30 mbitów). Dlaczego tak się naprawiło prawie samo? Czy te durne 30 centymetrów wyżej to spowodowało, że router zwyczajnie potrzebował chwili by się dostosować do nowego miejsca? Czy modem od ISP (podłączony kabelkiem) mógł jakoś zakłócać router? Bo ta zmiana 30 cm jest śmieszna. Swoją drogą za kilka dni net będę miał znacznie szybszy, ciekawe co wtedy będzie. Przepraszam za problem. A jeśli ktoś potrafi odpowiedzieć na moje pytania, to proszę. (swoją drogą, przez dwie i pół ściany (bo jedno pomieszczenie ma drzwi i może część sygnału przez nie leci) 21 mbitów wyciąga na smartfonie więc dobrze, bo neta po wifi chcę mieć szybkiego wyłącznie przez jedną ścianę i na razie już jest dobrze).

Na marginesie, macie jakieś porady na ustawienie routera pod standard N by wyciągał największe prędkości po wifi? Pytam by wiedzieć już tak na przyszłość (za kilka dni może mi się przydać ta wiedza). Kanał N ustawić w 2.4? (a ten w 5ghz zostawić na auto?), pasmo dać na 40 Mhz, zamiast na 20/40 lub 20? a kanał nadawania wedle okolicznych sieci.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sudo

Proszę o spróbowanie mi pomóc.

Kupiłem router ASUS RT-AC1200G+ i telewizor w innym pokoju (smart tv) widzi sygnał 5G dobrze, a mimo to na speedtest prędkośći są żałosne, rzędu 0.3 mbita na sekundę (pobieranie). Dlaczego?

Mieszkanie jest bardzo małe, droga od routera do TV biegnie przez ścianę z drzwiami + ścianę z przejściem + ścianę z drzwiami, na skos to wszystko, można założyć, że wifi 5G przebija się przez maksymalnie 3, cienkie ściany w bloku. Krótko mówiąc na 5G prędkosci na TV to 0.3 mbita/s, a na 2.4 Ghz (N) prędkości 12 mbitów/s

Druga sprawa to komputer z kartą wifi TL-WN722N (2.4 Ghz, standard N 150 mbitów). Od routera dzieli go zaledwie jedna ściana (czyli router jest tuż za ścianą), odległość do routera to około 150 centymetrów. Za dnia łącze 30 mbitowe działa poprawnie i na speedtest mam 31 mbitów z groszami (po kablu identycznie). Niestety w nocy dzieją się jakieś czary i prędkość spada po wifi do 25 mbitów. Router jest na parapecie przy oknie, nocą jedynie rolety opuszczam (takie z jakiegoś tworzywa, który przypomina materiał, są dość cienkie), czy one mogą zagłuszać aż tak sygnał? wtedy znaczyłoby to, że gdybym zamurował okna, to wifi miałbym żałośnie słabe mimo jednej ściany?

Czy ktoś z was potrafi mi pomóc? Mam nadzieję, że router jest sprawny, bo ledwo go kupiłem w tym tygodniu i od samego początku tak działał.

Dla zobrazowania, dorzucam schemat mieszkanka (każdy pokój mały, mieszkanie ma może 50m2)

LbjqgYc.png

Podsumowując:

za dnia PC wyciąga full łącze (30 mbitów, ale 31 wyciąga po wifi), nocą 25 mbitów (cieniutkie rolety w oknach zagłuszają?)

w WC telefon pod N ma jakieś 20 mbitów (rzadko testowałem)

smart TV na N (2G) ma 12 mbitów, a na 5G zaledwie 0.3 mbita.

W programie Acrylic Wi-Fi Home na PC (przy połączeniu z routerem) pokazuje zasięg -42 (za dnia, nocą nie sprawdzałem jeszcze)

ZxRYSKS.png

Edytowane przez sudo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

jak ustawiłeś każdą sieć WiFi ? - pokaż screen (pamiętaj o zasłonięciu hasła). 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sudo

A8ZjTRX.png

zazwyczaj tymi zaznaczonymi rzeczami bawię się, przy 5G za bardzo nie eksperymentowałem na razie więc test pewnie miałem z tylko jednej konfiguracji.

W przypadku N, ustawiłem pasmo na 40 MHz, by karta wifi była w pełni na 150 mbitów, zamiast na 75, choć w przypadku łącza 30 mbitowego, niezależnie od pasma jest dobrze, ale za jakiś czas będę neta miał szybszego (może kartę wifi wtedy zmienię) to zobaczę co wyjdzie z tego. W 2.4 GHz ustawiłem tryb na sztywno na N, choć pewnie to bez znaczenia. A wracając do pasma 40 MHz w 2G, ponoć przez to, że pasmo jest szersze, to łatwiej o zakłócenia, bo więcej rzeczy nachodzi na to pasmo, ale na razie tym 2.4 Ghhz tak się nie martwię, może za kilka dni zacznę, gdy neta szybszego będę miał. Na razie dziwi mnie dlaczego 5G tak żałośnie działa (może przy teście był kanał typu 40 w 5G ustawiony, a pasmo może na auto, nie pamiętam. Zrobiłbym kilka testów, ale na TV niewygodnie jest to testować, a smartfona obsługującego z 5G nie mam pod ręką).

A swoją drogą, co by się stało, gdybym w sieci 5G zaznaczył standard N? (zawsze na Auto tam mam)

Edytowane przez sudo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

pasmo kanału 5GHz przestaw na 80MHz, sprawdź czy automat ustawił Ci kanał na 100, jeśli tak zmień na coś z zakresu 36-56. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sudo

Mniej więcej tak zrobiłem i uzyskałem jakieś 6 megabitów na TV, trochę kiepsko, ale później jak znajdę chwilę, to sprawdzę kilka innych ustawień, pobawię się pasmem, może ustawię na Mixed N/AC, ale pesymistycznie do tego podchodzę na razie. A i dziękuję, że starasz się mi pomóc. Swoją drogą czy ten router powinien bez problemu 30 mbitów obsłużyć po wifi dla telewizora czy raczej nie? Kilka dni temu, nim router kupiłem, myślałem, że w tak małym mieszkanku poradzi on sobie idealnie. Czy używasz może jakiegoś routera z 2G i 5G i masz tv lub inny sprzęt położony mniej więcej tak jak telewizor u mnie? Chciałbym wiedzieć jakie prędkości są u ciebie, tak by mniej więcej wiedzieć czego się spodziewać po tego typu sprzętach przy takiej ilości ścian (teoretycznie mógłbyś mieć net 100 mbitowy i na TV mieć 80 mbitów, wtedy byłbym pod wrażeniem i jednocześnie byłbym zdziwiony dlaczego mój router takie problemy sprawia przy 30 mbitowym łączu).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
36 minut temu, sudo napisał:

Swoją drogą czy ten router powinien bez problemu 30 mbitów obsłużyć po wifi dla telewizora czy raczej nie?

czy dla TV tego nie wiem, ale ogólnie dla każdego zwykłego klienta WiFi AC jak najbardziej. W sumie TV to nie jest żaden wykładnik wg którego można oceniać wydajność radia w tym routerze. Podłączając się normalną kartą AC osiągniesz zadowalającą wydajność a TV nadal może jechać na szałowych 6 Mbit/s. 

39 minut temu, sudo napisał:

Czy używasz może jakiegoś routera z 2G i 5G i masz tv lub inny sprzęt położony mniej więcej tak jak telewizor u mnie?

jakiegoś tak, ale to model z innym wydajniejszym radiem.

40 minut temu, sudo napisał:

tak by mniej więcej wiedzieć czego się spodziewać po tego typu sprzętach przy takiej ilości ścian

akurat po tym modelu można oczekiwać dość dużo. relacja ceny do wydajności jest obiecująca, zobacz test z 10 metrów przez 2 ściany z dobrą kartą WiFi. 

Tak jak pisałem wcześniej, zmierz transfer jakimś w miarę dobrym czopkiem usb WiFi lub zainwestuj w porządną kartę AC. Może się okazać, że na innym routerze ten TV będzie działać gorzej, lub lepiej jedynie o kilka Mbit/s.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Portal

5GHz jest bardziej tlumione przez sciany, przedmioty itp niz 2.4Ghz , czy sciany w bloku sa zelbetonowe ? (ktoras na drodze miedzy routerem a TV)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sudo

Dobra, olejmy to 5G, bo może TV ma jakąś biedną kartę wifi itd, więcej niż 12 mbitów na 5G na nim nie wyciągnąłem, a sprawdzałem przed chwilą wiele ustawień więc wróciłem do 2G, bo tam 12-14 mbitów ma. Jak kiedyś będę dysponował normalnym sprzętem, z normalną kartą pod 5G, to wtedy powrócę do testów, a na razie zamykam tę sprawę.

I chcę wam bardzo podziękować za pomoc.

A dodatkowo mam pytania. Do czego służy ta wybrana, jedna opcja? (i ewentualnie inne rzeczy ze screena)? Czy ona wpływa jakoś na prędkość? Te literki zupełnie nic mi nie mówią (te do 54 to pewnie chodzi o 54 mbity, czyli G, ale CCK11 to czarna magia). Nie wiem też co to jest multicast.

ASNipd0.png

I na koniec jeszcze muszę zapytać - dlaczego późnymi nocami do rana, net przez wifi do pokoju obok (do PC) 25 mbitów ma zamiast 30 (31) jak za dnia? Dzisiaj odsłoniłem roletę w oknie i 25 mbitów było na speedteście, godzinę później 31 mbitów z hakiem, a nie zmieniło się nic u mnie w mieszkaniu i do mniej więcej północy będę miał 100% czasu full speed po wifi, a później znowu na noc spowolni do 25 mbitów po wifi.

Czy w nocy jakiś statek UFO lata mi pod oknem i zagłusza sygnał? W nocy ludzie nie używają netu więc ich sieci nie są obciążone wtedy więc powinno być nocami najlepiej. Bo chyba router nie ma żadnego, durnego oszczędzania energii wg jakiegoś harmonogramu?

Za 5 dni neta będę miał szybszego, wtedy zobaczę jak będzie zachowywało się wszystko za dnia, a jak w nocy. Zastanowię się wtedy czy kupić kartę WIFI czy 150 cm kabla. Jeśli zdecydowałbym się na zakup karty wifi, to jaką polecacie? Używacie jakieś za jakieś 100 zł i polecacie? (bo niektórzy z was mogą mieć jakąś za 300-500 zł, ale tyle na kartę wifi nie wydam, skoro mogę za grosze kupić 150 cm kabla (bo tylko jedna ścianka), dlatego jestem w stanie na kartę wifi dać 100 zł).

To chyba koniec moich pytań. Jeśli spróbujecie na nie odpowiedzieć, to bardzo wam dziękuję, a jak nikt nie odpowie, trudno, też dziękuję. Pozdrawiam serdecznie.

//edytowano

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.

czy obie karty są dość porządne? Czymś konkretnym się różnią? (gdybym wybierał w ciemno, to brałbym tę z antenami na kablu)

Edytowane przez sudo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Coolchuck

Opcja z Multicastem przydatna do zmiany tylko w przypadku niektórych transmisji strumieniowych. CCK i OFDM to typy modulacji. Zostaw na automacie. Pokaż screena z pełnymi ustawieniami zakładki Professional dla 2.4G i 5G w celu sprawdzenia.

Co do problemu ze spadkiem przepustowości, przyczyn może być wiele... nawet te głupie rolety :P Próbowałeś na paśmie 20MHz w 2.4G? Przy takich ilościach sieci Wi-Fi nieopodal, 40MHz może działać bardzo problematycznie.

Jeśli masz możliwość podłączenia komputera do sieci kablem - zrób to, będziesz miał o jedno urządzenie mniej odciążoną sieć bezprzewodową (komputer jak się domyślam to intensywny użytkownik).
Karty (mówiąc o możliwościach, nie jestem teraz w stanie sprawdzić producentów chipów) niczym się nie różnią. Warto zaznaczyć, że kabel antenowy czasami powoduje większe straty sygnału niż korzyści z jego obecności, szczególnie jeśli jest słabo wykonany...

Edytowane przez Coolchuck
  • Lubię to 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
17 godzin temu, sudo napisał:

czy obie karty są dość porządne? Czymś konkretnym się różnią? (gdybym wybierał w ciemno, to brałbym tę z antenami na kablu)

tak, dość dobre z tym że lepszym wyborem będzie TP-Link ze względu na radio Broadcom, Edimax oparto na Realtek'u. Podstawkę relokacyjną anten możesz dokupić w przyszłości, jeśli będzie taka potrzeba : 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sudo

Przetestowałem właśnie łącze 60 mbitów na tej starej karcie wn722n (150 mbitowej, N, przez ścianę) i:

EoFv2y2.png

czyli wychodzi na to, że ta karta wifi za 35 zł daje radę, choć w nocy pewnie przytnie transfery trochę. Ciekaw jestem ile by wyciągała przy łączu 120 mbitowym, czy ktoś z was wie może? to będą wartości z 75-90 mbitów czy więcej?

Screena celowo dałem, bo może przypadkiem ktoś będzie szukał karty wifi do 60 mbitów i wyda tylko 35 zł i będzie zadowolony.

Edytowane przez sudo
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sudo

Drodzy, szanowni użytkownicy, to znowu ja.

Tym razem podczas dnia sprawdzałem, czy rolety mają wpływ na wifi? Odpowiedź brzmi - nie mają żadnego wpływu, mogę dwa okna zasłonić i prędkość 62 mbitów uzyskam bez problemu na łączu 60 mbitowym.

Kolejny test - 23:50 w nocy = 62 mbity po wifi. Wybija północ i co się dzieje? Nagle prędkość po wifi spada do 22-25 mbitów! Trwa tak całą noc.

Wstaję dzisiaj, o 11:00 nadal te z 23 mbity, bez zmian. 11:20, 11:40, 11:50 też bez zmian, 23 mbity. 12:01 bez zmian, 12:25 bez zmian (w między czasie bawię się ustawieniami, żadne nie wpływa na nic). 12:40 bez zmian, ciągle na tych samych ustawieniach zostaję, 12:45, 12:50, 12:51, 12:55 i w końcu 12:59 i bez zmian, 23 mbity!

I teraz najważniejsze, wybija równa 13:00, odpalam speedtest i magia! szok! 62 mbity!

Wniosek z tego taki - od równej północy, do równej 13:00, internet po wifi ma 23 mbity, a od godziny 13:00 (równej trzynastej) do równej północy ma 62 mbity!

Po kablu niezależnie od pory dnia, internet ma 62 mbity, czyli na kabel to nie ma żadnego wpływu. Od ISP mam czarny modem, podłączony jest jednym kabelkiem do routera by wifi mieć, jeden PC też kabelkiem drugim, takim samym jest łączony z routerem by po kablu neta mieć. Warunki testowe były takie, że nikt poza mną nie korzystał z netu, czyli tylko jeden sprzęt po wifi chodził. A i jeszcze dodam, że smartfon 1 centymetr od routera miał zasięg perfekcyjny (maksymalny z możliwych na wykresbie w programie, siła podana w liczbach) i tam też 23 mbity miał od północy do 13:00, a od 13:00 nagle prędkość wzrostła, czyli zasięg wifi, ani pc, smartfon nie są przyczyną tego problemu. Wina musi leżeć po innej stronie.

Kogo obwiniacie za to? Firmware Asusa ma zaprogramowane jakieś magiczne godizny spowalniania neta po wifi w godzinach 00:00 do 13:00? Bo modem ISP raczej nie może wpływać na router, skoro po kablu przez router, internet jest zawsze identyczny, 62 mbity, a tylko po wifi w tamtym zakresie godzin jest źle.

Dorzucam screena z ustawień, choć od razu mówię, że w godzinach północ do 13:00, zmiana kanałów, wyłączenie radia 5g, wyłączenie 3 ostatnich opcji z sekcji Professional oraz zmiana Multicast na CCK11 nie ma żadnego wpływu na nic. Przydział beacon i DTIM też nie poprawiają niczego.

0LO50aN.png

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie teorie, przypuszczenia.

//edit:

I znowu to samo, 23:59, full speed, a równo od północy wolne wifi. Mi to jawnie wygląda na coś zaplanowanego przez jakiś harmonogram i dotyczy wyłącznie połączenia wifi, w przypadki nie wierzę.

Przepraszam, że to kolejny wpis, ale zależy mi na znalezieniu rozwiązania. Czy ktoś z was posiada ten router? Czy ktoś z was ma identyczny problem?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Miałem ten model przez około tydzień czasu i nie zdarzyły mi się opisywane przez Ciebie problemy. Jako, że nie ma dla niego żadnej aktualizacji FW (ostatnia wersja to 3.0.0.4.380.1234 sprzed 6 miesięcy) zaczął bym od zresetowania do ustawień fabrycznych i ustawienia konfiguracji od nowa. Jeśli to nie pomoże, wyślij go na RMA. Rzeczywiście całość wygląda jak jakiś harmonogram, którego ten model nie posiada :/ Masz możliwość sprawdzenia na innym kliencie aby wykluczyć problem z samym PC ? Może przyczyny trzeba szukać poza routerem... Sterowniki do karty sieciowej, inny os, komputer. Skoro sprawdziłeś multum opcji w konfiguracji samego routera i wykluczyłeś te zmiany jako powód, to jedyne co przychodzi mi na myśl to, że transfer po kablu, który nie zmienia się, realizowany jest na innej karcie sieciowej. Tym samym odpada problem z ISP i kartą LAN w komputerze :) Pozostaje albo router albo karta WLAN. Te problemy występują jedynie w 2,4 GHz ? Jak sprawa wygląda w tym samym czasie w 5GHz ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sudo

Dziękuję za odpowiedź. Wg mnie wina musi leżeć po stronie routera (bo po stronie modemu ISP nie może leżeć, skoro po kablu podłączonego do routera jest 62 mbitów 24/h, a po wifi wg tego tajnego harmonogramu). Wina kart wifi odpada. Używam tylko standardu N, bo brak mi urządzeń 5G poza TV, ale skoro za dnia od 13:00 do 24:00, wszystkie urządzenia mają pełne łącze, a od 24:00 do 13:00 wyciągają równo tyle samo, nawet gdy fizycznie smartfona trzymam 1 centymetr od routera, to wina na pewno nie leży po stronie kart wifi i nie leży również po stronie systemów, bo android + windows, a gdyby ktoś szukał usilnie "zamulania łącza dzień w dzień przez 13 godzin w równych godzinach, to ta teoria odpada, bo mogę wyłączyć wszystkie urządzenia poza smartfonem i jest identycznie).

Zostaje tylko router.

Przywróciłem mu przed chwilą ustawienia fabryczne i wklepałem tylko ssid, pass i kanał 11 i ciągle jest ten sam problem i idę o zakład, że punktualnie co do sekundy o 13:00 będzie perfekcyjnie chodził net po wifi (bo przypominam, że po kablu chodzi perfekcyjnie całą dobę). Szkoda, że chyba ddwrt, opewrt, tomato lub czegokolwiek innego nie można wgrać.

Teraz próbuję na siłę coś wykombinować w ustawieniach, np. włączyłem sieć gościnną, licząc, że może jakimś cudem, nie będą jej dotyczyły żadne ustawienia, harmonogramy ukryte, ale przeliczyłem się i tam jest identycznie. Ten problem z tym routerem jest tak głupi, że trudno w to uwierzyć. Zmienię strefę czasową na routerze z GTM -6 godzin może, zobaczę czy ten super tajny harmonogram odpali się wcześniej, o ile polega on na czasie routera. Ciekawe co by pomyśleli w serwisie o tym problemie, może by podpięli router o 13:08 i powiedzieli, że dobry, albo sprawdziliby tylko przez kabel o 9:00 i powiedzieli, że dobry.

swoją drogą, ten firmware (mimo, że najnowszy), jest zbugowany, np. WPS wyłączyłem i mi zbugował firmware, które samo sobie przywróciło stan fabryczny z SSID: ASUS, aż nie mogłem uwierzyć, że wyłączenie WPS taki problem sprawia. Ale już druga próba wyłączenia WPS nie zbugowała niczego. Szkoda, że na razie nic nie dezaktywuje tego domniemanego, ukrytego harmonogramu dla wifi.

Edytowane przez sudo
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sudo

Dorzucam jeszcze filmik jako dowód. Nagrane jednym ciągiem, brzydko nagrane, ale czytelne wszystko (btw. IP po nagraniu sobie zmieniłem). Nagranie z dzisiaj.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

pokaż screen z inssider'a, posortuj kolumnę kanał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sudo

Screen i tak nie pomoże:

1ZPjPTW.png

Podczas działania programu, nie wychodziłem z sieci. Screen sprzed chwili, czyli okresu, gdy jest full speed po wifi.

I jak pisałem wcześniej, między godziną 13:00, a północą, ZAWSZE internet działa idealnie po wifi, nie zdarzyło się nigdy by miał 50 mbitów lub ileś, zawsze ma pełne łącze. A od północy do 13:00 po wifi net 20 mbitowy, nawet w smartfonie, który trzymam 1 cm przy routerze i zasięg wifi w Wifi Analyzer (na android) przy takiej odległości ma maksymalną wartość dla dBm (czyli wskaźnik jest 100%, bez żadnej straty) więc w grę nie wchodzi, że coś zagłusza sygnał i zmiana kanałów nie ma żadnego sensu (a zmieniałem wiele razy z 1 na 6 i na 11, a później na 3, 4, 7, 8, 9 i inne, to samo z pasmem robiłem). Tego nie da się naprawić kanałami. Same godziny i powtarzalność o tym świadczą, a wątpię by ABW mi pod oknem odpalało zagłuszczacz wifi równo o północy i równo o 13:00 wyłączało.

Jeśli nic nie zrobię, to każdego dnia będzie identycznie, od 13 do północy będę miał nieskazitelne wifi bez żadnego spadku nawet o megabit, a od północy do 13 20mbps, które nie spadnie do 5, ani nie wrośnie do 35 nawet na sekundę.

A ISP nie winię, bo po kablu jest całą dobę 62 mbity, czyli dostawca netu niczego nie psuje, a nie słyszałem by modem mógł mówić routerowi "routerze, pozwalam ci po kablu dawać 62 mbity całą dobę, ale po wifi tylko od 13 do 00:00".

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
4 minuty temu, sudo napisał:

a nie słyszałem by modem mógł mówić routerowi "routerze, pozwalam ci po kablu dawać 62 mbity całą dobę, ale po wifi tylko od 13 do 00:00".

:) też jeszcze nie słyszałem. Oddaj router do serwisu, na szczęście Asus naprawia sprzęt w 14 dni kalendarzowych, a nie roboczych. Sprawa rzeczywiście jest bardzo dziwna, tym bardziej że kabel działa ok. Skoro wykluczyłeś kartę sieciową (co prawda smartfonem) to może być najlepszym rozwiązaniem. Pokusiłbym się jeszcze o test na innej karcie WLAN, lekki tłok masz w eterze. Kolejna ciekawostka to czy ten "harmonogram" zachowuje się tak samo na obydwu pasmach. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sudo

Tylko boję się, że w serwsie nie stwierdzą usterki, bo jakiś Janusz podepnie go kablem i wtedy niezależnie od godziny będzie idealnie, a jak wifi sprawdzi, to może zdarzyć się, że router weźmie w łapy o godzinie po godzinie 13:00, czyli w okresie, gdy wifi działa świetnie aż do północy i nie stwierdzi usterki. Czy może się mylę i Janusz serwisant specjalnie sprawdzi wifi przed godziną 13:00 lub użyje jakiegoś sprzętu symulującego godzinę? No i jeszcze nie wiadomo czy sprawdziliby sam standard N, może Janusz by AC padał i tam by usterki nie dostrzegł.

Co do kart wifi, to sprawdzane to było na dwóch, czyli w PC wn722n oraz w smartfonie jakaś wbudowana w standarzie N. Wątpię by urządzenia inne niż router były przyczyną, bo wtedy oba urządzenia musiałyby sobie zmieniać coś o jednakowych godzinach, czyli o 13:00 i 00:00, a to mało możliwe (a oszczędzanie energii w kartach mam wyłączone). Mogę nawet Linux Mint zbootować z USB i będzie to samo. Może jakoś skołuję kolejnego smartfona do testów, nie wiem.

Dobija mnie ten fakt tych sztywnych godzin. Pierwszy raz w życiu takie coś widzę. Gdyby godziny były zmienne, to wtedy faktycznie mógłbym rozważać inne teorie jak kanały i tak dalej, ale gdy widzę, że jedna sekunda zmienia transfery po wifi (czyli 12:59:59 i 13:00:00), to wtedy można odrzucić teorie o kanałach, zagłuszaniu przez sąsiadów, backupach i tak dalej. Ta jedna sekunda tyle zmienia, jak to możliwe? (pytanie bez odpowiedzi).

Na prawdę nie wiem co zrobić. Szkoda, że nie zamawiałem routera przez net, miałbym prawo zwrotu w ciągu 14 dni. W domu został mi jeszcze router dlink dir300 działający w standardzie G, ale na nim nie wyciągnę zbyt dobrej prędkości, choć może z 2 mbity różnicy zaobserwuję przed 13 i równo o 13:00, może jutro sprawdzę.

Jeszcze w grę wchodzi opcja zamówienia routera w standardzie N, jakiegoś słabszego za 200 zł, przetestowania go przez 2 dni i odesłania. Trochę bezczelnie byłoby tak zamówić coś, po to by zwrócić mimo idealnego działania.

Edytowane przez sudo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
3 godziny temu, sudo napisał:

Tylko boję się, że w serwsie nie stwierdzą usterki, bo jakiś Janusz podepnie go kablem i wtedy niezależnie od godziny będzie idealnie, a jak wifi sprawdzi, to może zdarzyć się, że router weźmie w łapy o godzinie po godzinie 13:00, czyli w okresie, gdy wifi działa świetnie aż do północy i nie stwierdzi usterki.

albo będzie tak jak w moim przypadku, że dostaniesz z automatu nowy egzemplarz.

Pierwszy raz w życiu takie coś widzę. Gdyby godziny były zmienne, to wtedy faktycznie mógłbym rozważać inne teorie jak kanały i tak dalej, ale gdy widzę, że jedna sekunda zmienia transfery po wifi (czyli 12:59:59 i 13:00:00), to wtedy można odrzucić teorie o kanałach, zagłuszaniu przez sąsiadów, backupach i tak dalej.

ja również pierwszy raz spotykam się z takim problemem, zazwyczaj albo działa ok albo nie działa. Nie ma raz tak, raz tak :) 

Jeszcze w grę wchodzi opcja zamówienia routera w standardzie N, jakiegoś słabszego za 200 zł, przetestowania go przez 2 dni i odesłania. Trochę bezczelnie byłoby tak zamówić coś, po to by zwrócić mimo idealnego działania.

jako kupujący masz do tego prawo przez 14 dni bez podania przyczyny, jeśli nie dysponujesz innym egzemplarzem może okazać się to najsensowniejszym rozwiązaniem. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sudo

Podłączyłem starego DLINka DIR300 (standard G) i wyciągał po wifi i to przez ścianę 27 mbitów, przed północą i po północy. Czyli ewidentna wina Asusa, bo asus o 23:59 miał 62 mbity po wifi, a od północy ze 20 mbitów. Jednak na coś przydał się stary DLINK, przynajmniej wiem, że router asusa jest przyczyną. Czyli co, w poniedziałek do serwisu wysłać? Powinienem im na kartce opisać wszystko szczegółowo? I wciąż ciekaw jestem czy zauważą problem.

Edytowane przez sudo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
8 godzin temu, sudo napisał:

Czyli co, w poniedziałek do serwisu wysłać? Powinienem im na kartce opisać wszystko szczegółowo?

im dokładniej opiszesz problem tym większa szansa, że nie odeślą Ci tego samego egzemplarza z informacją, że problem nie wystąpił :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi