Skocz do zawartości
MarekS

Synology DS212j - wolny dostęp do danych, otwarcie folderów.

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

MarekS

Witam,

od pewnego czasu mam zgłoszenia od użytkowników mojej sieci firmowej pracujących pod windows7, 8, 10 o powolnym otwieraniu się folderów sieciowych. Ja aktualnie pracuję jeszcze kilkanaście osób na Windows xp i nie zauważam takiego objawu ani reakcji (foldery otwierają się powiedzmy normalnie - po kliknięciu w folder 1sec i otwarte). Natomiast na nowszych Windowsach 7, 8 ,10 otwarcie folderu trwa około 5-8 sec. Sprawdzane już było wszystko na różnych komputerach, z antywirusem i bez,  różne foldery, różne uprawnienia. Po otwarciu zasobów i wejściu do folderu praca na plikach (kopiowanie, kasowanie) wygląda normalnie. Serwer podpięty jest to 1Gb switch. Proszę o pomoc bo nie wiem gdzie szukać problemu. Mam również mały serwerek plików ale firmy LENOVO EZ i tam nie ma tego efektu. Czy windows xp czy 7 wejście, otwarcie folderu trwa od 1-2 sec.

Pozdrawiam Marek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

jak wygląda obciążenie cpu/ram/dysku ? przeglądałeś monitor zasobów ? która wersja DSM ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
MarekS

CPU - od 7 do 51%

RAM -od 40 do 55%

DSM 5.2-5644

Dyski wolne w 65 %

Monitor zasobów okrojony do minimum.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

w wierszu poleceń wpisz 

netsh interface tcp show global

i sprawdź czy włączona jest funkcja autotuningu 

Receive Window Auto-Tuning Level    : normal

wtedy wklep polecenie :

netsh interface tcp set global autotuning=disabled

i sprawdź czy została wyłączona pierwszym poleceniem. Znacząco poprawia to obsługę zapytań dns, przeglądanie otoczenia sieciowego i udostępnionych folderów. Gdybyś zanotował znaczący spadek wydajności w transferach zmień tę opcję na :

netsh int tcp set global autotuninglevel=restricted

Dodatkowo możesz wyłączyć algorytm RDC co również usprawni połączenia z NAS'em :

2016-01-21_190156.thumb.png.6ef8645bc6cf

na koniec :

ipconfig /flushdns
5 godzin temu, MarekS napisał:

Ja aktualnie pracuję jeszcze kilkanaście osób na Windows xp i nie zauważam takiego objawu ani reakcji (foldery otwierają się powiedzmy normalnie - po kliknięciu w folder 1sec i otwarte).

Windows XP nie obsługuje tych funkcji więc dlatego nie widzisz tych problemów. Część z nich została wprowadzona dopiero w Windows Vista.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SteelRat

Witam serdecznie,

temat może i stary, ale problem mam podobny, występował na DS713+ a teraz na RS815+, foldery udostępnione otwierają się po kilkanaście sekund, zarówno w XP jak i nowszych systemach, zastosowanie podanego rozwiązania nie pomogło niestety wcale.

Ds815+ zaktualizowany do najnowszej wersji.

Na chwilę pomaga "wyczyść pamięć podręczną SMB" w ustawieniach zaawansowanych "usług plików".

Łączenie z zasobami udostępnionymi z serwera 2012R2 nie stwarza problemów, jedynie z Synology (2 lokacje, połączone wydzielonym tunelem - objaw identyczny w obu), inne kwestie związane z siecią nie występują, tylko z tymi nieszczęsnymi folderami udostępnionymi, może się komuś coś podobnego zdarzyło, lub zna rozwiązanie?

Przypominam, że u mnie "12-sekundowe otwieranie" występuje niezależnie od systemu operacyjnego.

PS - problem ten występuje tez przy kopiowaniu, tj, gdy zacznę kopiować dane, osiągam maksymalne transfery w sieci, ale próba otwarcia zamapowanego folderu kończy się 12 sekundową "zadyszką" i cały ruch zostaje wstrzymany, bo potem ruszyć na nowo.

Edytowane przez SteelRat
PS

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@SteelRat mam ten sam problem, 40 hostów w sieci, 3x DS1515+, 1x DS1815+ i na tym ostatnim dostęp do serwera trwa około 20 sekund. Nie ma znaczenia wersja systemu operacyjnego - w sieci pracują końcówki praktycznie z każdą wersją od XP, oprócz Windows 8.1. Mam otwarte zgłoszenie w tej sprawie w Synology - dam Ci znać o wynikach. Czasem oprócz czyszczenia pamięci podręcznej SMB pomagało włączenie SMB2 zamiast SMB3 z wyłączonym trybem szyfrowania transferu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SteelRat

dzięki wielkie za odpowiedź house, niedawno się przesiadałem z 713, tam problem tez w sumie występował.. czasami, użyszkodników jest tam może 20-30, na bieżąco siedzą i klepią różne dokumenty i narzekają ostatnio potężnie. Czyściłem cache SMB - u mnie pomagało na 15 sekund... zdalnie korzystam tęz z XPka w drugiej lokalizacji i na obu testuję, zmieniałem poziom SMB (na 1 nie było żadnej komunikacji, na pozostałych sytuacja taka sama wciąż) stary 713 i drugi RS815+ mam u siebie w głównej lokalizacji, ale 713 dopiero będę od nowa konfigurować, a 815 nie stwarza żadnych problemów - jest w sumie tylko miejscem zrzucania backupów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Dam Ci znać @SteelRat jeśli coś wyniknie - uprzedzam, że sprawa ciągnie się dość długo a technicy Synology nie za bardzo wiedzą jak rozwiązać ten problem :/ 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SteelRat

Ciekawie...

A u siebie testuję i... 3 podpięte udziały, z tego samego woluminu, 1 otwiera natychmiast, pozostałe dwa z opóźnieniem 12s.

I obojętne, czy po nazwie łączę (musi rozwiązać przez DNS), czy po IP.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

ten problem wydaje się być związany z uwierzytelnieniem użytkownika i sprawdzeniem uprawnień do danego zasobu sieciowego na serwerze. Nie pomaga przełączenie kart sieciowych w LAG, zmiana switch'a, okablowania - problem ewidentnie siedzi gdzieś w DSM. @SteelRat - jakiego systemu plików używasz w DSM ? u mnie problem występował przede wszystkim na EXT4, po konwersji wolumenu do Btrfs problem na razie znikł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SteelRat

@house - Na 713 jest EXT-4, na 815 jest btrfs ;)

A żeby dokonać konwersji na inny, to bym musiał od nowa parę ładnych setek gigabajtów przerzucić i skonfigurować... Obecnie sezon zestawień, sprawozdań, poeksperymentuję na 713 chyba, tylko brak czasu niestety wciąż.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SteelRat

@house - zweryfikowałem, naprawiłem, podobno.

U mnie problem leżał w podmontowanych folderach prawdopodobnie - używane były do migracji między urządzeniami. Póki co działa podobno ok, poczekam kilka dni.

(czy powinienem dać nowy post, czy wyedytować poprzedni, sprzed kilku dni?)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
3 minuty temu, SteelRat napisał:

U mnie problem leżał w podmontowanych folderach prawdopodobnie - używane były do migracji między urządzeniami. Póki co działa podobno ok, poczekam kilka dni.

nie wiem czy to ma związek, nie używałem montowania folderów a problem występował.

4 minuty temu, SteelRat napisał:

(czy powinienem dać nowy post, czy wyedytować poprzedni, sprzed kilku dni?)

obojętnie... edycja i tak jest możliwa tylko do 6 dni :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SteelRat

A webowo przez "file station" się łącząc problem masz? Bo u mnie był też, tylko, co dziwne, wcześniej go nie zauważyłem.

System plików, jak pisałem już, na "wadliwej" maszynie to btfrs, ale na 713 też narzekali, może kwestia wydajności? Ok. 40 podpiętych osób. A i sieć "połatana" z gigabitu i setek, switchy spiętych na trasie też, teraz dopiero zmiany struktury będą wdrażane, bo nowa struktura wreszcie jest, więc się "rozdzielające" switche powycina.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
3 godziny temu, SteelRat napisał:

A webowo przez "file station" się łącząc problem masz? 

nie, tylko i wyłącznie poprzez smb. 

3 godziny temu, SteelRat napisał:

System plików, jak pisałem już, na "wadliwej" maszynie to btfrs, ale na 713 też narzekali, może kwestia wydajności? Ok. 40 podpiętych osób. A i sieć "połatana" z gigabitu i setek, switchy spiętych na trasie też, teraz dopiero zmiany struktury będą wdrażane, bo nowa struktura wreszcie jest, więc się "rozdzielające" switche powycina.

u mnie wszystko na gigabicie - switche cisco, zyxel i netgear - wykluczyłem problem w tym miejscu przepinając NAS'y pomiędzy nimi, likwidując i tworząc bond LAG - niestety problem występował. Zrobiłem jednej nocy synchronizację udziałów sieciowych na nową maszynę, zmieniłem nazwę fqdn, poprawiłem uprawnienia dla kont z AD i problem ominąłem a starą maszynę zostawiłem w stanie niezmienionym do zgłoszenia w supporcie Synology.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi