Skocz do zawartości
house

ASUS RP-AC56 dwupasmowy extender AC1200

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

house

W sierpniu br Asus wprowadził do sprzedaży nowy model extendera sieci bezprzewodowej Asus RP-AC56. Urządzenie bezprzewodowo łączy się z routerem i rozszerza sygnał Wi-Fi na obszary o słabym pokryciu. RP-AC56 działa w standardzie 802.11ac, dwuzakresowo na pasmach 2.4 GHz (300 Mbit/s) oraz 5 GHz (867 Mbit/s), z łączną prędkością 1167 Mbit/s. Posiada dwie zewnętrzne anteny i został zaprojektowany przede wszystkim aby wspierać routery 802.11ac, ale będzie również współpracował ze starszymi standardami Wi-Fi. Chcąc sparować wzmacniacz z routerem, należy nacisnąć przycisk WPS (Wireless Protected Setup) na obu urządzeniach, a proces konfiguracji rozpocznie się samoczynnie. Może on odbyć się bez udziału komputera i nie wymaga instalacji oprogramowania z płyty CD. Znalezienie dobrego sygnału jest możliwe dzięki wskaźnikowi LED, który pokazuje, kiedy router jest w zasięgu. Anteny zawsze powinny być w pozycji pionowej, a prawidłowe podłączenie do gniazdka ułatwiać ma wtyczka, która obraca się wokół własnej osi. W RP-AC56 zastosowano technologię Asus ExpressWay, która wykorzystuje dwuzakresowość urządzenia. W trybie normalnym łączy się ze sprzętem zarówno w paśmie 2.4 GHz, jak i 5 GHz. Jeżeli jednak w sieci domowej są urządzenia obsługujące częstotliwość 5 GHz, ExpressWay sprawia, że wzmacniacz na jednym paśmie łączy się z nimi, a na drugim z routerem. Z kolei funkcja Roaming Assist automatycznie połączy urządzenie z najsilniejszym sygnałem Wi-Fi - niezależnie od tego, czy będzie on pochodził z routera, czy wzmacniacza. Ponadto dzięki wejściu audio 3,5 mm, użytkownicy RP-AC56 mogą słuchać muzyki w całym domu. Współpracuje on z głośnikami i dzięki temu może być częścią zestawu kina domowego lub systemu Hi-Fi. Strumieniuje muzykę bezprzewodowo z urządzeń podłączonych do routera poprzez port USB i przekazuje ją do sprzętu audio.

Wygląd

large.RP-AC56.JPG.924e09101ea02b3691a2e1large.RP-AC56-003.JPG.e8672f644e4b382b95large.RP-AC56-006.JPG.38b44efd6b0cbc00fdlarge.RP-AC56-007.JPG.45bff679cb3defa5be

RP-AC56 wyróżnia się na tle podobnych produktów swoimi gabarytami. Wymiary 139 x 85 x 33,5 mm czynią go dość dużym i nietrudnym do zauważenia urządzeniem. Od testowanego w zeszłym roku poprzednika - RP-AC52, wyróżniają go dość pokaźnych wymiarów anteny. Obudowa tak jak w przypadku poprzednika, a także pozostałych produktów tego producenta, wykończona została "diamentową" fakturą. Z lewej strony obudowy umieszczono gigabitowy port LAN, przyciski WPS i Reset przezornie i bez utrudnień umieszczono na przednim panelu. Prawa strona obudowy posiada gniazdko jack 3,5 mm służące do podłączenia urządzeń audio, pozwalając rozszerzyć możliwości urządzenia o strumieniowanie muzyki. Włącznik zasilania umieszczono dość niefortunnie pod spodem obudowy, co wymaga od użytkownika przytrzymania urządzenia w gniazdku podczas włączania zasilania (a to z powodu kolejnego ułatwienia - obrotowej wtyczki, która w zamyśle Asusa ma służyć lepszemu dopasowaniu RP-AC56 względem posiadanego gniazdka). Niestety w tym modelu zabrakło lampki nocnej :12_slight_smile: 

Więcej zdjęć znajdziecie w galerii:

Specyfikacja

Procesor MediaTek MT7621ST 880MHz
Pamięć flash 8 MB
Pamięć RAM 64 MB
Porty LAN 1x RJ45 10/100/1000 Mbps
Dodatkowe wyjścia Audio-out (3,5 mm)
Obsługiwane pasma 2,4 GHz 300Mbps (MT7603E)
  5 GHz 867Mbps (MT7612E)
Anteny 2x zewnętrzne, 2x wewnętrzne
Obsługiwane standardy IEEE 802.11 a/b/g/n/ac. IPv4
Wymiary 139 x 85 x 33,5 mm

Recepta na nowy model jest prosta - wszystkiego więcej względem poprzednika. Szybszy CPU, szybszy port LAN, dwukrotnie wydajniejszy układ radiowy 5 GHz i większa obudowa. Istotniejsze różnice to mniejsza pamięć flash, taki sam rozmiar pamięci RAM i zewnętrzne anteny. Zrezygnowano natomiast z funkcji lampki nocnej na rzecz obrotowej wtyczki zasilania. Trudniej go umieścić w gniazdku niż znaleźć w ciemnym pomieszczeniu ? :12_slight_smile: 

Więcej informacji znajdziecie w oficjalnej specyfikacji producenta : ASUS

Funkcje

 • Szybsze Wi-Fi

Bezprzewodowy wzmacniacz sygnału RP-AC56 z dwoma zewnętrznymi antenami MIMO pozwala wyeliminować punkty bez dostępu do sieci i zwiększa zasięg obecnego routera bezprzewodowego. Działa jak wzmacniacz, dzięki czemu rozszerza zasięg sieci do każdego zakamarka domu, nawet tego najbardziej niedostępnego. Dodaj do tego niezwykle szybkie prędkości 802.11ac (do 1167 Mb/s) – razem zapewni to niezawodny dostęp do sieci w każdym miejscu dla takich urządzeń jak notebooki, tablety, smartfony, konsole do gier i produkty smart TV .

rpac56_2.png

 • Ultraszybkie prędkości

RP-AC56 z nowym chipsetem 802.11ac zapewnia oszałamiająco szybkie prędkości do 867 Mb/s na paśmie 5GHz — to trzykrotnie szybciej, niż w przypadku standardowych sieci wireless-N! Dzięki temu możesz cieszyć się płynną rozgrywką online, surfowaniem po sieci i innymi zadaniami, które wymagają dużej przepustowości sieci – bez kabli.

rpac56_3.jpg

 • Zewnętrzne anteny o niezwykle dużym zasięgu

Silniejszy sygnał i większy zasięg sieci czynią RP-AC56 idealnym rozwiązaniem dla dużych domów i biur - umożliwią to dwie zewnętrzne anteny i ulepszony wzmacniacz sygnału. Możesz również cieszyć się zaletami szybkiego Wi-Fi 802.11ac. 

rpac56_4.png

 • Banalnie prosta konfiguracja i łączność bez obaw

Instalacja bezprzewodowego wzmacniacza RP-AC56 nie wymaga użycia płyty CD, a nawet myszy czy klawiatury. Wystarczy wcisnąć przycisk WPS i gotowe. Zoptymalizowana wydajność zagwarantuje płynny, bezproblemowy dostęp do sieci. Aby wejść w bardziej zaawansowane ustawienia, możesz podłączyć RP-AC56 do komputera za pośrednictwem kabla Ethernet, by uzyskać bezpośredni dostęp do sieciowego menu konfiguracyjnego; nie potrzebujesz żadnej płyty ani aplikacji. Możesz również dokonać konfiguracji bezprzewodowo, przez tablet lub smartfon.

rpac56_5.png

 • Znajdź najlepsze miejsce dla swojego RP-AC56 dzięki wskaźnikowi mocy sygnału

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, RP-AC56 musi znajdować się w zasięgu stabilnego sygnału routera i powinien być umieszczony pomiędzy routerem a miejscem, które potrzebuje silniejszego zasięgu sieci bezprzewodowej. RP-AC56 pracuje najlepiej, gdy odbiera silny sygnał bezprzewodowy z routera — możesz to sprawdzić na wskaźniku mocy sygnału, który znajduje się na przednim panelu.

rpac56_7.png

rpac56_6.png

 • Strumieniuj muzykę w różnych formatach dzięki aplikacji ASUS AiPlayer

Do bezprzewodowego wzmacniacza RP-AC56 możesz podłączyć głośniki, by strumieniować ulubioną muzykę bezpośrednio z dowolnego urządzenia przenośnego, które posiada zainstalowaną aplikację ASUS AiPlayer. Jest kompatybilna z wieloma formatami multimedialnymi i zapewnia płynne strumieniowanie w dowolnym miejscu w domu. RP-AC56 może również strumieniować muzykę z urządzeń Mac i iOS, bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania. * Już teraz pobierz darmową aplikację ASUS AiPlayer ze sklepu App Store i Google Play.

rpac56_8.png

 • Superwygodna obrotowa wtyczka

Obrotowa wtyczka sprawia, że RP-AC56 można umieścić w pozycji pionowej, zapewniając optymalne działanie urządzenia, bez względu na położenie gniazdka..

rpac56_9.png

 • Wzmacniacz 3-w-1, tryb punktu dostępu i media bridge

Dwa dodatkowe tryby RP-AC56 czynią to urządzenie jeszcze bardziej wszechstronnym. Poza trybem wzmacniacza, można wykorzystać go również jako bezprzewodowy punkt dostępu (AP) lub jako media bridge. W trybie AP może być podłączony do dowolnej przewodowej sieci LAN — np. sieci dostępnej w hotelu — byś mógł utworzyć własny hotspot Wi-Fi, dzięki czemu uzyskasz dostęp do Internetu z laptopów, telefonów czy innych urządzeń obsługujących Wi-Fi. W trybie media bridge, może być podłączony do dowolnego urządzenia kompatybilnego z Ethernet, takiego jak urządzenie smart TV, odtwarzacz multimedialny, konsola do gier czy PC — by dać im możliwości Wi-Fi. To świetny sposób na pozbycie się plątaniny kabli!

rpac56_10.png

 • ASUS ExpressWay zwiększa wydajność

ASUS ExpressWay korzysta z dwuzakresowości RP-AC56, by tworzyć efektywne połączenia o zwiększonej wydajności i niezawodności. W trybie normalnym RP-AC56 wykorzystuje jednocześnie pasmo 2.4GHz i 5GHz dla połączeń z urządzeniami, oferując największą kompatybilność z urządzeniami i routerami. O ile przynajmniej jedno urządzenie – lub Twój router – obsługuje 5GHz, ExpressWay może zdefiniować jedno pasmo dla połączenia z routerem, a drugie dla połączenia z urządzeniem (1). Dzięki temu otrzymujesz natychmiastowy wzrost wydajności, który przyda się szczególnie w przypadku zadań wymagających dużego przetwarzania danych, takich jak strumieniowanie zawartości wideo HD czy gier online, a także zmniejsza możliwość utraty połączenia spowodowanego zakłóceniami.

rpac56_11.png

 • Roaming Assist zwiększa stabilność połączeń, w każdym miejscu!

Dzięki naszej technologii Roaming Assist nie musisz przełączać połączeń między RP-AC56 a swoim routerem ASUS, kiedy przemieszczasz się po domu. Kiedy uruchomisz tę opcję, Twoje urządzenie automatycznie połączy się z najsilniejszym sygnałem Wi-Fi, bez względu na to czy pochodzi z routera czy wzmacniacza. Dzięki temu otrzymujesz najbardziej niezawodne połączenie, bez względu na to, w którym miejscu domu się znajdujesz.

rpac56_12.png

Testy

Testy zostały przeprowadzone na RP-AC56 z firmware 3.0.0.4.378_6655. W trybach repeater i expressway router ASUS RT-AC87U został ustawiony w najdalszym pomieszczeniu a extender w centralnym miejscu mojego domu. Odległość router - laptop to ok 13 metrów przez 2 ściany, laptop - extender to ok 5 metrów przez 1 ścianę. W trybie punktu dostępowego dystans laptopa do RP-AC56 wynosił 6 metrów przez 1 ścianę, podobnie w trybie mediabridge - RP-AC56 pracował w odległości 6 metrów z 1 ścianą jako przeszkodą od routera.

openit_1396776686__lokalizacja2.png

Klientem był laptop XNOTE P150SM wyposażony w kartę WiFi DELL DW1550 (BCM4352). Każdy pomiar przeprowadziłem trzykrotnie a prezentowany wynik jest najczęściej uzyskanym podczas tej procedury. Test polegał na nawiązaniu połączenia narzędziem JPERF z komputerem ITX podpiętym kablem do RT-AC87U. 

Tryb Repeater - Pasmo 2.4 GHz :

large.rpac56_repeater_1.jpg.20af75747c25large.rpac56_repeater_2.png.96cf384853bf

 • komunikacja XNOTE -> RT-AC87U - odległość 13 metrów przez 2 ściany :
bin/iperf.exe -c 192.168.1.5 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10
------------------------------------------------------------
Client connecting to 192.168.1.5, TCP port 5001
TCP window size: 0.06 MByte (default)
------------------------------------------------------------
[236] local 192.168.1.4 port 52047 connected with 192.168.1.5 port 5001
[ ID] Interval    Transfer   Bandwidth
[236] 0.0- 1.0 sec 8.52 MBytes 71.5 Mbits/sec
[236] 1.0- 2.0 sec 8.51 MBytes 71.4 Mbits/sec
[236] 2.0- 3.0 sec 8.33 MBytes 69.9 Mbits/sec
[236] 3.0- 4.0 sec 7.99 MBytes 67.0 Mbits/sec
[236] 4.0- 5.0 sec 8.48 MBytes 71.1 Mbits/sec
[236] 5.0- 6.0 sec 8.76 MBytes 73.5 Mbits/sec
[236] 6.0- 7.0 sec 8.86 MBytes 74.3 Mbits/sec
[236] 7.0- 8.0 sec 8.84 MBytes 74.2 Mbits/sec
[236] 8.0- 9.0 sec 8.71 MBytes 73.1 Mbits/sec
[236] 9.0-10.0 sec 8.66 MBytes 72.6 Mbits/sec
[236] 0.0-10.0 sec 85.7 MBytes 71.8 Mbits/sec
Done.

large.rpac56_asus_jperfgraph.png.2e211aclarge.rpac56_asus_speedtest.png.ebf5104d

 • komunikacja XNOTE -> RP-AC56 - odległość 5 metrów przez 1 ścianę :
bin/iperf.exe -c 192.168.1.5 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10
------------------------------------------------------------
Client connecting to 192.168.1.5, TCP port 5001
TCP window size: 0.06 MByte (default)
------------------------------------------------------------
[236] local 192.168.1.4 port 51868 connected with 192.168.1.5 port 5001
[ ID] Interval    Transfer   Bandwidth
[236] 0.0- 1.0 sec 6.94 MBytes 58.2 Mbits/sec
[236] 1.0- 2.0 sec 8.34 MBytes 70.0 Mbits/sec
[236] 2.0- 3.0 sec 6.48 MBytes 54.3 Mbits/sec
[236] 3.0- 4.0 sec 6.19 MBytes 51.9 Mbits/sec
[236] 4.0- 5.0 sec 6.41 MBytes 53.8 Mbits/sec
[236] 5.0- 6.0 sec 7.55 MBytes 63.3 Mbits/sec
[236] 6.0- 7.0 sec 7.20 MBytes 60.4 Mbits/sec
[236] 7.0- 8.0 sec 6.81 MBytes 57.1 Mbits/sec
[236] 8.0- 9.0 sec 6.87 MBytes 57.6 Mbits/sec
[236] 9.0-10.0 sec 6.67 MBytes 56.0 Mbits/sec
[236] 0.0-10.0 sec 69.5 MBytes 58.2 Mbits/sec
Done.

large.rpac56_asus_rpt_jperfgraph.png.21clarge.rpac56_asus_rpt_speedtest.png.bfb8

Tryb Repeater - Pasmo 5 GHz :

 • komunikacja XNOTE -> RT-AC87U - odległość 13 metrów przez 2 ściany :
bin/iperf.exe -c 192.168.1.5 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10
------------------------------------------------------------
Client connecting to 192.168.1.5, TCP port 5001
TCP window size: 0.06 MByte (default)
------------------------------------------------------------
[240] local 192.168.1.4 port 52140 connected with 192.168.1.5 port 5001
[ ID] Interval    Transfer   Bandwidth
[240] 0.0- 1.0 sec 0.09 MBytes 0.72 Mbits/sec
[240] 1.0- 2.0 sec 0.07 MBytes 0.59 Mbits/sec
[240] 2.0- 3.0 sec 0.00 MBytes 0.00 Mbits/sec
[240] 3.0- 4.0 sec 0.00 MBytes 0.00 Mbits/sec
[240] 4.0- 5.0 sec 0.00 MBytes 0.00 Mbits/sec
[240] 5.0- 6.0 sec 0.04 MBytes 0.33 Mbits/sec
[240] 6.0- 7.0 sec 0.02 MBytes 0.13 Mbits/sec
[240] 7.0- 8.0 sec 0.02 MBytes 0.13 Mbits/sec
[240] 8.0- 9.0 sec 0.00 MBytes 0.00 Mbits/sec
[240] 9.0-10.0 sec 0.00 MBytes 0.00 Mbits/sec
[240] 0.0-11.3 sec 0.23 MBytes 0.17 Mbits/sec
Done.

large.rpac56_asus5g_jperfgraph.png.8e9f2large.rpac56_asus5g_speedtest.png.3c049e

 • komunikacja XNOTE -> RP-AC56 - odległość 5 metrów przez 1 ścianę :
bin/iperf.exe -c 192.168.1.5 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10
------------------------------------------------------------
Client connecting to 192.168.1.5, TCP port 5001
TCP window size: 0.06 MByte (default)
------------------------------------------------------------
[240] local 192.168.1.4 port 52235 connected with 192.168.1.5 port 5001
[ ID] Interval    Transfer   Bandwidth
[240] 0.0- 1.0 sec 7.64 MBytes 64.1 Mbits/sec
[240] 1.0- 2.0 sec 7.31 MBytes 61.3 Mbits/sec
[240] 2.0- 3.0 sec 10.6 MBytes 88.9 Mbits/sec
[240] 3.0- 4.0 sec 11.7 MBytes 97.8 Mbits/sec
[240] 4.0- 5.0 sec 11.9 MBytes 99.5 Mbits/sec
[240] 5.0- 6.0 sec 11.3 MBytes 95.0 Mbits/sec
[240] 6.0- 7.0 sec 11.7 MBytes 98.4 Mbits/sec
[240] 7.0- 8.0 sec 12.5 MBytes  105 Mbits/sec
[240] 8.0- 9.0 sec 12.8 MBytes  108 Mbits/sec
[240] 9.0-10.0 sec 12.0 MBytes  101 Mbits/sec
[240] 0.0-10.0 sec  110 MBytes 91.6 Mbits/sec
Done.

large.rpac56_asus5g_rpt_jperfgraph.png.4large.rpac56_asus5g_rpt_speedtest.png.e4

Tryb Expressway :

 • RT-AC87U -> RPAC56 pasmo 2,4 GHz, RP-AC56 -> XNOTE pasmo 5 GHz :

large.expressway_24g_to_5g.png.e7f4fbb59

niestety :

large.expressway_24g_to_5g_3.png.7bc1660large.expressway_24g_to_5g_1.png.a2ea01c

 • RT-AC87U -> RPAC56 pasmo 5 GHz, RP-AC56 -> XNOTE pasmo 2,4 GHz :

large.expressway_5g_to_24g.png.023c24b3e

bin/iperf.exe -c 192.168.1.5 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10
------------------------------------------------------------
Client connecting to 192.168.1.5, TCP port 5001
TCP window size: 0.06 MByte (default)
------------------------------------------------------------
[236] local 192.168.1.4 port 52449 connected with 192.168.1.5 port 5001
[ ID] Interval    Transfer   Bandwidth
[236] 0.0- 1.0 sec 6.55 MBytes 54.9 Mbits/sec
[236] 1.0- 2.0 sec 6.36 MBytes 53.3 Mbits/sec
[236] 2.0- 3.0 sec 6.45 MBytes 54.1 Mbits/sec
[236] 3.0- 4.0 sec 6.40 MBytes 53.7 Mbits/sec
[236] 4.0- 5.0 sec 7.15 MBytes 60.0 Mbits/sec
[236] 5.0- 6.0 sec 7.59 MBytes 63.7 Mbits/sec
[236] 6.0- 7.0 sec 7.15 MBytes 60.0 Mbits/sec
[236] 7.0- 8.0 sec 6.64 MBytes 55.7 Mbits/sec
[236] 8.0- 9.0 sec 6.34 MBytes 53.1 Mbits/sec
[236] 9.0-10.0 sec 6.23 MBytes 52.2 Mbits/sec
[236] 0.0-10.0 sec 66.9 MBytes 55.8 Mbits/sec
Done.

large.rpac56_asus_5g_rpt_jperfgraph.png.large.rpac56_asus_5g_rpt_wifianalitics.plarge.rpac56_asus_5g_rpt_speedtest.png.d

Tryb Access Point :

large.rpac56_apmode_1.png.631846a928bf7clarge.rpac56_apmode_2.png.c8ed39421757de

 • Pasmo 2,4 GHz odległość 6 metrów :
bin/iperf.exe -c 192.168.1.5 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10
------------------------------------------------------------
Client connecting to 192.168.1.5, TCP port 5001
TCP window size: 0.06 MByte (default)
------------------------------------------------------------
[236] local 192.168.1.11 port 56150 connected with 192.168.1.5 port 5001
[ ID] Interval    Transfer   Bandwidth
[236] 0.0- 1.0 sec 16.3 MBytes  137 Mbits/sec
[236] 1.0- 2.0 sec 11.5 MBytes 96.8 Mbits/sec
[236] 2.0- 3.0 sec 14.9 MBytes  125 Mbits/sec
[236] 3.0- 4.0 sec 16.5 MBytes  139 Mbits/sec
[236] 4.0- 5.0 sec 17.1 MBytes  143 Mbits/sec
[236] 5.0- 6.0 sec 17.8 MBytes  149 Mbits/sec
[236] 6.0- 7.0 sec 17.4 MBytes  146 Mbits/sec
[236] 7.0- 8.0 sec 17.6 MBytes  147 Mbits/sec
[236] 8.0- 9.0 sec 17.7 MBytes  149 Mbits/sec
[236] 9.0-10.0 sec 16.2 MBytes  136 Mbits/sec
[236] 0.0-10.0 sec  163 MBytes  137 Mbits/sec
Done.

large.rpac56_apmode_24g_6m_jperfgraph.pnlarge.rpac56_apmode_24g_6m_wifianaliticslarge.rpac56_apmode_24g_6m_speedtest.png

 • Transfer pliku (SMB) w paśmie 2,4 GHz (download / upload) :

large.rpac56_apmode_24g_6m_download.png.large.rpac56_apmode_24g_6m_upload.png.01

 • Pasmo 5 GHz odległość 6 metrów :
bin/iperf.exe -c 192.168.1.5 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10
------------------------------------------------------------
Client connecting to 192.168.1.5, TCP port 5001
TCP window size: 0.06 MByte (default)
------------------------------------------------------------
[240] local 192.168.1.11 port 56299 connected with 192.168.1.5 port 5001
[ ID] Interval    Transfer   Bandwidth
[240] 0.0- 1.0 sec 35.6 MBytes  298 Mbits/sec
[240] 1.0- 2.0 sec 38.2 MBytes  320 Mbits/sec
[240] 2.0- 3.0 sec 37.2 MBytes  312 Mbits/sec
[240] 3.0- 4.0 sec 37.6 MBytes  315 Mbits/sec
[240] 4.0- 5.0 sec 38.1 MBytes  319 Mbits/sec
[240] 5.0- 6.0 sec 37.6 MBytes  315 Mbits/sec
[240] 6.0- 7.0 sec 37.7 MBytes  316 Mbits/sec
[240] 7.0- 8.0 sec 37.5 MBytes  315 Mbits/sec
[240] 8.0- 9.0 sec 38.0 MBytes  318 Mbits/sec
[240] 9.0-10.0 sec 37.9 MBytes  318 Mbits/sec
[240] 0.0-10.0 sec  375 MBytes  315 Mbits/sec
Done.

large.rpac56_apmode_5g_6m_jperfgraph.pnglarge.rpac56_apmode_5g_6m_wifianalitics.large.rpac56_apmode_5g_6m_speedtest.png.

 • Transfer pliku (SMB) w paśmie 5GHz (download / upload) :

large.rpac56_apmode_5g_6m_download.png.dlarge.rpac56_apmode_5g_6m_upload.png.6f9

Tryb Mediabridge - pasmo 5 GHz :

large.2015-11-08_125745.png.42b11140832flarge.2015-11-08_130121.png.3bab9a96fe97large.2015-11-08_130313.png.d8ba83bf9eca

bin/iperf.exe -c 192.168.1.5 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10
------------------------------------------------------------
Client connecting to 192.168.1.5, TCP port 5001
TCP window size: 0.06 MByte (default)
------------------------------------------------------------
[240] local 192.168.1.18 port 53852 connected with 192.168.1.5 port 5001
[ ID] Interval    Transfer   Bandwidth
[240] 0.0- 1.0 sec 18.1 MBytes  151 Mbits/sec
[240] 1.0- 2.0 sec 26.1 MBytes  219 Mbits/sec
[240] 2.0- 3.0 sec 44.1 MBytes  370 Mbits/sec
[240] 3.0- 4.0 sec 44.9 MBytes  377 Mbits/sec
[240] 4.0- 5.0 sec 50.4 MBytes  423 Mbits/sec
[240] 5.0- 6.0 sec 48.0 MBytes  403 Mbits/sec
[240] 6.0- 7.0 sec 49.8 MBytes  418 Mbits/sec
[240] 7.0- 8.0 sec 49.7 MBytes  417 Mbits/sec
[240] 8.0- 9.0 sec 49.7 MBytes  417 Mbits/sec
[240] 9.0-10.0 sec 42.0 MBytes  352 Mbits/sec
[240] 0.0-10.0 sec  423 MBytes  355 Mbits/sec
Done.

large.rpac56_mediabridge5g_jperfgraph.pn

 • Transfer pliku (SMB) w paśmie 5GHz (download / upload) :

large.rpac56_mediabridge5g_download.png.large.rpac56_mediabridge5g_upload.png.d8

Podsumowanie

Podsumowując działanie RP-AC56 muszę na wstępie wspomnieć, że extender nie nadaje się do poprawy transferów WiFi w obrębie sieci LAN. Niestety kopiowanie plików (smb) za pomocą jednego układu radiowego, które jednocześnie odbiera i wysyła sygnał WiFi, nie jest ani wygodne ani szybkie. Najlepszym zastosowaniem jest umożliwienie korzystania z zasobów internetu. W przypadku pasma 2,4 GHz rozszerzona sieć pracowała gorzej niż połączenie nawiązywane bezpośrednio z routerem. W przypadku pasma 5 GHz, którego charakterystyka pokonywania ścian i innych przeszkód różni się od 2,4 GHz, poziom wydajności okazał się dość znaczący i zauważalny. Tryb Expressway określany przez producenta jakoby zwiększający wydajność moim zdaniem jest obejściem problemu obciążenia jednego układu radiowego. Transfer rozkładany jest na 2 różne pasma, jednak działanie pozostawia trochę do życzenia, szczególnie w trybie połączenia 2,4 GHz pomiędzy extenderem a routerem i serwowaniu sieci klientom w 5 GHz. W tym trybie nie zadziałał nawet serwer dhcp, pomimo poprawnie zestawionego linku pomiędzy wszystkimi urządzeniami. RP-AC56 jako punkt dostępowy sprawuje się bardzo dobrze, prezentując dobry poziom wydajności w paśmie 2,4 GHz i bardzo dobry w 5 GHz. Na uwagę zasługuje również działanie trybu Mediabridge, w którym Asus staje się specjalistą (prawdopodobnie po doświadczeniach z EA-AC87). Nie zaprezentowałem wyników pasma 2,4 GHz w tym trybie, które działa prawie tak dobrze jak w trybie AP (bardzo zbliżone wyniki). Jednak pasmo 5 GHz prezentuje bardzo dobry poziom wydajności. Mam wrażenie, że producent chciał stworzyć urządzenie uniwersalne, mające zastosowanie w różnych scenariuszach połączeń i umożliwiające szerokie spektrum zastosowań. Jednocześnie jednak z 4 funkcji oferujących przez RP-AC56 poprawnie działają dwie i pół (extender 5 GHz, AP i Mediabridge), pozostałe są bo są (extender 2,4 GHz, 2 tryby expressway) i załata się je po jakimś czasie po otrzymaniu feedback'u od użytkowników :///* Stara dobra metoda - dziesiątki, jeśli nie setki beta-testerów oceni w działaniu efektywność funkcji, których działanie różni się od czynników środowiskowych (cytat ze specyfikacji). Funkcje takie jak obrotowa wtyczka zasilania i strumieniowanie audio pomijam, gdyż nie decydują one o wyborze konkretnego rozwiązania podczas zakupu. Asus RP-AC56 dostępny jest w sklepach w cenie ok 380 PLN.

Za udostępnienie sprzętu do testów dziękuję:

logo.png

asus.jpg


Zobacz cały artykuł

 • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

 • Przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

 • Podobna zawartość

  • lycone
   Przez lycone
   Przeprowadziłem się do nowego domu. Kupiłem Asusa RT-AC86U, który stoi w garażu (gniazdo z internetu tam jest niestety). Zasięg na dole w salonie (garaż za ścianą) jest w porządku, ale na piętrze prawie nie ma Wi-Fi. Router ma problem, żeby przebić się przez strop. Myślałem, aby dokupić drugiego Asusa i podłączyć go do skrętki na piętrze, aby działał w AiMesh. Ewentualnie zamiast niego kupić 2x Ubiquiti i wyłączyć wifi w tym Asusie i postawić 1 szt Ubiquiti w salonie na dole i 1 szt na piętrze. To drugie rozwiązanie jest droższe i moje pytanie brzmi czy uzyskam jakąś przewagę między 2x Asus? 
    
   Mam w domu około 8 urządzeń podłączonych kablem i 25 - 30 urządzeń na WiFi. 
  • Paul
   Przez Paul
   Witam jak w temacie nie moge sie połączyć z siecią 5G modem można raczej wykluczyć firmware był wgrany 377,380 i teraz mam najnowszy 384.7 a pozatym na laptopie karta z intela ac działa bez problemu
   Ustawienia w routerze kanał czy 44 czy 48 to samo kanał auto nie wykrywa sieci 80mhz ustawione na sztywno
   PCE AC68 sterownik broadcom 7.35.317.3 to samo pobrałem z strony asusa i zaktualizowałem sam sterownik do wersji 7.35.351.0 ten sam efekt
   w właściwosciach sterownika opcje zaawansowane jedynie co mam zmienione to
   20/40 Coexistance Wartosc Disable
   2G Bandwidth Capability Wartosc 2.4G 20/40 Mhz = to musze mieć tak ustawione bo gdy dam na 20mhz to po 2.4ghz max 50mg wyciągam a jak ustawie 20/40mhz to 100mb
   40mhz Intolerant Wartosc Disable
   Po wgraniu najnowszego softu do routera zresetowałem ustawienia  i jedyne co zmieniłem to wyłączyłem WPS
   Przedtem korzystałem z tych ustawień podanych na stronie nie wiem czy jakoś polepszają
   https://aivboh.wordpress.com/2017/06/04/tuning-the-asus-wireless-router-to-best-performance/
  • OpenITbot
   Przez OpenITbot
   ASUS przedstawia router RT-AX88U. Dzięki obsłudze najnowszego standardu Wi-Fi 802.11ax, który oferuje całą gamę technologii służących zwiększeniu prędkości połączeń bezprzewodowych oraz liczby połączonych urządzeń. RT-AX88U zapewnia użytkownikom wydajność domowej sieci Wi-Fi, która stoi na najwyższym poziomie technologicznym i będzie aktualna również w przyszłości. Oprócz najnowszych technologii połączeń bezprzewodowych, router jest wyposażony w superwydajny, 64-bitowy procesor czterordzeniowy o częstotliwości taktowania 1.8 GHz, który gwarantuje płynną pracę i wysoką responsywność. Ponadto dysponuje on dwoma gniazdami USB i ośmioma gigabitowymi gniazdami LAN.


   Router RT-AX88U oferuje także wydajne zintegrowane oprogramowanie, w tym technologie adaptacyjnej regulacji jakości usług (adaptive QoS) oraz Gamers Private Network (GPN) napędzaną przez wtfast – do przyspieszenia rozgrywki internetowej, funkcję AiMesh służącą do stworzenia sieci Wi-Fi typu mesh dla całego domu, poprzez łatwe dodawanie kolejnych kompatybilnych routerów, a także AiProtection Pro – pakiet narzędzi bezpieczeństwa sieci o klasie komercyjnej napędzany przez TrendMicro – do ochrony użytkowników i ich połączonych urządzeń przed zagrożeniami z Internetu.

   Wi-Fi w standardzie 802.11ax
   Dzięki zastosowaniu najnowszego standardu Wi-Fi 802.11ax, router ASUS RT-AX88U obsługuje pasmo 160 MHz oraz modulację 1024-QAM – dla zapewnienia ultraszybkiej łączności bezprzewodowej z prędkościami sięgającymi 600 Mb/s – 1148 Mb/s na paśmie 2,4 GHz oraz 4804 Mb/s na paśmie 5 Ghz – co jest wartością 2.3 razy szybszą od dwuzakresowych routerów pracujących w trybie 802.11ac 4x4. Oprócz zwiększenia prędkości połączeń bezprzewodowych, standard 802.11ax oferuje kilka innych ulepszeń i optymalizacji, których zadaniem jest dostosowanie wydajności do ogromnego wzrostu urządzeń łączących się z siecią, jaki odnotowano w ciągu ostatnich lat. 

   Router RT-AX88U jest wyposażony w rewolucyjne połączenie technologii OFDMA oraz MU-MIMO, które zapewnia nawet 4 razy lepszą wydajność sieci oraz wyższą liczbę połączonych urządzeń. Dzięki OFDMA kanał transmisji danych jest rozdzielany na mniejsze podkanały, dlatego dane transmitowane do różnych urządzeń mogą być łączone w pakiety. Takie rozwiązanie sprawia, że dostępna przepustowość jest optymalnie wykorzystywana. Polega to na tym, że jeden kanał może przesyłać dane do kilku urządzeń w tym samym czasie, co z kolei prowadzi do zwiększenia wydajności i redukcji latencji. Dzięki tym mniejszym podkanałom router RT-AX88U jest także w stanie zapewnić o 80% większy zasięg niż routery poprzedniej generacji.

   Standard Wi-Fi 802.11ax pomaga także wydłużyć żywotność baterii podłączonych do sieci urządzeń. Nowa technologia o nazwie Target Wait Time (TWT) pozwala na planowanie transmisji, dzięki czemu połączone z siecią urządzenia mogą znajdować się w stanie uśpienia przez dłuższy czas, zapewniając w rezultacie nawet 7 razy dłuższy czas pracy baterii. Standard 802.11ax jest w pełni kompatybilny z poprzednimi generacjami norm Wi-Fi, dlatego użytkownicy mogą podłączyć do sieci bezprzewodowej dowolne urządzenie i cieszą się płynną obsługą sieci.

   Elastyczny i wysokowydajny sprzęt
   ASUS RT-AX88U jest wyposażony w osiem gigabitowych gniazd LAN dla zapewnienia maksymalnej elastyczności tym użytkownikom, którzy wymagają lub preferują połączenia przewodowe. Ponadto dwa gniazda USB umożliwiają podłączenie zewnętrznego dysku twardego lub drukarki w celu stworzenia rozwiązania typu NAS, bezprzewodowego systemu kopii bezpieczeństwa, czy też umożliwienia bezprzewodowego drukowania. Jedno z gniazd USB jest umieszczone z przodu dla większej wygody podczas podłączania urządzeń.

   Aby sprostać coraz większej ilości danych przesyłanych przez większą liczbę połączonych z siecią urządzeń, jaką obsługuje standard 802.11ax, a także danych pochodzących z ośmiu gniazd LAN i dwóch gniazd USB, router RT-AX88U został wyposażony w 64-bitowy, czterordzeniowy procesor 
   o częstotliwości taktowania 1.8 GHz, który zapewnia wystarczającą moc obliczeniową do płynnej obsługi nawet najbardziej obciążonych sieci.

   Zaawansowane funkcje oprogramowania
   ASUS RT-AX88U zapewnia podwójne przyspieszenie rozgrywki internetowej, oferując adaptacyjną regulację jakości usług (Adaptive QoS), która nadaje priorytetu pakietom z gier dla bardziej płynnej rozgrywki online, a ponadto technologię wtfast, wyszukującą najkrótszą trasę pomiędzy urządzeniem, na którym toczy się rozgrywka, a serwerem gry, aby zminimalizować w ten sposób ping i straty pakietów danych.

   Obsługa technologii ASUS AiMesh umożliwia użytkownikom stworzenie systemu bezprzewodowej sieci typu mesh za pośrednictwem podłączania do swojej sieci innych routerów kompatybilnych z AiMesh. Dzięki temu można cieszyć się zasięgiem pokrywającym całą powierzchnię domu, płynnym roamingiem oraz zsynchronizowaną funkcjonalnością i scentralizowanym sterowaniem siecią.

   W pakiecie z routerem RT-AX88U użytkownik otrzymuje również darmowy abonament funkcji AiProtection Pro na nieograniczony czas. Jest to funkcja bezpieczeństwa sieci o klasie komercyjnej, napędzana przez Trend Micro™, która chroni wszystkie podłączone do sieci urządzenia, nawet te, na których nie można bezpośrednio zainstalować oprogramowania bezpieczeństwa, takie jak np. urządzenia IoT. AiProtection Pro regularnie, automatycznie aktualizuje swoją bibliotekę sygnatur bezpieczeństwa, pobierając je z bazy danych Trend Micro – w celu zapewnienia, że bezpieczeństwo Twojej sieci zawsze będzie opierało się na aktualnym poziomie wiedzy.
    

   ASUS RT-AX88U będzie dostępny w sprzedaży na polskim rynku już na przełomie października i listopada 2018 roku.

   Zobacz cały artykuł

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używamy plików cookie do celów związanych z reklamami, mediami społecznościowymi i statystykami. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Wszystkie wymagane w tej kwestii informacje zawierają: Polityka prywatności, Regulamin oraz Warunki użytkowania.