Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

oldboy

Witajcie,

Posiadam laptop Asus K53SJ. Widzę, że z wymianą karty nie będzie większego problemu:

Pytanie tylko na co wymienić?

Obecna karta ma parametry:

ID urządzenia:	168C-002B

ID podsystemu:	1A3B-2C37

Typ magistrali:	PCI Express 2.0 x1

Karta sieciowa: Atheros AR9002WB-1NG Wireless Network Adapter

https://wikidevi.com/files/Atheros/specsheets/AR9002WB-1NGCD.pdf

Chcę ją zmienić na taką, która ma obsługę 5 GHz, bo nie mam wokół siebie żadnych sieci podczas gdy na 2,4 panuje tłok.

Wśród kart, które wytypowałem znalazły się:

-  Dell DW1550

- AzureWave AW-CE123H

-  Intel 7260

Oczywiście może być inna. Na ten moment ma służyć do odbioru Internetu 100/100 Mbps z routera Netgear WNDR4300, a w przyszłości do takiego który już będzie wspierał technologię AC.

Czytałem, że BIOS odgrywa dużą rolę, więc zamieszczam odczyt z AIDA64:

DMI: numer wersji BIOS'u K53SJ.216

Data wydania: 04/27/2011

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Bios odgrywa jakąkolwiek rolę jedynie w przypadku laptopów hp, lenovo i innych które mają w nim tzw whiteliste - zaszyte hw info dopuszczonych kart przez producenta. W twoim przypadku wkładasz co chcesz, asus nie stosuje takich ograniczeń. Co do kart - Dell i Azurewave to praktycznie to samo więc kup taką która jest dostępna na rynku. Dell vs Intel - moim zdaniem Dell lepszy, ale są opinie że większych różnic nie ma. Obie są bardzo szybkie. Jeżeli szukasz karty w PL to chyba jedynie Intel będzie łatwy do znalezienia. Jeśli będziesz kupował przez aliexpress to może warto wybrać nowszą kartę azurewave ? Pozostaje jedynie kwestia 3 anteny.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit
13 godzin temu, house napisał:

Bios odgrywa jakąkolwiek rolę jedynie w przypadku laptopów hp, lenovo i innych które mają w nim tzw whiteliste - zaszyte hw info dopuszczonych kart przez producenta. W twoim przypadku wkładasz co chcesz, asus nie stosuje takich ograniczeń. Co do kart - Dell i Azurewave to praktycznie to samo więc kup taką która jest dostępna na rynku. Dell vs Intel - moim zdaniem Dell lepszy, ale są opinie że większych różnic nie ma. Obie są bardzo szybkie.

+1 

Wybierz kartę najtańszą lub/i najbardziej dostępną. Różnice pomiędzy Dell-em a Intel-em są na dzień dzisiejszy praktycznie niezauważalne, a jak zauważył @houseDell i Azurewave są ze sobą tożsame więc...

Mój Asus pracował już z trzema różnymi kartami, między innymi z rzeczonymi Dell-em i Intel-em i nie było żadnych problemów. Montujesz, odpalasz, instalują się sterowniki, ewentualnie instalujesz najnowsze i gotowe.

Edytowane przez Idanit

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ligeza

Mam dwa laptopy, jeden z Dellem drugi z Intelem położone obok siebie. Dell jest u mnie o kilka MB szybszy. Oczywiście może to być wina anten, sterowników lub innych ustawień, ale na siostry laptopie z intelem osiągałem podobne wyniki jak w swoim laptopie z taką samą kartą Intela czyli około 45MB/s gdzie na dellu osiągam około 54 MB/s. 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit

A tak sytuacja prezentuje się u mnie. W prawdzie to post dotyczący karty USB, ale są też wyniki kart wewnętrznych. (zapis/odczyt)

Dnia 23.10.2015o15:18, Idanit napisał:

OK... wywołaliście mnie do tablicy więc sprawdziłem jeszcze raz:

DW1550 i USB-AC56U (laptop Samsung NP550P7C) wyniki odpowiednio 51/52 MB/s i 69/74 MB/s

AC7260 i USB-AC56U  (laptop Asus N750JK) wyniki odpowiednio 49/53 MB/s i 69/77 MB/s

sterowniki w każdym przypadku najnowsze, testy zajęły mi 30 min więc warunki też.

Kiedyś Intel miał bardzo słaby sterownik i faktycznie Dell bił go na głowę, (nie raz pisałem o tym na forum bo dał mi się mocno we znaki), ale od tamtego czasu Intel poczynił bardzo duże postępy i problemy z połączeniem, zasięgiem i transferem odeszły w niepamięć, wg mnie osiągnął pułap Dell-a. Ale oczywiście bierz wszystkie opinie pod uwagę, po to one są aby wyrobić swoje własne zdanie, w końcu to ty wydasz kasę. 

;)

Edytowane przez Idanit
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
oldboy
Dnia 8.01.2016o21:59, house napisał:

...może warto wybrać nowszą kartę azurewave ? Pozostaje jedynie kwestia 3 anteny...

Nie przewiduję dokupowania trzeciej anteny i umieszczania jej we wnętrzu powyższego urządzenia (rozkręcanie, rozbieranie, uszkodzenia i te sprawy).

Dnia 9.01.2016o11:10, Idanit napisał:

...Wybierz kartę najtańszą lub/i najbardziej dostępną....

Trochę tego jest:

http://allegro.pl/hit-intel-wifi-ac-7260hmw-dualband-8tf1d-bluet4-0-i5774965764.html
http://allegro.pl/intel-wireless-ac-7260hmw-dell-08tf1d-widi-bt-4-fv-i5895140056.html
http://allegro.pl/intel-wireless-ac-7260hmw-dell-08tf1d-widi-bt-4-i5906648207.html
http://olx.pl/oferta/nowa-karta-intel-wireless-ac-7260-hmw-dell-widi-bt4-wifi-CID99-IDdgtLd.html#9fed276ebe
http://olx.pl/oferta/karta-wifi-intel-dual-band-wireless-ac-7260-wifi-bluetooth-CID99-IDcWYBH.html#9fed276ebe

22 godziny temu, ligeza napisał:

...z taką samą kartą Intela czyli około 45MB/s gdzie na dellu osiągam około 54 MB/s...

Może się nie zrozumieliśmy. Mnie nie interesuje NAS, podłączone dyski twarde i prędkości w otoczeniu sieciowym. Mnie interesuje prędkość WAN-WLAN.

20 godzin temu, Idanit napisał:

...DW1550 i USB-AC56U (laptop Samsung NP550P7C) wyniki odpowiednio 51/52 MB/s i 69/74 MB/s...AC7260 i USB-AC56U  (laptop Asus N750JK) wyniki odpowiednio 49/53 MB/s i 69/77 MB/s...

Szkoda, że nikt nie robi pomiarów WAN-WLAN. Ja obecnie mam 75/75 Mb/s i potrzebuję karty dzięki której uzyskam więcej. Pytanie tylko czy to możliwe przy zastosowaniu którejś z w/w kart?

Edytowane przez oldboy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
34 minuty temu, oldboy napisał:

Szkoda, że nikt nie robi pomiarów WAN-WLAN. Ja obecnie mam 75/75 Mb/s i potrzebuję karty dzięki której uzyskam więcej. Pytanie tylko czy to możliwe przy zastosowaniu którejś z w/w kart?

jeśli masz WAN gigabitowy w swoim routerze i link tak Ci się zestawi z urządzeniem dostępowym ISP to każda z wymienionych kart sieciowych umożliwi ci transfer na poziomie ok 400Mbps. Na wszystkich tych kartach osiągałem max co daje mi UPC czyli 250Mbps. To nie jest tak, że karta sieciowa WiFi w LAN leci na 50-60 MB/s a z internetu transfer jest nieporównywalnie mniejszy. Reasumując - co byś nie kupił będzie ok, a że podlinkowałeś tylko Intela AC7260 z allegro to doprecyzuję, że problemy z dostępnością dotyczą jedynie kart Dell i Azurewave.     

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
oldboy

Używam routera Netgear WNDR4300, więc wydaje mi się, że zarówno WAN jak i LAN są 1 Gbps.

Wspomniane 250 Mb/s osiągnąłeś w jakim pasmie? Tylko na 5 GHz przy modulacji AC czy też dawały sobie radę przy szerokości 40 MHz w N? A może na 2,4 GHz i HT40 też tyle przepchały?

Edytowane przez oldboy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

tak, WNDR4300 ma 5 x 10/100/1000 Mbps Gigabit Ethernet (1 WAN oraz 4 LAN). 

1 godzinę temu, oldboy napisał:

Ja obecnie mam 75/75 Mb/s

masz 75Mbits od ISP czy więcej, ale tylko tyle wyciąga obecna karta?

17 minut temu, oldboy napisał:

Wspomniane 250 Mb/s osiągnąłeś w jakim pasmie? Tylko na 5 GHz

w 5GHz w trybie Auto i 80MHz szerokości kanału.

17 minut temu, oldboy napisał:

A może na 2,4 GHz też tyle przepchały?

nie, tutaj było trochę mniej bo 160-180Mbits, dla przykładu DW1550 z Asus RT-AC3200. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
oldboy

Mam symetryczne łącze 100/100 Mbps z czego obecnie na WiFi osiągam 75/75 Mb/s. Wpinając skrętkę do LAN mam tyle co w umowie, więc kartę kupuję tylko po to żeby było więcej. Także chcę mieć 100% pewność, że nie wydam pieniędzy niepotrzebnie.

Edytowane przez oldboy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Każda z tych kart spokojnie wyciągnie 100Mbits. Tak jak koledzy wspominali - wybierz najtańszą z tych 3 modeli. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
oldboy

Kupię z myślą o niedalekiej przyszłości. W kwietniu będę miał możliwość migracji na 200/200 także nie chcę żeby był to wybór na kwartał. Ta jest w porządku:

http://allegro.pl/intel-wireless-ac-7260hmw-dell-08tf1d-widi-bt-4-fv-i5895140056.html

100 zł to i tak znacznie mniej niż bym miał wydać na porządną kartę 2x2:2 pod USB. A jako, że nie mam w laptopie portu 3.0 to wolę takie rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Poza tym, że jest używana i jeśli jest sprawna, to jak najbardziej w porządku. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
oldboy

Nie lubię takiego kupowania, ale tutaj na łamach Forum nie widzę działu Giełda. Wolałbym zapłacić Użytkownikowi tej strony niż komuś kto ją sprawdził albo nie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Niestety nie ma giełdy i nie będzie, ale może ktoś posiada takową na zbyciu, natrafi na ten temat i napisze Ci PW z ofertą. Dopłać te 2-3 dychy i poszukaj oferty kogoś kto ma zarejestrowaną firmę, zawsze te 14 dni na zwrot jest aby sprawdzić kartę. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Sierek

@oldboy sprawdź PW.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi