Skocz do zawartości
Tomu

Własny NAS

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

Tomu

Witajcie, 

Czy ktoś miałby na tyle wiedzy i ochoty by pomóc mi przy optymalizacji konfiguracji mojego własnego NAS? Obecnie mam Synology 213Air ale jego ograniczenia i niedociągnięcia nie pozwalają mi na zrobienie wszystkiego co mi potrzebne, przykładem może być stream przez tvheadend, dziala kiedy chce nawet z zakupionym za granicą tunerem tv z listy polecanych, monitoring na survivalence station to tez porażka ograniczona do 2 kamer, za kolejne licencje trzeba zapłacić tyle że kolejnego NASa bym za to kupił. Często wyjeżdżam na długo więc zapis z kamer, oraz streaming TV na własne potrzeby jest dla mnie istotny. Czasem potrzebuje również uruchomić własna bazę danych aby ułatwić sobie pracę, własny "dropbox" to w moim przypadku po prostu coś bez czego żyć się nie da ( tu synology działa bardzo dobrze ). Tyle jeśli chodzi o motywy moich działań - by nie przynudzać.

Konfiguracja, którą rozważam:

Płyta:

ASUS FM2+ mATX A68HM-K A68H DDR3

lub

ASROCK FM 2A88M Extreme 4+AMD FM2+

Tu prośba aby ktoś mądrzejszy w temacie niż ja sam podpowiedział której lepiej użyć.

Proc: Richland FM2 AMD A4-4020 3.2GHz 1MB ( Może jakiś inny pod te płyty byłby lepszy)

Pamięć: 8GB - pytanie jaka jak taktowana ?

HDD 2x WD RED 1TB  3,5 '' ( już je mam - pracują w synology )

Pytanie jeszcze czym to zasilić i gdzie kupić obudowę do Racka 19'' dostępne na allegro albo nie pasują albo koszmarnie drogie.

Będę wdzięczny za pomoc i wasze opinie. 

Na koniec sprzęt ma chodzić pod kontrolą OMV

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
47 minut temu, Tomu napisał:

Obecnie mam Synology 213Air ale jego ograniczenia i niedociągnięcia nie pozwalają mi na zrobienie wszystkiego co mi potrzebne

DS213Air to podstawowy NAS domowy z funkcją WiFi - nie jest odpowiednim urządzeniem dla monitoringu :)

monitoring na survivalence station to tez porażka ograniczona do 2 kamer, za kolejne licencje trzeba zapłacić tyle że kolejnego NASa bym za to kupił.

Tak to działa, Synology i Qnap dają dwie licencję, D-Link jedynie 4. Od zawsze tak było a koszty kolejnych licencji nigdy nie były i nie będą mniejsze. 

Tu prośba aby ktoś mądrzejszy w temacie niż ja sam podpowiedział której lepiej użyć.

dlaczego AMD nie Intel ? np CELERON G1620 jest trochę

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.
(
) + płyta np (
)

Pamięć: 8GB - pytanie jaka jak taktowana ?

wspomniany CPU AMD obsługuje DDR3-1333 (PC3-10600)

i gdzie kupić obudowę do Racka 19'' dostępne na allegro albo nie pasują albo koszmarnie drogie.

nie pomogę "gdzie" ale nie potrzebujesz czasem 2U aby zmieścić wentylator do CPU ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Tomu

Nie upieram się przy AMD ( chyba nawet bardziej lubię INTELA ) kłopot w tym że to co zaproponowałeś o ile cenowo bardzo by mi sprawę potaniło to nie ma USB 3.0 ( czasem muszę załadować przywiezione zdjęcia i filmy z zew HDD ) LAN 100 to przy kilku TV, 6 kamerach o reszcie nie wspomnę raczej za mało.

No i nie widzę tam RAID'u ( tak można zrobić sw ) prawdę mówiąc nie wiem co lepsze hw czy sw RAID jedno wiem na pewno - lepiej mieć niż nie mieć co wyłączyć w HW.

Co do obudowy to 2U właśnie brałem pod uwagę mam w racku jeszcz 6 U wolnego miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
moorgan

Ja używam płyty Asrock AM1B-ITX z procesorem Athlon 5150 o oprogramowaniem OPENMEDIAVAULT - polecam taki zestaw z procesorem Athlon 5350.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Tomu

Moorgan mógłbyś jeszcze napisać jaka pamięć i jaki zasilacz miałeś

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
moorgan

Zasilacz Chieftec GPA-350S8 oraz 4GB Kingston HyperX 1866MHz do tego 2x WD Red 1TB w RAID 1 , WD 2,5 cala 320GB oraz 8 GB ssd na system.

Ale to bez różnicy jaka pamięć i zasilacz - byle by były markowe a zasilacz miał jak najwyższą sprawność.

Edytowane przez moorgan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Tomu

Dzięki Moorgan wygląda to całkiem ciekawie. Poczytałem trochę o RAID i wychodzi mi że do takich moich zastosowań chyba będzie lepiej RAID soft-warem obskoczyć mniej kłopotu jeśli płyta siądzie.

Mam jeszcze na celowniku

oczywiście bez obudowy moje dyski są 3,5 calowe ( i tu korekta mają po 1,8 TB każdy ) więc się do niej nie zmieszczą. 

Znalazłem też na Allegro kontakt do firmy która robi 19'' obudowy uniwersalne, będę do nich pisał dzisiaj. Taką obudowę można by wyposażyć w dodatkowy wyświetlacz pokazujący kilka parametrów jak temp dysków temp wewnątrz itp. ( arduino nano ) i wyświetlacz poradzą sobie z tym bez problemu. Dane z czujników płyty można pociągnąć przez com port.

Edytowane przez Tomu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi