Skocz do zawartości
rekkoon

Przez 3 dni byłem "szczęśliwym" posiadaczem ASUS-a RT-AC68U

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

rekkoon
Dnia 11.10.2015, 15:53:21, house napisał:

Dopłacając około 70-80PLN możemy nabyć Asusa RT-AC68 lub Netgear R7000, które oferują bardzo bogatą paletę dodatkowych "ficzerów",

Przeczytałem ten fragment i zarejestrowałem się tylko po to, żeby odpowiedzieć. Przez 3 (słownie: trzy) dni byłem "szczęśliwym" posiadaczem ASUS-a RT-AC68U i właśnie odesłałem go do sklepu (zamówienie internetowe; mam nadzieję, że nie będzie problemów ze zwrotem). Sam router, owszem, szybki i kupiłem go właśnie ze względu na super parametry oraz dodatkowe "ficzery". Owe dodatkowe "ficzery" (a nawet nie tylko dodatkowe ale i podstawowe) sprawiły, że sprzęt uznałem za tragedię i totalne nieporozumienie. Mam bardzo szybki internet, więc postanowiłem pobawić się nieco AiCloudem i innymi bajerami. Udało mi się przesłać plik z prędkością ok. 3-4MB/s. Ten sam plik wysłany z komputerowego serwera (Abyss web server) słał się z prędkością ok. 10 MB/s ("słał" - tu mam na myśli odbieranie go zdalnie na komputerze stojącym w innym mieście, do którego mam dostęp). Smart sync - coś, co mnie zaciekawiło, nie zadziałało w ogóle, choćbym "podkładał" mu proste czynności do testowania - za nic w świecie nie chciało zgrać nawet jednego pliku czy to z FTP czy z lokalnych komputerów. Download manager (czy też master, nie pamiętam już jak to się nazywało) to niezły badziew. Niektóre funkcje routera działały jako-tako, inne nie a ogólnie wszystko działało zupełnie nie tak, jak można się spodziewać po tak chwalonym produkcie. Nie ma tu sensu wymieniać wszystkich "ficzerów" i ich opisywać, wystarczy krótkie - nie jest to wszystko warte żadnej ceny a może przysporzyć jedynie irytacji. Zaznaczę, że sprzęt testowałem zarówno z najnowszym firmwarem ASUS-a jak i z Merlinem (niewiele tak naprawdę wnoszącym). Tym, co przeważyło szalę, był printserver. Z firmwarem ASUS-a w ogóle nie chciał zaskoczyć po Standard TCP/IP, zaskoczył z kolei przy użyciu asusowego programiku. Świetnie. Po przejściu na Merlina przestało działać. Początkowo myślałem, że może to wina przejścia na alternatywny firmware ale zanim zabrałem się za przywracanie asusowego, poczytałem trochę. Okazało się, że problem nie jest taki znowu wyjątkowy - mają go użytkownicy AC68U jak i AC66U i pewnie innych modeli również. Otóż wystarczył reboot routera, żeby drukarka znowu zadziałała... na jeden wieczór. Można było restartować komputer, włączać i wyłączać drukarkę - wszystko śmigało jak należy. Na drugi dzień już komputer (ani programik ASUS-a) nie widział drukarki i trzeba było restartować router. Nie mówiąc już o jednym bluescreenie (też nie przypadek - można o tym poczytać w internecie). O dziwo - printserver zaczął działać na standardowym TCP/IP, z tym że od momentu wypuszczenia wydruku, do momentu "zaskoczenia" drukarki, upływało 10 sekund, niezależnie od tego, co się znajdowało na wydruku. Mój stary denny router służący za printserver potrzebował 2 sekundy a tu taki "improvement". Sprawdziłem, że router ma już firmware łatane od 2 lat i nic nie wskazuje na to, żeby ktoś zajął się tym problemem, tak więc po namyśle stwierdziłem, że oddam asusowe badziewie, korzystając z przysługującego mi prawa, i kupię sobie coś lepszego - Archera C9 właśnie. Podstawowe funkcje ma, ARP binding ma (nie trzeba telnetem wciskać), szybkość ma a dodatkowe bajery w postaci AiClouda ASUS może sobie schować bardzo głęboko. Naprawdę - nie lubię oddawać sprzętu i zawsze szukam pozytywów ale po 3 dniach i przeczytaniu całej masy artykułów na forum, po przejrzeniu każdej opcji, każdego "ficzera", stwierdziłem, że nie ma w tym routerze jednej ciekawej i dobrze działającej opcji (może poza udostępnianiem przez internet zasobów udostępnionych w Windowsie - ale to też leży, bo żeby się dostać do zasobów, trzeba podać login i hasło routera a następnie login i hasło użytkownika w Windowsie, więc nici z bezpiecznego udostępnienia komuś zasobów). Spotkałem się nawet z tematem, w którym ktoś bardziej zdeterminowany próbował sprawę z printserverem rozwiązać skryptem rebootującym router codziennie w nocy. Litości! Mój stary Linksys nie był rebootowany od roku, bo był to porządny router, i działał bezproblemowo (z tym, że obecnie już przy mojej prędkości internetu nie wyrabia). Radą od Merlina (tak, osobiście na forum odpowiedział) było... podłączenie drukarki lokalnie do komputera i udostępnienie jej na drugim komputerze. Porażka! Po co w takim razie w ogóle ten printserver? Jeżeli więc ktoś chce rzezywiście router, który robi to, co do niego należy, niech trzyma się z daleka od ASUS-a i nie da się omamić dodatkowymi "ficzerami". Równie dobrze można by dopłacić do samochodu, żeby kupić niedziałające wycieraczki, elektryczne szyby, które trzeba opuszczać ręcznie i wspomaganie kierownicy, które działa tylko przy pierwszym zatankowaniu. Z niecierpliwością czekam na Archera - lubię minimalistyczny interfejs TP-Linka, nie pieję z zachwytu nad polskim interfejsem (bo i tak zazwyczaj w przypadku problemów trzeba szukać rozwiązania w anglojęzycznym internecie) i nie potrzebuję urządzenia, w którym dodatkowe bajery są tylko po to, żeby menu było bardziej rozbudowane. I żeby nie było - nie jest to żadna reklama Archera, bo nawet owego Archera jeszcze nie mam. Używałem gorszych routerów TP-Linka i sprawdzały się nieźle. Nie używałem wspomnianego Netgear'a R7000 ale ponieważ potrzebuję ARP binding, stawiam na TP-Linka, który jako jedyny z tanich producentów routerów domowych oferuje tę funkcję jako wbudowaną. I nigdy więcej ASUS-a.

Edytowane przez rekkoon
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

offtop : temat na tyle ciekawy, że wydzieliłem post do osobnego tematu.

10 minut temu, rekkoon napisał:

I żeby nie było - nie jest to żadna reklama Archera, bo nawet owego Archera jeszcze nie mam

rozumiem, poziom irytacji Asusem sugeruje zgoła coś odmiennego :)

Konstruktywnie, z argumentami jednak nie zgodzę się z działaniem printserver. Posiadam drukarkę Brother HL-2030 i nigdy przy podłączeniu do RT-AC68U nie sprawiała problemów. Używałem tego modelu Asusa przez ok rok czasu (nie korzystałem jednak z AiCloud) i polecam go każdemu ze względu na wydajność. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
rekkoon

Argument, że komuś coś działa, nie jest specjalnie przekonujący. Bardziej interesują mnie przypadki, że komuś nie działa - a tak jest w przypadku ASUS-a i printservera. Można znaleźć temat nawet na forum ASUS-a.

Link do tematu:

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.

Jest tego więcej (na youtube też).

Edytowane przez rekkoon

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Rozumiem, jednak sugerujesz, że skoro u mnie ta funkcja działa poprawnie (pomimo nowszego routera kod asuswrt, przynajmniej związany z tą funkcją, jest taki sam) to ja jestem odosobnionym przypadkiem ? Posty na forum asusa mają odmienne zdanie ?

@Idanit ty miałeś ac68u, drukowałeś coś przez USB ?

W sumie po lekturze linku mogę zgodzić się z tym, że ASUS EZ printer sharing to crap., jednak w moim przypadku drukowanie do LPR pracowało poprawnie. Z LPR zazwyczaj staram się rezygnować na rzecz portu 9100 w trybie RAW, gdyż obsługa nazw kolejek LPR mocno kuleje w Windows. Pomijam oczywiście sam badziewny windowsowy bufor wydruku - próbowałeś w przypadku problemów zamiast restartować router uruchomić ponownie jego usługę w systemie. Jaka to była drukarka i jaki OS ?  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
rekkoon

Mam na myśli tylko to, że argument "a u mnie działa" jest częstym argumentem w sieci i nigdy niczego nie rozwiązał. Nie będę przecież zmieniał drukarki, żeby mi działała z routerem. Nie dobudowuje się garażu do kłódki. :)

Na argument "u mnie działa" wypada odpowiedzieć "gratuluję" i w zasadzie to zamyka sprawę "działania". Natomiast nadal pozostaje otwarta sprawa problemów. Masa ludzi chwali sobie ASUS-y ale nie wiadomo tak naprawdę ilu z nich naprawdę wykorzystuje te wszystkie "wspaniałe" funkcje dodatkowe. Sam się przyznałeś, że nie korzystasz z AiCloud (i gratuluję, szybko byś się zniechęcił).

Wpisz w google coś w stylu ASUS BSOD printserver - otrzymasz nieco tematów. Inny problem przedstawiłem w linku itd. Jeżeli coś działa przez parę godzin, niezależnie od restartów komputera i drukarki, a potem przestaje działać - to gdzie leży problem? Metodą eliminacji - w routerze (nie interesuje mnie czy to software czy hardware zawodzi - ale problem występuje).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
16 minut temu, rekkoon napisał:

Na argument "u mnie działa" wypada odpowiedzieć "gratuluję" i w zasadzie to zamyka sprawę "działania".

a dziękuję, zostawmy to w takim razie :) 

16 minut temu, rekkoon napisał:

ASUS BSOD printserver

1 z brzegu daje wynik PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA - rozwiązań tyle ile piszących a temat rzeka ciągnięty od lat w systemach MS. A to sterownik, a to błąd na dysku, lub uszkodzony moduł pamięci itp itd rozwiązań brak. W sumie to można to spuentować sposobem realizacji tej funkcji przez Asusa - na ślinę :/ Mam nadzieję, że Archer C9 cię nie zawiedzie :my_cool:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
rekkoon

Zobaczymy. Mam nadzieję, że nie zawiedzie. Chyba, że mi nie przyjmą zwrotu ASUS-a - wówczas będę po prostu "przeszczęśliwym" posiadaczem AC68U i będę pisał na forach, że jest najlepszy. :P

2 godziny temu, house napisał:

Pomijam oczywiście sam badziewny windowsowy bufor wydruku - próbowałeś w przypadku problemów zamiast restartować router uruchomić ponownie jego usługę w systemie. Jaka to była drukarka i jaki OS ?  

Nie zauważyłem tego pytania (a może było dodane później) - ponowne uruchomienie Printer.exe powoduje informację, że nie wykryto routera lub urządzenia do niego podpiętego (czy jakoś tak, z pamięci teraz piszę) i załe to EZ badziewie się samo odinstalowuje, więc i nie musiałem nic restartować - ponowne uruchomienie po deinstalacji powinno dać ten sam efekt ale niestety nie daje, ponieważ nadal nie znajduje drukarki (dopiero restart routera przywraca funkcjonalność). Co do RAW i portu 9100 - nie zadziałało u mnie. Nie pamiętam już czy potem próbowałem raz jeszcze tej metody czy zniechęciłem się po dwóch próbach. Tak czy owak pozostaje kwestia długiego czekania aż drukarka wypluje kartkę - dla niektórych byłoby to pomijalne, dla mnie kwestia szybkości jest kluczowa (nie po to kupuję drogi router, żeby czekać na prostą czynność). Nie miałem też cierpliwości, żeby każdą opcję testować przez dwa dni (sprawdzając czy, skoro coś zadziałało w danym momencie, będzie nadal działało na drugi dzień) - chociażby z powodu ograniczonego czasu, który mam na zwrot produktu.

Drukarka to cz-b ML-2010P Samsunga. Nic szczególnego ale ponieważ drukuję rzadko, laserowa cz-b mi wystarcza do prostych wydruków. I ubiegając pytanie - skoro rzadko drukuję, to czy nie mogłem sobie podarować podłączania jej pod printserver. Otóż nie - kupiłem router z portem USB, który umożliwia wykorzystanie jako printserver, to ma działać. Może jestem zbyt dużym perfekcjonistą ale jak dla mnie nic mnie tak nie załamuje jak wydanie kasy i późniejsze obchodzenie problemów "sposobami". To ma działać i już. I tak, wiem, że jest jakaś lista drukarek zgodnych z ASUS-em - zawsze są takie listy ale ciężko wymagać, żeby do routera kupować nową drukarkę i wyrzucać starą, bo nie jest kompatybilna - potem przyszłaby kolej na co? Na płytę główną, bo router ASUS-a jej nie lubi? Skoro raz zadziałało a potem przestało - to znaczy, że router potrafi obsłużyć tę drukarkę, tylko coś mu się potem pierniczy. Liczę na to, że oprogramowanie TP-Linka jest nieco lepsze.

Edytowane przez rekkoon

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit
Dnia 6.12.2015 at 21:15, house napisał:

@Idanit ty miałeś ac68u, drukowałeś coś przez USB ?

no niestety, mam drukarkę z LAN i WiFi i tylko w ten sposób się podłączam, nawet nie mogę sprawdzić bo nie mam takiego kabelka USB do drukarki, a poza tym urządzenie stoi w innym pomieszczeniu, a że jest mi codziennie potrzebne do pracy musi tam pozostać.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
muzykcb

Witam - posiadam RT-AC68U - obecnie używam AiCloud (telefon - router po LAN i WAN) i nie widzę żadnych większych problemów aczkolwiek nie posiadam super szybkiego internetu.

Używam FTP - wg mnie działa rewelacyjnie

Używam SMABA - wg mnie działa rewelacyjnie

Używam DLNA - wg mnie działa rewelacyjnie o ile nie zasypie się routera 50 tysiącami zdjęć (waga 250GB) oraz filmami (waga 400GB) wtedy mogą wystąpić problemy.

Używam downloadmaster - wg mnie działa rewelacyjnie - po odpowiednim ustawieniu nie blokuje łącza i działa kiedy chcę.

Transfery mam na poziomie 15MB/s do 25MB/s oczywiście po LAN (5GHz bez AC)

Jedyny problem to zanikająca sieć gościnna.

• Lubię to 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bubek

I VPN tez nie działa jak należy :/

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
muzykcb

Co znaczy nie działa jak należy - ja używam Serwer VPN - PPTP w połączeniu z laptopem i nie mam żadnych problemów - widzę wszystkie dyski będąc poza siecią LAN - kopiowanie oraz praca na udostępnionych dyskach działa jak należy.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bubek

zrywa mi połaczenie  po jakiejkolwiek zmianie na routerze. czyli przykładowo jak nie zaznaczę ze chce wejsc z zewnątrz i będe wchodził przez VPN  to po tym jak zmienie coś na routerze  to VPN nie działa czyli juz nie moge wejść. dopiero po sieci wejde i muszę zaakceptowac VPN. Obszedłem to za radą Housa i wchodze vpn przez qnapa do sieci. tam jest stabilne. w kazdej chwili

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lackypl

Ja korzystam z openVPN zarówno jako server i klient i nie mam żadnych kłopotów.

Edytowane przez lackypl

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit
6 godzin temu, bubek napisał:

I VPN tez nie działa jak należy

Z OpenVPN, korzystam codziennie i kompletnie nic się nie dzieje!!!! Konfiguracja jest banalnie prosta tak, że nie da się tu nic zepsuć. Wchodzę na wszystkie swoje urządzenia, zmieniam synowi (jak zasłuży oczywiście ;)) ustawienia kontroli rodzicielskiej na routerze własnie, bez żadnych konsekwencji dla tego ostatniego. Pracuje zdalnie na swoich plikach (odczyt, zapis, kopiowanie...) z dysku sieciowego. Mam postawiony serwer inteligentnego domu "Domoticz" i steruje zdalnie, każdym podpiętym do niego urządzeniem, włącznie z podglądem z kamer online. Wszystko działa bez zająknięcia! Podkreślam, ze względu na typ mojej pracy z VPN korzystam kilka razy dziennie!

Nie korzystam z FTP to się nie wypowiem, ale z DLNA czy z Sambą podobnie jak u @

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.
 też wszystko jest OK.

Miałem lub testowałem już w swoim życiu kilka routerów i podejrzewam, że na rynku domowym jeszcze długo nic nie zagrozi Asus-owi. nie twierdzę, że to routery idealne ale, które dziś takie są?! Nie tylko zresztą routery. :-p

Edytowane przez Idanit
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bubek

U mnie tez wszystko smiga poza VPN. Miałem tez problemy z funkcjami na AiCLoud bo wywalały mi się urzadzenia w menu na telewizorze, więc je powyłączałem na routerze. VPN mi zrywa nie wiem czemu zreszta rozmaiwałem o tym z housem i potwierdził że mial tez problemy z tym. Zobaczmy jeszcze powalcze z VPN i zobacze czy bedzie działał. Wg mnie nie wszystko jet dopracowane,. zwłaszcza dla laików.

VPN - PPTP nie działa, znaczy działa na początku pózniej nie. na qnapie działa cały czas. sprawdzałęm z 3 urządzeń ( 2 komputerów z win10, 1 telefon na androidzie . klient VPN wbudowany )

Edytowane przez bubek
po sprawdzeniu
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
rekkoon

Mały update - udało mi się szybko odzyskać kasę za ASUS-a i kupić sobie TP-Linka (Archer C9). Pierwsze wrażenia? Lepiej niż dobre - o wiele szybsze GUI, brak zbędnych bajerów, jest dokładnie to, co ma być - jest działający printserver oraz bardzo prosty dostęp FTP do dysku podłączanego przez USB. No i jakoś udało mi się osiągnąć o wiele wyższe transfery w niektórych miejscach, niż w przypadku ASUS-a - ale tutaj być może jest to kwestia szczęścia. Szkoda tylko, że Archer jest dużo brzydszy, niż AC68U. Pozdro!

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
muzykcb

Rany "Człowieku" (bez obrazy) co chcesz od GUI - u mnie działa naprawdę dobrze, FTP - prostrzego nie widziałem i działa rewelacyjnie, printserver - nie uzywałem więc się nie wypowiadam ale reszta to rewelacja.

• Lubię to 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lackypl

@muzykcb nie czepiaj się człowieka :), zawsze się jakaś maruda trafi (nie mam nic złego na myśli i nie mam na celu kogokolwiek urazić)

Tyle opinii co użytkowników. Skoro nie pasuje mu asus jego sprawa.

Edytowane przez lackypl
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
rekkoon

Widzę, że tu uskutecznia się takie delikatne osobiste wycieczki. Oczywiście delikatne typu "człowieku" w cudzysłowie, albo że się "maruda trafi"... Nie szkodzi, bez urazy. :)

Chyba przedstawiłem swoje racje na tyle szczegółowo, że nie ma miejsca na niedopowiedzenie.

Czego chcę od GUI? Niemal każda zmiana jakiegoś parametru to (20% ... 40% ... 60% ... 80% ... 100%) czekanie. Upierdliwe jest to trochę ale co tam. "FTP - prostrzego nie widziałem" (że tak też złośliwie wytłuszczę "człowieku" - bez urazy oczywiście) - a ja widziałem, choćby w Archerze, który mam teraz. O wiele bardziej przejrzystsze i prostsze. To, że czegoś nie widziałeś, nie znaczy, że nie istnieje. :)

Niektórzy mają małe wymagania, niektórzy są cierpliwi, inni z kolei nie zwracają uwagi na pewne rzeczy. Ja zwracam - taka różnica między nami. I testuję i oceniam obiektywnie zamiast podchodzić do wszystkiego entuzjastycznie tylko dlatego, że akurat mam dany sprzęt.

Pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
1 godzinę temu, rekkoon napisał:

Czego chcę od GUI? Niemal każda zmiana jakiegoś parametru to (20% ... 40% ... 60% ... 80% ... 100%) czekanie

a w TP-LINK jest inaczej ? Nie ma takiego samego czekania czy trwa to szybciej (pytam o Twoje zdanie - wiem jak to jest realizowane - miałem 2 tplinki u siebie) ? 

1 godzinę temu, rekkoon napisał:

O wiele bardziej przejrzystsze i prostsze.

wg mnie, funkcje FTP ustawia się bardzo podobnie, w przypadku asusa jest łatwiej gdyż samo zarządzanie folderami jest zaraz pod ustawieniami usługi, bez otwierania dodatkowej zakładki. 

ftptplink.thumb.png.0bd09caf7da12e150ba5ftpasus.thumb.png.429aa296d3cdfffae8a363

w kwestii drukarki analogicznie dla ASUS EZ printer sharing jest aplikacja :

tplink_print.thumb.png.bf8480a2aa043bbc8tplink_print2.thumb.png.f1ae70a06a9a6fd5

Rozumiem, że w ten sposób Twoja drukarka działa i nie masz problemów, które występowały z asusem ?

Wybór urządzenia to oczywiście kwestia osobistych preferencji, dla Ciebie funkcje które nie działały w asuswrt pracują poprawnie w tplinku. Dla mnie tplink nie jest urządzeniem "pierwszego wyboru" np ze względu na rozwój i aktualizację FW. Archer C9 ostatnie OFW (podczas pisania recenzji najnowszą wersją była beta) otrzymał 08/07/15, gdzie w asuswrt przewinęło się w tzw międzyczasie 

2015-12-11_172220.thumb.png.0a517cc3eb49

i nie są to wszystkie dostępne publiczne wersje rozwojowe itp. Poza tym cześć funkcji z AC87U dotarło do AC68U po prawie 2 latach od premiery na rynku. Z punktu widzenia użytkownika do duża wartość dodana, szczególnie ze względu na to, że :

• rozmiar pamięci flash na to pozwala (Archer C9 ma jedynie 16MB więc rozbudowa o nowe funkcje nie wchodzi w grę)
  • nie było petycji, listów otwartych czy dużej polemiki w sieci a producent dodał Traffic Manager'a, czy DPI TrendMicro dodatkowo gratis. Zazwyczaj aby skorzystać z nowych funkcji, należało zakupić wyższy model danego producenta. 
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
rekkoon

@house: W TP-Linku jest inaczej - większość funkcji po prostu "zaskakuje" tuż po naciśnięciu "SAVE", bez czekania. Sporadycznie (np. zmiana IP itp.) są funkcje, które wymagają restartu routera (co jest sygnalizowane). Samo GUI działa też jakby płynniej (może dlatego, że nie jest tak przebajerzone tylko oparte na prostej grafice). Drukarka działa bez problemu. ASUS oferuje niby więcej możliwości jeżeli chodzi o podpięcie drukarki - ale co mi po tych możliwościach, skoro nie działały one jak powinny? Jeżeli chodzi o firmware... to też mnie załamało ASUS-ie - oficjalny firmware, firmware alternatywny Merlina itd. I co mi po takim wyborze, skoro napotkałem na takie problemy? Rozumiem, gdyby to był nowy produkt, dopiero co wchodzący na rynek - może bym nawet poczekał wówczas na poprawiony firmware. Ale po 2 latach "rozwoju" takie babole? No bez przesady. Równie dobrze ilość aktualizacji może świadczyć o słabym, a nie o dobrym, poziomie oprogramowania.

Edytowane przez rekkoon

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
14 minut temu, rekkoon napisał:

Równie dobrze ilość aktualizacji może świadczyć o słabym, a nie o dobrym, poziomie firmware'u.

Nikt nie rozwija FW tak jak oni. Dla jednych piszą hindusi (outsourcing) dla innych 3 developerów w HQ, inni wydają na sztukę 1-2 wersje., Zgadzam się w przypadku RT-AC87U i  soc Quantenna, ale nie RT-AC68U. W nim zawsze było "rock solid". 

Jeżeli chodzi o firmware... to też mnie załamało ASUS-ie - oficjalny firmware, firmware alternatywny Merlina itd. I co mi po takim wyborze, skoro napotkałem na takie problemy?

OFW, OFW Beta, OFW-Merlin, Tomato by Shibby, Advanced Tomato, Tomato RAF, DD-WRT - jest w czym wybierać. Spróbowałeś wszystkiego ?

ale co mi po tych możliwościach, skoro nie działały one jak powinny?

ten argument rozumiem i zgadzam się z nim. Między innymi z tego powodu nigdy nie zdecydowałem się na zakup (tak, swoje prywatne routery kupuję) rozwiązań konkurencji, również dużego gracza na rynku. Posiadając NAS'a mam na nim wszystko co potrzebuję do współdzielenia plików a router traktuję jako urządzenie dostępowe (wyłącznie komunikacyjne). A w drugą stronę jak podejdziesz do router'a w którym funkcje działają tak jak powinny, ale wydajność np radia stoi na średnim poziomie ?

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
rekkoon

Jeżeli mam być szczery - radio jest dla mnie sprawą drugorzędną. Dwa telefony oraz bardzo rzadko używany starszy laptop robiący za taki awaryjny komputer - to wszystko, czego używam radiowo. Normalnie używam dwóch komputerów stacjonarnych podpiętych po porządnym kablu a router ma obsłużyć łącze 300/300.

Co do pytania, czy próbowałem wszystkiego - otóż nie. Gdybym utknął z ASUS-em to pewnie bym spróbował Tomato itd. Ponieważ jednak udało mi się zwrócić go (nie minęło 14 dni) to po prostu nie musiałem próbować wszystkiego. Nie wiem też które z problemów są sprzętowe a które programowe.

Edytowane przez rekkoon

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lackypl

@rekkoon ja jestem strasznym marudą i w Merlinie sam twórca nie do końca wie jak mój problem rozwiązać, który jest w innym wątku.

Osobiście korzystam wyłącznie z routera jako router no może jeszcze VPN serwer i klient, FTP mam dysk sieciowy, drukarka WiFi.

Ostatnio reanimowałem tp-link archer C9 bo mu działanie się znudziło, na szczęście dla kolegi po kilku zabiegach udała się aktualizacja firmware, która pomogła i pewnie do dzisiaj działa skoro mnie nie atakuje telefonami.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit
14 godzin temu, rekkoon napisał:

Jeżeli mam być szczery - radio jest dla mnie sprawą drugorzędną.

No nie, nie mogę, muszę to napisać "człowieku" to po co Ci taki router!!! Kup sobie TP-Link-a za 100zł będziesz miał to samo i będziesz szczęśliwy bo będziesz miał TP-Link-a!

14 godzin temu, rekkoon napisał:

Normalnie używam dwóch komputerów stacjonarnych podpiętych po porządnym kablu a router ma obsłużyć łącze 300/300.

Czyli wystarczy Ci najprostszy router ze złączem gigabitowym.

Wybacz ale po tych stwierdzeniach twój pierwszy post zaczyna coraz bardziej wyglądać na zwykłe trollowanie.

Edytowane przez Idanit
  • Lubię to 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
rekkoon

@Idanit: widzę, że super specjalista z ciebie. LOL. Gdyby zwykły gigabitowy wyrabiał, to bym nie zmieniał mojego starego, całkiem przyzwoitego GIGABITOWEGO na lepszy, prawda? Myślisz, że mocniejszy procesor w routerze jest po to, żeby radyjko lepiej działało? I pomyśleć, że tu niby siedzą specjaliści. Problemem jest to, że nie da się praktycznie kupić szybkiego routera, w którym dodatkowo nie dołożą super-wifi, bo marketingowo byłby to produkt, który ciężko byłoby sprzedać.

Edytowane przez rekkoon

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
branetre

Coraz to droższe, coraz to ładniejsze i coraz to bardziej niedziałające ... ;)  Niedługo wrócimy do łask i będziemy routery stawiać na starych pc pod opieką linux .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
rekkoon

@branetre: Z tym "coraz to ładniejsze" to bym nie przesadzał - Archer jest moim zdaniem brzydki. :P Ale co tam. Stawianie routerów na starych PC to fajne rozwiązanie ale jednak hałaśliwe i prądożerne. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
branetre

@rekkoon Sam kiedyś jak opętany zmieniałem routery i wiecie na czym teraz śmiga net w domu ? Właśnie na takim PC. Obecne routery potrafią nawet 12W pociągnąć, a poskładany pc na oszczędnej platformie niecałe 20W może 30W podczas wymagających zadań które nawet go nie wzruszą. Wiadomo że problematyczne jest wifi z takiego sprzętu ale do tego można śmiało podpiąć jakiś tani ap z n300 i wystarczy. Reszta po kablu i robię co chcę, Samba, ftp, www, print serwer itp. nie martwiąc się przy tym czy jakieś moduły mi zadziałają czy też nie i czy w ogóle są. Zrobienie łącza zapasowego na modemie lte w takim rozwiązaniu to też bajka. Działa tak jak powinno i z prędkościami takimi jak być powinny.

Edytowane przez branetre

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@branetre potrafią i 17-19 W wyssać :) Nie znalazłem takiego, którego coś by wzruszyło, może poza funkcjonalnością czystego linuxa bez webgui producenta (zawsze pozostaje entware). 

6 godzin temu, rekkoon napisał:

I pomyśleć, że tu niby specjaliści siedzą

Jacy "niby" specjaliści bo nie wiem czy poprawnie interpretuję :/ 

6 godzin temu, branetre napisał:

Reszta po kablu i robię co chcę, Samba, ftp, www, print serwer itp. nie martwiąc się przy tym czy jakieś moduły mi zadziałają czy też nie i czy w ogóle są. Zrobienie łącza zapasowego na modemie lte w takim rozwiązaniu to też bajka. Działa tak jak powinno i z prędkościami takimi jak być powinny.

i wszystko wyklikujesz z webgui ? :)

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi