Jump to content
sudo

Jaka jest praktyczna wydajność kart wifi

Recommended Posts

sudo

Chciałbym dowiedzieć się jaka jest praktyczna wydajność kart wifi, czyli jakie maksymalnie prędkości obsłużą, przechodząc przez jedną ścianę (odległość do routera to np. metr). Mam na myśli szybkość netu (speedtest, pobieranie plików z netu, etc).

Jeśli ktoś widział jakieś testy, potrafi w sekundę coś wygooglować lub powiedzieć coś z własnego doświadczenia, to bardzo proszę o to.

Mam przykładowe pytanie (bo karta ta jest, była bardzo popularna) - TPLINK WN722N (150Mbps, antena 4 dBi), ile ona maksymalnie wyciągnie? z 60 megabitów? mniej, więcej? (bo 150 megabitów pewnie nie wyciągnie, nawet gdy się ją przyspawa do anteny routera i to jest zabawne w routerach i kartach, mają w opisach 150 mbps, 300 lub więcej, zależnie od standardu, a w praktyce 1 centymetr od routera mają straty wielkie, dlatego potrzebuję praktycznych informacji, interesują mnie zarówno karty pod N (150 i 300 mbps) jak i pod AC). Dziękuję za informacje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ligeza

Wszystko zależy z czego będzie zrobiona ta ściana, od ilości sieci wifi w tym samym paśmie, jakości routera i pewnie wielu innych czynników. Ja u siebie w domu gdzie nie mam zatłoczonego innymi sieciami eteru, spokojnie wyciągam ponad 50% tego w jakim standardzie jest karta. Czyli przy 300Mbit/s w paśmie 2,4GHz spokojnie powyżej 150Mbit przez ścianę wyciągnę, a przy AC 866Mbit jest to powyżej 430 Mbit. Są na forum przy testach routerów pokazane transfery dla pasma 2,4GHz i 5GHz więc na podstawie tych testów możesz własne wnioski również wyciągnąć.

 • Like it 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
sudo

Dziękuję za odpowiedź, to dobrze, że tę połowę lub ponad połowę wyciągają, miałem obawy, że spadki mogą być większe np. zamiast 150 mbps będzie z 40 mbps.

Przy okazji mam pytanie z innej beczki. Na allegro są anteny wifi po 7 złotych (wysyp ofert), 12 dBi. Czy faktycznie taką moc mają te anteny? Wiele kart wifi ma antenkę 3-4 dBi, skoro te antenki na allegro są tak tanie, to dlaczego chińczycy do swoich kart wifi nie dadzą takiej anteny wiedząc, że koszt niski, a podbiją więcej rynku? W końcu takie osoby jak ja, bez wiedzy, sądzą, że mocniejsza antena da lepszy zasięg wykrywania sieci wifi i lepszy sygnał.

I skoro już rozmawiam o antenach, chciałbym się dokształcić, czy potrafisz odpowiedzieć na pytanie - czy antena kierunkowa, skierowana wprost na jakiś mocno oddalony router, złapie jego sygnał (choć bez tej anteny kierunkowej, nie wykrywałaby tej sieci), czy nie? I drugie pytanie - jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi TAK, to czy karta wifi i router (ten oddalony) będą potrafiły się komunikować ze sobą? Zadaję to pytanie, ponieważ raz na jakimś forum ktoś zadał podobne, szukał anteny kierunkowej i gość mu odpisał krótko, że sieć wifi mocno oddaloną wykryje, ale nie skontaktuje się z tym routerem, bo oba urządzenia nie mają wystarczającej siły nadawania by wymieniać dane. Chcę wiedzieć czy ta osoba pisała bzdury, bo jeśli mówiła prawdę, to bez sensu byłby ten wysyp anten kierunkowych w necie, artykuły, fora od wardrivingu i tak dalej. Nie zamierzam kupować anteny kierunkowej, bo mnie taka zabawa nie interesuje, natomiast chcę posiąść trochę wiedzy by wiedzieć czy w domowych zastosowaniach takie wynalazki są dobre, czasami ludzie na forach zakładają tematy pytając co kupić by wujek mieszkający blok dalej (np. 100, 200 metrów dalej) miał dostęp do internetu (i nawet wrzucają fotkę ze swojego okna by pokazać, że widać okno wujka i po drodze drzewo stoi), do takich zastosowań (współdzielenie, przedłużanie neta do kolegi/sąsiada/wujka/ciotki/babci anteny kierunkowe są dobre, czy nie?).

 

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Edited by sudo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Coolchuck

Zazwyczaj osiągniesz 60% (reszta to dane nadmiarowe) przepustowości dostępnego link rate'u na jakim zestawią się interfejsy bezprzewodowe. Link rate zależy właściwie tylko od siły sygnału.
Jeśli mamy sieć w standardzie 802.11n, dwa strumienie MIMO (dwie anteny) to maksymalny link rate zgodny ze standardem wyniesie 300Mbps (pod warunkiem, że klient spełnia wymagania).
Zgodnie z "przelicznikiem", nie powinniśmy osiągnąć w najlepszych warunkach transferu szybszego niż 180Mbps. W Windowsie zestawiony link rate podejrzysz komendą:

You do not have the required permissions to display the content of the code field.


Co jeszcze ma wpływ na przepustowość? W przypadku kart sieciowych USB jest to procesor komputera, który ewentualnie może nie wyrabiać z obsługą magistrali (to też zależy od optymalizacji sterownika).
Często w tańszych routerach transfery WLAN są zaniżane po prostu przez przełącznik Fast Ethernet...

Te taniochy na Allegro to badziew, na elektrodzie pewnie znajdziesz jakieś foty ile metalu faktycznie znajduje się pod plastikiem.
Poza tym, montowanie anteny o takim zysku do sieciówki o mocy powiedzmy tylko 15dBm, skończyć się może nawet pogorszeniem parametrów.

Anteny kierunkowe skupiają rozpraszanie fali w tylko jednym określonym kierunku i różnica w sile sygnału może być ogromna w zależności od warunków, wystarczy sobie położyć jakąś metalową płytkę za anteną w ramach doświadczenia. Problemem w dalekich połączeniach jest moc nadajników określana przez standard 802.11 i w 2.4G z tego co pamiętam nie może przekroczyć 20dBm.
 

Quote

[...] szukał anteny kierunkowej i gość mu odpisał krótko, że sieć wifi mocno oddaloną wykryje, ale nie skontaktuje się z tym routerem, bo oba urządzenia nie mają wystarczającej siły nadawania by wymieniać dane


Domowa karta WLAN ma dużo mniejszą moc nadawania (z oczywistych przyczyn) niż taki router z Access Pointem, dlatego bardzo często zdarza się, że widzimy sieć na liście ale nie możemy się z nią połączyć.
Moc routera jest wystarczająca, żeby klient odebrał dane, ale sieciówka może być za słaba, żeby przesłać autoryzację i ustanowić połączenie.

 • Like it 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
sudo

@Coolchuck świetnie wyjaśniłeś, bardzo dziękuję. A czy istnieją karty sieciowe wifi, które potrafią nadawać mocniej niż większość kart sieciowych wifi? Np. czy jest jakaś karta wifi, która nadaje mniej więcej tak mocno jak routery wifi? Jak taką kartę wygooglować? W parametrach będzie podane coś w stylu "karta 20 dBi + antena 4 dBi" i wtedy znamy moc nadawania "20 dBi" (a antenę ignorujemy)? czy Takie dane dotyczą innych rzeczy? I czy istnieją sposoby na zwiększenie mocy nadawania karcie wifi? Antenty nawet wielkości tira (pomijając ich zasilanie i bezsensowność), nie wpłynęłyby w ogóle na moc nadawania karty? Jeśli tak, to nie pozostanie nic innego niż kupić kartę, która fabrycznie mocno nadaje, bo innej opcji nie ma?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Coolchuck

Nie myl jednostek ;) dBi - jednostka miary zysku anteny. dBm - jednostka mocy, stosuje się też mW.

Routery Wi-Fi też mają karty sieciowe, albo zintegrowane z płytą główna albo na Mini PCI-E (takie jak w laptopach), zazwyczaj nadają z taką mocą na jaką maksymalnie zezwala prawo krajowe/standard.
Karty sieciowe dla domowych użytkowników nie są nastawione na "upload" bo klient częściej rzeczy pobiera niż wysyła, dlatego w celu oszczędzania energii i cięcia kosztów nie produkuje się ich z myślą o transmitowaniu danych (czyli o dużej mocy).

Czy można kartę Mini PCI-E (np. z routera) włożyć do zwykłego komputera? Można, ale domyślam się, że będzie problem ze znalezieniem sterownika na Windowsa.

Jedyną pewność dot. mocy karty sieciowej daje nam szczegółowa specyfikacja techniczna, gdzie wypisane są wartości dla odpowiednich częstotliwości (kanałów). Oprócz tego przydatne byłoby poszukanie specyfikacji wzmacniaczy RF, które producent zastosował na płytce. Takie informacje są niestety dość pilnie strzeżone (w szczególności produktów najpopularniejszych producentów). W ostateczności można rozebrać urządzenie i zobaczyć na własne oczy co tam siedzi :P . Na stronie

You do not have the required permissions to view the link content.
 jest sporo danych.

Sposoby na łatwe zwiększenie mocy? Wyłączyć wszelkie opcje oszczędzania energii w sterowniku, zmienić region, modyfikacja sterownika - to wszystko zadziała o ile nie ma blokady sprzętowej. 

 • Like it 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
oldboy

Testy, które są tutaj na Forum w 99% odnoszą się do prędkości w otoczeniu sieciowym. Nie ma to nic wspólnego z prędkościami z WAN do WLAN. 60 Mb/s, czyli ~ 7,6 MB/s osiągniesz chociażby na TP-Linku 1043NDv2.

Sama karta to nie wszystko. Router odgrywa większą rolę:

You do not have the required permissions to view the link content.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Coolchuck

Wynik TP-Linka nic nie mówi. Brak informacji o karcie sieciowej klienta, szerokości kanału, sile sygnału/link rate.

Quote

Testy, które są tutaj na Forum w 99% odnoszą się do prędkości w otoczeniu sieciowym. Nie ma to nic wspólnego z prędkościami z WAN do WLAN.

Routery mają testowaną wydajność NAT-owania z LAN-u. Jeśli jest ona wyższa niż transfery osiągane w sieci lokalnej (to jest: klient na Wi-Fi, serwer po kablu) to nie ma żadnego sensu dodatkowe testowanie WAN-WLAN, wynik będzie w granicach błędu statystycznego (test tymi samymi narzędziami).

 • Like it 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • OpenITbot
   By  OpenITbot
   Zobacz plik Intel PROSet/Wireless Software
   The Intel® PROSet/Wireless Software or Intel® PROSet/Wireless WiFi Software is the name of the package that includes the Wi-Fi drivers and some other software components for Intel Wireless Adapters.
   Dodający &nbspOpenITbot Dodano 08.02.2019 Kategoria Karty sieciowe  
  • neon
   By neon
   Witam, 
   czy Synology QuickConnect jest bezpieczne ? czy używacie tego rozwiązania do łączenia się z Waszymi routerami ? 
    
   Pozdrawiam 
  • Pakot
   By Pakot
   Czesc,
   informacja dla potomnych. Problem: router w trybie AP wariuje z wifi, zwlaszcza 2,4ghz. Na tyle to upierdliwe, ze dziala jakies 2-3 min. po restarcie, potem calkowicie przestaje, siec pojawia sie i znika co kilka minut, urzadzenia (rozne) nie moga sie polaczyc albo lacza i rozlaczaja. Co ciekawe, po przestawieniu w tryb router wszystko wraca do normy.
   Problem pojawil sie po uaktualnieniu FW do najnowszego 3.0.0.4.382.51610 , ale pozostaje rozniez po cofnieciu do wczesniejszych dostepnych na stronie Asusa: 3.0.0.4.382.51129 oraz 3.0.0.4.382.50624.
   Rozwiazanie:
   zapodac wczesniejszy FW: 3.0.0.4_382_15525, do znaleznienia w sieci.  

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci.
Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
×
×
 • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.