Jump to content
house

Synology Router RT1900AC

Recommended Posts

house

W listopadzie Synology wprowadziło do sprzedaży Synology Router RT1900AC, szybki bezprzewodowy router, który oferuje stabilną łączność dla domów i biur, zaawansowane narzędzia sieciowe, bogate dodatkowe pakiety oprogramowania oraz przyjazny interfejs użytkownika. Synology Router RT1900ac działa z systemem operacyjnym Synology Router Manager (SRM), wyposażonym w profesjonalne narzędzia sieciowe w cenie przyjaznej konsumentom. Warstwa aplikacji QoS (Quality of Service) pozwala monitorować i kontrolować wykorzystanie przepustowości nie tylko dla urządzeń, ale także poszczególnych aplikacji. Wyposażony w ogromną bazę danych nieodpowiednich stron internetowych, filtr sieciowy bazujący na DNS i Ochrona rodzicielska pozwalają właścicielom firm lub rodzicom blokować tysiące stron i tworzyć harmonogramy dostępu do sieci dla podłączonych urządzeń za pomocą kilku kliknięć. 

Z bogatym wyborem dodatkowych aplikacji dostępnych w Centrum Pakietów firmy Synology, użytkownicy mogą pobrać pakiety i przekształcić Synology Router RT1900AC w serwer VPN, serwer RADIUS, serwer DNS, centrum pobierania działające 24/7 i serwer multimediów dla swoich domów lub biur.

Przypominający pulpit interfejs oferuje użytkownikom płynny i intuicyjny sposób zarządzania siecią oraz ustawieniami sieci bezprzewodowej. Ponadto, aplikacja DS router dla urządzeń z systemem Android i iOS pozwala monitorować i zmieniać ustawienia Synology Router RT1900AC z dowolnego miejsca.

Oprócz standardowych czterech gigabitowych portów LAN, Synology Router RT1900AC jest wyposażony w trzy regulowane anteny dalekiego zasięgu i najnowszy standard sieci bezprzewodowej 802.11ac, co pozwala na transfer z prędkością do 1900 Mbps. Synology Router RT1900AC jest również wyposażony w dwurdzeniowy procesor 1,0 GHz dla sprawnego działania, nawet gdy podłączonych jest wielu klientów. Port USB 3.0 i slot na kartę SD (SDXC) mogą być używane do podłączenia zewnętrznych urządzeń pamięci masowej, co pozwala użytkownikom dzielić się z innymi swoimi treściami cyfrowymi, przekształcając Synology Router RT1900AC w NAS. Wsparcie modemów USB 3G / 4G pozwala użytkownikom w regionach o mniej dostępnej infrastrukturze sieci przewodowych stworzyć w pełni funkcjonalny bezprzewodowy hotspot.

Wygląd

large.RT1900AC-005.JPG.e7ce4ae76b698a859large.RT1900AC-014.JPG.98c06915bb00681b2large.RT1900AC-008.JPG.2338e00d9b053f93alarge.RT1900AC-004.JPG.ffcb7a0efd4ddebcf

W porównaniu do produktów konkurencji router Synology jest małym urządzeniem - rozmiar obudowy to 66 mm x 206 mm x 160 mm. Pod spodem urządzenia umieszczono odkręcane nóżki, dzięki którym w pozycji leżącej umożliwiono swobodny przepływ powietrza. Zabieg zapewne mający na celu osiągnięcie stabilnej pracy, bądź zwykły design - trudno powiedzieć. Podczas całego testu nie zauważyłem, aby router nadmiernie przegrzewał się. Po odkręceniu nóżek mamy możliwość montażu routera na ścianie, dzięki specjalnym wgłębieniom montażowym pod spodem, które służą także do zastosowanie specjalnej podstawki, umożliwiającej ustawienie urządzenia w pionie (analogicznie do Asusa RT-AC68U). Z boku urządzenia znajdziemy przycisk WPS, wyłącznik sieci bezprzewodowej WiFi, jeden port USB 3.0 oraz czytnik kart SD. Na tylny panelu znajdziemy niezbędne porty LAN/WAN, gniazdo zasilania oraz włącznik. Niestety brak portu USB 2.0 do podłączenia np drukarki. Obudowa wykonana została z dokładnie takiego samego plastiku, jak pozostałe produkty tego producenta (serwery NAS). Router wyposażono w trzy anteny ze złączem RP-SMA. Jedyną rzeczą do której mogę się mieć uwagę to niefortunne umiejscowienie przycisku reset, który umieszczono pod spodem obudowy. Więcej zdjęć znajdziecie w galerii : 

Specyfikacja

Procesor Broadcom BCM58622 1 GHz dual-core
Pamięć RAM 256 MB
Pamięć Flash 4GB
Switch Broadcom BCM58622
Układy radiowe Broadcom BCM43460 (2,4 GHz) + Broadcom BCM43460 (5 GHz)
Obsługiwane pasma 3x3:3 802.11n 600Mbps (2.4GHz) + 802.11ac 1300Mbps (5GHz)
Porty sieciowe 1x Gigabit RJ-45 WAN
  4x Gigabit RJ-45 LAN
Porty USB 1x USB 3.0 + slot kart SD (SDXC, SDHC)
Wymiary 66 mm x 206 mm x 160 mm
Anteny 3x zewnętrzne 2.4 GHz 3.5dBi, 5 GHz 4.6 dBi
Obsługiwane standardy IEEE 802.11a/b/g/n/ac, IPv4, IPv6

Zastosowany w RT1900AC SoC Broadcom to przedstawiciel nowej generacji układów z rodziny Northstar+, będących bezpośrednią kontynuacją układów Northstar stosowanych dotychczas w produktach konkurencji, np Asus RT-AC68U, Netgear R7000, D-Link DIR-880/890L. Co ciekawe dwurdzeniowy BCM58622 może pracować z maksymalną częstotliwością 1,2 GHz, jednak w routerze Synology pracuje z zegarem 1 GHz. RT1900AC to pierwszy na rynku router, działający pod kontrolą nowej generacji układów. Całość dopełnia 256 MB pamięci DDR3 RAM i 4 GB (4096 MB !!!) pamięci flash dla Synology Router Manager.  Według danych producenta router jest urządzeniem dość energooszczędnym, pobierając 10.82W podczas obciążenia i 7.45W w trybie bezczynności.   

Więcej informacji znajdziecie w oficjalnej specyfikacji producenta : Synology

Funkcje

 • Synology Router RT1900ac

Synology Router RT1900ac to bezprzewodowy router o wysokiej prędkości transmisji przeznaczony do stosowania w domu i w biurze. Najnowsze technologie bezprzewodowe zapewniają szybką i niezawodną łączność Wi-Fi. Rewolucyjne oprogramowanie jest niezwykle intuicyjne, nawet dla osób bez wiedzy technicznej. Natomiast zaawansowane narzędzia sieciowe umożliwiają precyzyjne dostosowywanie przepływu danych w sieci.

 • Szybkie, niezawodne Wi-Fi

Wyposażony w trzy anteny o dużej mocy i obsługujący najnowszy bezprzewodowy standard sieciowy 802.11ac, router Synology Router RT1900ac umożliwia jednoczesną transmisję na dwóch pasmach, 2,4 i 5 GHz, pozwalając uzyskać łączną prędkość transmisji danych do 1900 Mb/s. Wąskie gardła przestają być problemem, nawet jeśli z sieci korzysta jednocześnie wiele osób.

 • Gry sieciowe bez opóźnień

Skorzystaj z łatwej w użyciu priorytetyzacji i kontroli ruchu w sieci, tak aby zapewnić niezbędną szybkość i niskie wartości opóźnień wymagane przez gry internetowe.

 • Płynna strumieniowa transmisja wideo

Ciesz się płynnym odtwarzaniem podczas strumieniowej transmisji filmów 4K z ulubionego serwisu wideo lub odtwarzaj własne, przechowywane w pamięci zewnętrznej filmy wideo bezpośrednio na zgodnym z DLNA telewizorze lub innym odtwarzaczu.

 • Szybki transfer plików

Szybko i bezproblemowo udostępniaj ważne pliki i dokumenty potrzebne przy współpracy z partnerami biznesowymi lub innymi osobami.

 • Wydajna łączność dzięki kształtowaniu wiązki

Tradycyjne routery transmitują sygnały bezprzewodowe we wszystkich kierunkach, bez względu na pozycję laptopa lub smartfona. Dzięki inteligentnej technologii kształtowania wiązki router Synology Router RT1900ac skupia sygnały bezprzewodowe w kierunku sześciu obsługiwanych urządzeń, zmniejszając opóźnienie, zużycie energii i poprawiając zasięg sieci bezprzewodowej.

rt1900ac_6.png

 • Szybka i łatwa instalacja

Podczas pierwszej instalacji routera Synology Router RT1900ac wystarczy podłączyć go do posiadanego modemu internetowego, wpisać „router.synology.com” w przeglądarce internetowej i postępować zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. Można również zainstalować aplikację DS router, aby wyszukać router i skonfigurować go z poziomu urządzenia z systemem Android lub iOS.

 • Oprogramowanie zmieniające doświadczenia gracza

Synology Router Manager (SRM) to system operacyjny obsługujący router Synology Router RT1900ac. Intuicyjny interfejs znacząco ułatwia zarządzanie siecią i ustawieniami sieci Wi-Fi jest bardzo łatwe, a jednocześnie udostępnia rozbudowane narzędzia dla użytkowników zaawansowanych i profesjonalistów.

 • Zaawansowane narzędzia sieciowe

Synology Router Manager (SRM) posiada zaawansowane narzędzia zarządzania ruchem, przewyższające rozwiązania oferowane przez zwyczajny router. Za pomocą aplikacji Network Center można ograniczyć wykorzystanie pasma, zablokować szkodliwe treści oraz precyzyjnie określić sposób przepływu danych w sieci domowej lub biurowej.

 • Mechanizmy QoS w warstwie aplikacji

Mechanizm QoS (Quality of Service – Jakość usług) w warstwie aplikacji, obsługiwany przez silnik DPI (Deep Packet Inspection), pozwala na sprawdzenie stopnia wykorzystania danego pasma przez poszczególne aplikacje i urządzenia. Jeśli ktoś wykorzystuje zbyt dużo pasma na mało istotne aplikacje — jak na przykład YouTube lub Spotify — można ograniczyć przepustowość łącza urządzeniu dla określonej aplikacji, bez wpływu na przepustowość dostępną dla innych aplikacji.

large.rt_1900actrafficcontrol2.png.a74fflarge.rt_1900actrafficcontrol6.png.58633

 • Kontrola rodzicielska

Rodzice i właściciele firm mogą z łatwością ustalić harmonogram, aby móc kontrolować, kiedy dzieci lub pracownicy mogą korzystać z Internetu. Oprócz tego, wykorzystując ogromną bazę danych z adresami niebezpiecznych lub nieodpowiednich witryn wbudowaną w system SRM, można ustawić rodzaje dozwolonych treści i skutecznie blokować tysiące stron za pomocą kilku prostych kliknięć.

large.rt1900ac_parental2.png.cacfeaa9aaclarge.rt1900ac_parental4.png.a8c8bab00fe

 • Inteligentne filtrowanie treści internetowych

Podczas gdy tradycyjne routery korzystają z filtrowania opartego na adresach URL w celu blokowania lub dopuszczania określonych treści w sieci, system Synology Router Manager umożliwia inteligentne filtrowanie treści internetowych, sprawdzając, czy dane treści są zablokowane czy dozwolone, podczas wyszukiwania w systemie DNS. Dzięki temu trudniej jest się prześlizgnąć treściom niedozwolonym, a jednocześnie ogranicza się zużycie zasobów systemu.

large.rt1900ac_parental5.png.8ab45ed0c8f

 • Obsługa VPN, serwer RADIUS Server i inne możliwości

Odkryj szeroką gamę funkcji routera dzięki bogatemu wyborowi dodatkowych pakietów oprogramowania dostępnych w Package Center Synology. Zmień swój router Synology Router RT1900ac w osobisty serwer VPN, profesjonalny serwer uwierzytelniania RADIUS, centrum pobierania pracujące 24/7, bibliotekę multimediów lub dodaj inne przydatne funkcje do wykorzystania w domu lub w biurze. Sprawdź szczegóły

large.rt1900ac_apppackages.png.e199d6c7a

Testy

Testy zostały przeprowadzone na urządzeniu z firmware Synology Router Manager (SRM) 1.0-5781. Router został ustawiony w centralnym miejscu mojego domu, na wysokości ok 2 metrów. Transmisja bezprzewodowa nawiązywana była z 2 lokalizacji - pierwszej oddalonej o 6 metrów z jedną ścianą jako przeszkodą po drodze oraz drugiej - z 10 metrów z dwiema ścianami.

openit_1396776686__lokalizacja.png

Klientem był laptop XNOTE P150SM wyposażony w kartę WiFi DELL DW1550 (BCM4352 - sterownik 7.35.308.0). Każdy pomiar przeprowadziłem trzykrotnie a prezentowany wynik jest najczęściej uzyskanym podczas tej procedury. Test polegał na przekopiowaniu przykładowego pliku z serwera Synology DS415+ (DSM 6.0 beta) oraz ponownym wgraniu go do lokalizacji źródłowej.

Wydajność portu WAN
Test polegał na podłączeniu 2 komputerów - pierwszego do portu LAN drugiego do portu WAN routera i nawiązanie transmisji pomiędzy nimi za pomocą narzędzia Jperf:

bin/iperf.exe -c 192.168.1.5 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10
------------------------------------------------------------
Client connecting to 192.168.1.5, TCP port 5001
TCP window size: 0.06 MByte (default)
------------------------------------------------------------
[244] local 10.1.14.33 port 50502 connected with 192.168.1.5 port 5001
[ ID] Interval    Transfer   Bandwidth
[244] 0.0- 1.0 sec 93.3 MBytes  782 Mbits/sec
[244] 1.0- 2.0 sec 97.4 MBytes  817 Mbits/sec
[244] 2.0- 3.0 sec 87.4 MBytes  733 Mbits/sec
[244] 3.0- 4.0 sec 87.1 MBytes  730 Mbits/sec
[244] 4.0- 5.0 sec 93.5 MBytes  784 Mbits/sec
[244] 5.0- 6.0 sec 91.8 MBytes  770 Mbits/sec
[244] 6.0- 7.0 sec 86.0 MBytes  722 Mbits/sec
[244] 7.0- 8.0 sec 92.7 MBytes  777 Mbits/sec
[244] 8.0- 9.0 sec 95.7 MBytes  802 Mbits/sec
[244] 9.0-10.0 sec 90.9 MBytes  763 Mbits/sec
[244] 0.0-10.0 sec  916 MBytes  767 Mbits/sec
Done.

large.wan_jperfgraph.png.d374ccd6b3df60d

Wydajność USB/SD

large.rt1900ac_storage1.png.0eb0e0213df6large.rt1900ac_storage2.png.26118986a7f8large.rt1900ac_storage3.png.dc747963bdf7

 • Kopiowanie pliku (SMB) z podłączonego do portu USB 3.0 routera dysku WD MyPassport 1TB USB3.0 (NTFS) - (odczyt / zapis) :

large.rt1900ac_usb3_odczyt.png.040e90ddalarge.rt1900ac_usb3_zapis.png.c7ef46ad04

 • NAS performance tester 1.7
Running warmup...
Running a 1000MB file write on \\192.168.1.1\WD_MY_Passport 5 times...
Iteration 1:   31,35 MB/sec
Iteration 2:   33,71 MB/sec
Iteration 3:   34,71 MB/sec
Iteration 4:   34,48 MB/sec
Iteration 5:   32,86 MB/sec
-----------------------------
Average (W):   33,42 MB/sec
-----------------------------
Running a 1000MB file read on \\192.168.1.1\WD_MY_Passport 5 times...
Iteration 1:   39,47 MB/sec
Iteration 2:   39,94 MB/sec
Iteration 3:   36,61 MB/sec
Iteration 4:   40,29 MB/sec
Iteration 5:   43,54 MB/sec
-----------------------------
Average (R):   39,97 MB/sec
-----------------------------
 • Kopiowanie pliku (SMB) z podłączonej do czytnika routera karty SanDisk SDHC 8GB Extreme Video HD (FAT32) - (odczyt / zapis) :

large.rt1900ac_sdcard_odczyt.png.51e3cbdlarge.rt1900ac_sdcard_zapis.png.5e60e0fa

 • NAS performance tester 1.7
Running warmup...
Running a 1000MB file write on \\192.168.1.1\SANDISK_Extreme_8GB 5 times...
Iteration 1:   10,49 MB/sec
Iteration 2:   11,45 MB/sec
Iteration 3:   10,57 MB/sec
Iteration 4:   11,39 MB/sec
Iteration 5:   11,64 MB/sec
-----------------------------
Average (W):   11,11 MB/sec
-----------------------------
Running a 1000MB file read on \\192.168.1.1\SANDISK_Extreme_8GB 5 times...
Iteration 1:   18,78 MB/sec
Iteration 2:   19,42 MB/sec
Iteration 3:   17,99 MB/sec
Iteration 4:   19,01 MB/sec
Iteration 5:   18,20 MB/sec
-----------------------------
Average (R):   18,68 MB/sec
-----------------------------

Parametry połączenia

 • Pasmo 2,4 GHz odległość 6 metrów
bin/iperf.exe -c 192.168.1.16 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10
------------------------------------------------------------
Client connecting to 192.168.1.16, TCP port 5001
TCP window size: 0.06 MByte (default)
------------------------------------------------------------
[240] local 192.168.1.11 port 54487 connected with 192.168.1.16 port 5001
[ ID] Interval    Transfer   Bandwidth
[240] 0.0- 1.0 sec 10.2 MBytes 85.3 Mbits/sec
[240] 1.0- 2.0 sec 10.5 MBytes 87.8 Mbits/sec
[240] 2.0- 3.0 sec 10.3 MBytes 86.4 Mbits/sec
[240] 3.0- 4.0 sec 10.5 MBytes 87.8 Mbits/sec
[240] 4.0- 5.0 sec 10.4 MBytes 86.9 Mbits/sec
[240] 5.0- 6.0 sec 9.98 MBytes 83.8 Mbits/sec
[240] 6.0- 7.0 sec 10.2 MBytes 85.5 Mbits/sec
[240] 7.0- 8.0 sec 9.02 MBytes 75.6 Mbits/sec
[240] 8.0- 9.0 sec 10.5 MBytes 87.7 Mbits/sec
[240] 9.0-10.0 sec 10.0 MBytes 84.1 Mbits/sec
[240] 0.0-10.0 sec  101 MBytes 85.0 Mbits/sec
Done.

large.rt1900ac_dw1550_24g_6m_jperfgraph.large.rt1900ac_dw1550_24g_6m_wifianalitilarge.rt1900ac_dw1550_24g_6m_speedtest.p

 • Pasmo 2,4 GHz odległość 10 metrów
bin/iperf.exe -c 192.168.1.16 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10
------------------------------------------------------------
Client connecting to 192.168.1.16, TCP port 5001
TCP window size: 0.06 MByte (default)
------------------------------------------------------------
[240] local 192.168.1.11 port 50531 connected with 192.168.1.16 port 5001
[ ID] Interval    Transfer   Bandwidth
[240] 0.0- 1.0 sec 9.39 MBytes 78.8 Mbits/sec
[240] 1.0- 2.0 sec 9.55 MBytes 80.1 Mbits/sec
[240] 2.0- 3.0 sec 7.95 MBytes 66.7 Mbits/sec
[240] 3.0- 4.0 sec 8.79 MBytes 73.7 Mbits/sec
[240] 4.0- 5.0 sec 8.63 MBytes 72.4 Mbits/sec
[240] 5.0- 6.0 sec 9.60 MBytes 80.5 Mbits/sec
[240] 6.0- 7.0 sec 9.68 MBytes 81.2 Mbits/sec
[240] 7.0- 8.0 sec 10.2 MBytes 85.2 Mbits/sec
[240] 8.0- 9.0 sec 10.1 MBytes 85.1 Mbits/sec
[240] 9.0-10.0 sec 9.80 MBytes 82.2 Mbits/sec
[240] 0.0-10.0 sec 93.7 MBytes 78.3 Mbits/sec
Done.

large.rt1900ac_dw1550_24g_10m_jperfgraphlarge.rt1900ac_dw1550_24g_10m_wifianalitlarge.rt1900ac_dw1550_24g_10m_speedtest.

 • Pasmo 5 GHz odległość 6 metrów
bin/iperf.exe -c 192.168.1.16 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10
------------------------------------------------------------
Client connecting to 192.168.1.16, TCP port 5001
TCP window size: 0.06 MByte (default)
------------------------------------------------------------
[240] local 192.168.1.11 port 50057 connected with 192.168.1.16 port 5001
[ ID] Interval    Transfer   Bandwidth
[240] 0.0- 1.0 sec 29.7 MBytes  249 Mbits/sec
[240] 1.0- 2.0 sec 29.0 MBytes  243 Mbits/sec
[240] 2.0- 3.0 sec 30.2 MBytes  253 Mbits/sec
[240] 3.0- 4.0 sec 29.9 MBytes  251 Mbits/sec
[240] 4.0- 5.0 sec 30.3 MBytes  254 Mbits/sec
[240] 5.0- 6.0 sec 31.1 MBytes  261 Mbits/sec
[240] 6.0- 7.0 sec 31.1 MBytes  261 Mbits/sec
[240] 7.0- 8.0 sec 31.8 MBytes  267 Mbits/sec
[240] 8.0- 9.0 sec 30.6 MBytes  257 Mbits/sec
[240] 9.0-10.0 sec 30.3 MBytes  254 Mbits/sec
[240] 0.0-10.0 sec  304 MBytes  255 Mbits/sec
Done.

large.rt1900ac_dw1550_5g_10m_jperfgraph.large.rt1900ac_dw1550_5g_6m_wifianaliticlarge.rt1900ac_dw1550_5g_6m_speedtest.pn

 • Pasmo 5 GHz odległość 10 metrów
bin/iperf.exe -c 192.168.1.16 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10
------------------------------------------------------------
Client connecting to 192.168.1.16, TCP port 5001
TCP window size: 0.06 MByte (default)
------------------------------------------------------------
[240] local 192.168.1.11 port 54616 connected with 192.168.1.16 port 5001
[ ID] Interval    Transfer   Bandwidth
[240] 0.0- 1.0 sec 20.0 MBytes  168 Mbits/sec
[240] 1.0- 2.0 sec 19.7 MBytes  165 Mbits/sec
[240] 2.0- 3.0 sec 19.8 MBytes  166 Mbits/sec
[240] 3.0- 4.0 sec 19.4 MBytes  163 Mbits/sec
[240] 4.0- 5.0 sec 19.8 MBytes  166 Mbits/sec
[240] 5.0- 6.0 sec 20.0 MBytes  167 Mbits/sec
[240] 6.0- 7.0 sec 19.9 MBytes  167 Mbits/sec
[240] 7.0- 8.0 sec 19.5 MBytes  164 Mbits/sec
[240] 8.0- 9.0 sec 19.4 MBytes  162 Mbits/sec
[240] 9.0-10.0 sec 19.2 MBytes  161 Mbits/sec
[240] 0.0-10.0 sec  197 MBytes  165 Mbits/sec
Done.

large.rt1900ac_dw1550_5g_6m_jperfgraph.plarge.rt1900ac_dw1550_5g_10m_wifianalitilarge.rt1900ac_dw1550_5g_10m_speedtest.p

Wydajność WiFi w paśmie 2,4 GHz

 • Pobieranie pliku (SMB) w paśmie 2,4 GHz (odległość 6m / 10m):

large.rt1900ac_dw1550_24g_6m_download.pnlarge.rt1900ac_dw1550_24g_10m_download.p

 • Wysyłanie pliku (SMB) w paśmie 2,4 GHz (odległość 6m / 10m):

large.rt1900ac_dw1550_24g_6m_upload.png.large.rt1900ac_dw1550_24g_10m_upload.png

Wydajność WiFi w paśmie 5 GHz

 • Pobieranie pliku (SMB) w paśmie 5GHz (odległość 6m / 10m):

large.rt1900ac_dw1550_5g_6m_download.pnglarge.rt1900ac_dw1550_5g_10m_download.pn

 • Wysyłanie pliku (SMB) w paśmie 5GHz (odległość 6m / 10m):

large.rt1900ac_dw1550_5g_6m_upload.png.elarge.rt1900ac_dw1550_5g_10m_upload.png.

Podsumowanie

Nowy router Synology traktuję bardziej jako ciekawostkę i nowość niż urządzenie, które mogłoby rywalizować z konkurencyjnymi rozwiązaniami AC1900. Producent dopiero raczkuje na tym rynku i jest to pierwsze tego typu urządzenie w jego portfolio. Synology postanowiło przeszczepić znany z rozwiązań NAS system DSM, przystosować go go obsługi ruchu sieciowego i zaadoptować dla routera w postaci SRM. Pomysł bardzo ciekawy i nawet nieźle działający. Układ funkcji jest bardzo dobrze rozplanowany, wszystkie potrzebne opcje można znaleźć bez większego zastanawiania się gdzie co jest - przyjazność dla użytkownika w mistrzowskim stylu znanym z DSM. Duże brawa. Dodatkowo mamy możliwość instalacji aplikacji znanych z NAS'ów - Download Station do pobierania plików bez użycia komputera (złożone w części z klienta bittorrent Transmission), serwery DNS, RADIUS i VPN, serwer DLNA. Brakuje obsługi np Photo Station. Układając całość obsługi paczek w dokładnie taki sam system, na pewno w przyszłości router doczeka się wsparcia społeczności i bardzo rozbudowanej bazy aplikacji. System SRM cierpi jednak na bolączki wieku dziecięcego. Pomijam nielogiczne i nieodpowiednio użyte w menu nazwy funkcji w naszym języku (wersja angielska była o wiele bardziej zrozumiała dla mnie). Niestety urządzenie średnio radzi sobie z zasięgiem sieci bezprzewodowej (zapewne ze względu na różnej mocy anteny dla obydwu pasm) i kompletnie nie radzi sobie z wydajnością pasma 2,4 GHz. Rozwiązania upatrywałbym w obsłudze 40 MHz szerokości kanału i wpływu zakłóceń portu USB 3.0. Na pewno rozwiązanie przyjdzie wraz z przyszłymi aktualizacjami SRM, dotychczas pojawiła się jedynie jedna wersja. Pasmo 5 GHz prezentuje dobry poziom wydajności, przy lekko ograniczonym zasięgu i radzeniu sobie z przeszkodami, ale to jest specyfika jego propagacji i zawsze będzie to gorszy poziom. SRM bazuje na swoim odpowiedniku DSM, więc cześć funkcjonalności w dzieleniu się plikami również tutaj jest dostępna dla użytkownika. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby bardzo sprawnie udostępniać pliki w sieci LAN i przez Internet, korzystając z routera jako mini serwera NAS. Cześć funkcji zaawansowanych uprawnień i współdzielonych folderów została okrojona względem DSM, ale podstawowe funkcje realizuje bardzo dobrze. Wydajność portu USB 3.0 stoi na dobrym poziomie ponad 45 MB/s odczytu i ponad 30 MB/s zapisu. Niestety czytnik kart SD, pomimo zastosowania nośnika umożliwiającego odczyt na poziomie ponad 30 MB/s, prezentuje dość mierny poziom wydajności na poziomie 19 MB/s odczytu i bardzo słabym zapisie. Działa gorzej niż zazwyczaj port USB 2.0 stosowany w rozwiązaniach innych producentów. W RT1900AC zrezygnowano z portu USB 2.0 zastępując go właśnie czytnikiem kart, więc nie ma możliwości korzystania jednocześnie z dysku i np drukarki (chociaż obsługa drukarek została zaimplementowana). Podczas kilkudniowego używania RT1900ac jako głównego routera nie miałem z nim większych problemów, może poza niedziałającą czasem obsługą WINS i problemowym przeglądaniem otoczenia sieciowego. Niestety obsługa nazw w sieci lokalnej wymaga instalacji aplikacji serwera DNS a konfiguracja stref nie jest przyjazna osobom niezaznajomionym z działaniem i konfiguracją DNS. Wbudowana w SRM obsługa nazw działa bardzo dobrze jako relay dla hostów internetowych. Co ciekawe Synology postanowiło w RT1900ac dodać obsługę modemów 3G/4G jako głównego WAN, niestety lista kompatybilnych modemów (https://goo.gl/Ftorfs) składa się z 6 urządzeń a producent zaleca "podłączanie tych kart do portu USB 2.0 serwera Synology NAS" :12_slight_smile: Byłem bardzo zainteresowany nowym routerem Synology planując jego zakup, jednak po bliższym kontakcie uważam, że przy cenie 699 PLN warto jednak zastanowić się nad wyborem konkurencyjnych rozwiązań. Na chwilę obecną w segmencie AC1900 nie ma lepszych routerów od Asus RT-AC68U lub Netgear R7000. Zapewne z czasem ta sytuacja ulegnie zmianie, SRM dorośnie i wydobrzeje, ale obecnie sam wygląd interfejsu użytkownika nie jest aż takim atutem.            

 

Za udostępnienie sprzętu do testów dziękuję:

logo.png

synologo.png


Zobacz cały artykuł

 • Like it 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
house

Synology ostatnio dość mocno pracuje nad rozwojem DSM :

You do not have the required permissions to display the content of the code field.
You do not have the required permissions to display the content of the code field.
You do not have the required permissions to display the content of the code field.

RT1900AC znów na kilka dni zawitał w moim domu, więc sprawdzę jak sprawuje się z AZUREWAVE AW-CB160H.

Share this post


Link to post
Share on other sites
house

Tak działa karta AZUREWAVE AW-CB160H z Synology RT1900AC :

Parametry połączenia

 • Pasmo 2,4 GHz odległość 6 metrów
You do not have the required permissions to display the content of the code field.

rt1900ac_azurewave24g_6m_jperfgraph.thumrt1900ac_azurewave24g_6m_wifianalitics.trt1900ac_azurewave24g_6m_speedtest.png.2rt1900ac_azurewave24g_6m_status.thumb.pn

 • Pasmo 5 GHz odległość 6 metrów
You do not have the required permissions to display the content of the code field.

rt1900ac_azurewave5g_6m_jperfgraph.thumbrt1900ac_azurewave5g_6m_wifianalitics.thrt1900ac_azurewave5g_6m_speedtest.png.0ert1900ac_azurewave5g_6m_status.thumb.png

Wydajność WiFi w paśmie 2,4 GHz

 • transfer pliku (SMB) w paśmie 2,4 GHz (download / upload):

rt1900ac_azurewave24g_6m_download.png.efrt1900ac_azurewave24g_6m_upload.png.408b

Wydajność WiFi w paśmie 5 GHz

 • transfer pliku (SMB) w paśmie 5GHz (download / upload):

rt1900ac_azurewave5g_6m_download.png.67frt1900ac_azurewave5g_6m_upload.png.5300f

Share this post


Link to post
Share on other sites
house
Dnia 2.06.2016 o 17:18, OpenITbot napisał:

System operacyjny o nazwie SRM (Synology Router Manager), obecnie w fazie beta wersji 1.1

Cytat

Synology ma zaszczyt ogłosić wydanie wersji beta Synology Router Manager (SRM) 1.1. Wypróbuj SRM 1.1 beta i odkryj bezpieczny i inteligentny sposób zarządzania siecią z szybką łącznością, profesjonalną analizą ruchu, zapobieganiem włamaniom i innymi zaletami.

You do not have the required permissions to view the link content.

Share this post


Link to post
Share on other sites
house

RT1900AC otrzymał aktualizację SRM do wersji 1.1 :

You do not have the required permissions to display the content of the code field.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
gabrychu

Nowa wersja SRM dla RT1900ac:  1.1.5-6542-1 (2017-09-30)

Enhanced Wi-Fi stability by adjusting related parameters.

 • Like it 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • OpenITbot
   By  OpenITbot
   Archer A9 to najnowszy gigabitowy router bezprzewodowy w ofercie TP-Link. Stworzony został z myślą o wymagających użytkownikach, którzy cenią sobie dobrą jakość w przystępnej cenie. Od swojego poprzednika, routera Archer C9, różni się zastosowanymi technologiami wspomagającymi pracę, wydajnością WiFi oraz niższą, atrakcyjną ceną. Archer A9 pracuje w standardzie 802.11ac Wave2 i oferuje łączną przepustowość do 1900Mb/s w dwóch pasmach transmisji (600Mb/s w paśmie 2,4GHz oraz 1300Mb/s w paśmie 5Ghz). Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z codziennych, mniej wymagających aplikacji, takich jak poczta elektroniczna czy przeglądarka internetowa poprzez połączenie w paśmie 2,4GHz, używając w tym samym czasie pasma 5GHz do bardziej wrażliwych na opóźnienia zastosowań, np. transmisji wideo w jakości HD lub rozgrywek online. 


   Wykorzystując technologię Smart Connect, Archer A9 automatycznie wybiera najlepsze pasmo dla każdego sprzętu połączonego z siecią. Zasięg i stałą siłę sygnału w każdym zakamarku domu zapewniają cztery anteny (trzy zewnętrzne i jedna wewnętrzna) wspierane przez technologię kształtowania wiązki (Beamforming). Umożliwia ona zlokalizowanie łączących się z routerem urządzeń, a następnie zwiększenie siły sygnału nadawanego w ich kierunku, zapewniając najwyższą wydajność i stabilność połączeń. 
   Dodatkowo, skuteczność połączeń zwiększona została poprzez zastosowanie technologii MU-MIMO 3X3, która wysyła pakiety danych do trzech urządzeń w tym samym czasie, optymalizując wydajność całej sieci. Archer A9 posiada także funkcję Airtime Fairness, która sprawia, że starsze urządzenia połączone z routerem nie powodują zmniejszenia prędkości sieci.

   Archer A9 został wyposażony w jeden gigabitowy port WAN oraz cztery gigabitowe porty LAN, które gwarantują także szybkie połączenia przewodowe. Dostępny jest również port USB, umożliwiający podłączenie drukarki lub dysku zewnętrznego.
   Zaawansowane funkcje i technologie obsługiwane przez Archera A9, takie jak Kontrola Dostępu czy Serwer VPN, zwiększają bezpieczeństwo sieci bezprzewodowej. Rodzice z pewnością docenią także funkcję Kontroli Rodzicielskiej, dzięki której można zastosować blokadę dostępu do wybranych treści w Internecie. 
   Routerem można z łatwością zarządzać poprzez komendy głosowe (Amazon Alexa) i ułatwić sobie życie, korzystając z IFTTT, które umożliwia automatyzację wielu procesów. Natomiast bezpłatna aplikacja Tether (dostępna na systemy Android i iOS) sprawia, że konfiguracja routera oraz dostosowanie ustawień do własnych potrzeb jest niezwykle proste.

   Zobacz cały artykuł
  • OpenITbot
   By  OpenITbot
   Archer A9 to najnowszy gigabitowy router bezprzewodowy w ofercie TP-Link. Stworzony został z myślą o wymagających użytkownikach, którzy cenią sobie dobrą jakość w przystępnej cenie. Od swojego poprzednika, routera Archer C9, różni się zastosowanymi technologiami wspomagającymi pracę, wydajnością WiFi oraz niższą, atrakcyjną ceną. Archer A9 pracuje w standardzie 802.11ac Wave2 i oferuje łączną przepustowość do 1900Mb/s w dwóch pasmach transmisji (600Mb/s w paśmie 2,4GHz oraz 1300Mb/s w paśmie 5Ghz). Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z codziennych, mniej wymagających aplikacji, takich jak poczta elektroniczna czy przeglądarka internetowa poprzez połączenie w paśmie 2,4GHz, używając w tym samym czasie pasma 5GHz do bardziej wrażliwych na opóźnienia zastosowań, np. transmisji wideo w jakości HD lub rozgrywek online. 


   Wykorzystując technologię Smart Connect, Archer A9 automatycznie wybiera najlepsze pasmo dla każdego sprzętu połączonego z siecią. Zasięg i stałą siłę sygnału w każdym zakamarku domu zapewniają cztery anteny (trzy zewnętrzne i jedna wewnętrzna) wspierane przez technologię kształtowania wiązki (Beamforming). Umożliwia ona zlokalizowanie łączących się z routerem urządzeń, a następnie zwiększenie siły sygnału nadawanego w ich kierunku, zapewniając najwyższą wydajność i stabilność połączeń. 
   Dodatkowo, skuteczność połączeń zwiększona została poprzez zastosowanie technologii MU-MIMO 3X3, która wysyła pakiety danych do trzech urządzeń w tym samym czasie, optymalizując wydajność całej sieci. Archer A9 posiada także funkcję Airtime Fairness, która sprawia, że starsze urządzenia połączone z routerem nie powodują zmniejszenia prędkości sieci.

   Archer A9 został wyposażony w jeden gigabitowy port WAN oraz cztery gigabitowe porty LAN, które gwarantują także szybkie połączenia przewodowe. Dostępny jest również port USB, umożliwiający podłączenie drukarki lub dysku zewnętrznego.
   Zaawansowane funkcje i technologie obsługiwane przez Archera A9, takie jak Kontrola Dostępu czy Serwer VPN, zwiększają bezpieczeństwo sieci bezprzewodowej. Rodzice z pewnością docenią także funkcję Kontroli Rodzicielskiej, dzięki której można zastosować blokadę dostępu do wybranych treści w Internecie. 
   Routerem można z łatwością zarządzać poprzez komendy głosowe (Amazon Alexa) i ułatwić sobie życie, korzystając z IFTTT, które umożliwia automatyzację wielu procesów. Natomiast bezpłatna aplikacja Tether (dostępna na systemy Android i iOS) sprawia, że konfiguracja routera oraz dostosowanie ustawień do własnych potrzeb jest niezwykle proste.
  • csm31458
   By csm31458
   Witam
    
   Mam pytanie odnosnie routera Synology RT2600ac , czy jest mozliwosc by sprawdzic gdzie jakies urzadzenie ( np poprzes urzadzenia lokalnego IP ) laczy sie na zewnatrz?
   NP dziecka tablet i jakie adresy IP odwiedza? lub urzadzenie smart dokad wysyla pakiety ?
    
   dzieki za wszelkie odpowiedzi i rady

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
×
×
 • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.