Skocz do zawartości
PMH

Asus ADSL AC-68U + Asus 4G-N12

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

PMH

Witam,

Prosze o pomoc w podjeciu decyzji ewentualnego zakupu modemu 4G-N12. Musze zrezygnowac z Neostrady (powody oczywiste...) i chcialbym sprobowac technologii 4G/LTE. Uzywam obecnie Asusa ADSL AC-68U i chcialbym go nadal uzywac, a siec rozbudowac jedynie o wyzej wymienionego 4G-N12. Dom ma kilka pieter wiec oba routery znalazlyby sie na sasiednich poziomach co pozwoliloby mam nadzieje na zwiekszenie zasiegu sieci Wi-Fi. Chcialbym w obu routerach zostawic wlaczony sygnal Wi-Fi (oba mialyby laczyc sie z urzadzeniami bezprzewodowymi), a tylko w jednym z nich pozostawic wszelkie ustawienia sieciowe typu DHCP, routing, harmonogramy i inne.  - typowalbym do tego AC-68U z racji na wieksze mozliwosci przesylu. Jest juz do niego podlaczony serwer NAS Synology (w tym 2 kamery CCTV), telewizja NC+, klika laptopw, komorek, 3 odtwarzacze sieciowe itd.   Staralem sie juz troche poczytac o mozliwosciach, ale nie ma nic pewnego w informacjach ktore znalazlem...

Jezeli jest ktos kto ma juz doswiadczenie w tych sprawach (a moze nawet z tymi konkretnymi urzadzeniami) to prosze o kilka slow pomocy. Czy dam rade te oba urzadzenia ustawic tak, aby oba rozsiewaly sygnal W-Fi i moznaby sie do obu z nich podlaczac np. z tabletami, laptopami, PS3 etc. Czy MediaBridge to bedzie rozwiazanie ktore powinienem zastosowac czy jest cos innego? Jak poustawiac adresy IP WAN i LAN w sieci uzywajacej MediaBridge aby wszystko zadzialalo?

Rozumiem ze mobilnego hotspota oferowanego przez naszych dostawcow (np. Play, Plus czy Orange) nie polacze z obecna siecia w sposob jaki zamierzam i nie stworze takiej sieci o jaka mi chodzi ? Wybralem 4G-N12 ze wzgledu na mozliwosc polaczenia kablowego Ethernet oraz fakt ze zawsze korzystalem z Asusa i na razie mnie nie zawiodl. 

prosze o jakiekolwiek wskazowki .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Za wiele dobrego o RT-N12 nie powiem. Miałem go kilka dni, ale nie zdecydowałem się napisać recenzji z racji bardzo niestabilnego działania. Zarówno samego router'a jak i połączenia LTE. W chwili obecnej nie wiem czy doczekał się aktualizacji FW i nie wiem jak działa. Miałem okazję bawić się 

I nie miałem z nim absolutnie żadnych problemów. Może poza zasięgiem, który nie jest zbyt duży i na pewno nie poradzi sobie z 2 kondygnacjami (zewnętrzne anteny są dla LTE, WiFi działa na wbudowanych). Jeżeli postawisz go jako gateway i poniżej podepniesz DSL-AC68U jako zwykły router lub AP i do niego całą zgraję klientów to nie widzę przeciwwskazań dla takiego rozwiązania. Co prawda będziesz za podwójnym NAT'em ale całość będzie działać ok. Pozostaje jeszcze kwestia sygnału operatora LTE w Twojej okolicy. Testowałem D-Link'a w dość dobrym warunkach, więc problemów z LTE w Play nie miałem.

Ewentualnie pozostaje jeszcze inne rozwiązanie - możesz wsadzić do routera jakiś modem na USB z kartą LTE ale liczyłbym w tym przypadku na dobrą wydajność. DSL-AC68 obsługuje czopki USB. Nie wiem co prawda jak to w nim działa, ale jeśli będzie to tak jak jest w RT-AC68U to jest szansa na dobry link. 

Czy dam rade te oba urzadzenia ustawic tak, aby oba rozsiewaly sygnal W-Fi i moznaby sie do obu z nich podlaczac np. z tabletami, laptopami, PS3 etc.

Tak, jeden jako bramka do internetu a drugi jako AP i będzie działać. 

Czy MediaBridge to bedzie rozwiazanie ktore powinienem zastosowac czy jest cos innego? Jak poustawiac adresy IP WAN i LAN w sieci uzywajacej MediaBridge aby wszystko zadzialalo?

MediaBridge ma sens jeśli łączysz się nim do urządzenia które będzie mniej więcej takiej samej wydajności. Zminimalizowałbym linki bezprzewodowe pomiędzy urządzeniami jakimś kablem i ustawił to tak jak napisałem wyżej. Poza tym koszt takiego rozwiązania nie będzie adekwatny do wydajności. 

Rozumiem ze mobilnego hotspota oferowanego przez naszych dostawcow (np. Play, Plus czy Orange) nie polacze z obecna siecia w sposob jaki zamierzam i nie stworze takiej sieci o jaka mi chodzi ? 

nie

Wybralem 4G-N12 ze wzgledu na mozliwosc polaczenia kablowego Ethernet oraz fakt ze zawsze korzystalem z Asusa i na razie mnie nie zawiodl. 

To, że jest to Asus nic nie znaczy :) Pamiętaj, że posiadając 4G-N12 ma 100Mbit/s switch, więc obetniesz sobie wydajność w LAN (a pisałeś, o serwerze Synology). 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PMH

Wielkie dzieki, po przeczytaniu Twojej odpowiedzi mam znacznie lepszy poglad na sprawe :)

Nie bralem D-Linka pod uwage ze wzgledu na przykre doswiadczenia ze sprzetami tej firmy, ale bylo to dawno temu, sprzety nie byly najlepszej klasy a teraz zapewne to juz inna bajka. tym bardziej ze byl testowany z pozytywnym wynikiem, Z tego co pamietam to D-Linki nie mialy dedykowanych podzespolow tylko wszystko bylo realizowane software'owo - grzaly sie strasznie i szybko padaly.

Zastanawialem sie wlasnie nad oferta Play'a (do Orange mam juz niesmak), pokrycie sygnalem jest u mnie dobre (aczkolwiek nie sprawdzalem tego jeszcze osobiscie a tylko na ich mapie) a na mobilnym routerze nie zalezy mi zbytnio wiec taki 'stacjonarny' moglby jak najbardziej byc. Przeczytalem ostatnio sporo instrukcji roznych routerow LTE (i nie tylko LTE) i wszedzie malo jest informacji na temat zastosowania tych sprzetow jako dodatkowych w sieci, tzn, uzycia ich jako routera dodatkowego w celu zwiekszenia mozliwosci podpiecia wielu urzadzen (zarowno po kablu jak i bez), media bridge itd. Dlatego zanim sie na cos zdecyduje musze zrobic porzadne rozeznanie. Mysle ze konfiguracja nie bedzie az tak klopotliwa jak sam wybor urzadzenia ;) 

Mam zamiar pozegnac sie z Neostrada dopiero w grudniu, gdyz wtedy wracam do kraju z tymczasem zona meczy sie z tym balaganem :( 

Dostep do Asusa przez DDNS tez nie chce chodzic (jak juz poczytalem w sieci - nie jestem jedyny z tym problemem) i nie moge niczego zdalnie posprawdzac zeby udowodnic TPSA ze wiecznie sugerowane restarty routera to nie rozwiazanie. Slyszalem juz nawet (po poinformowaniu ich ze mam wlasny sprzet), ze chyba mam przestarzaly router...  Jaki modem LTE jest obecnie najwydajniejszy i najstabilniejszy? Oczywiscie chodzi o taki, ktory dam rade podpiac kablem (koniecznie!) do mojego AC-68U, z ktorego nie chce rezygnowac:) bo  ma dopiero kilka miesiecy, a najwazniejsze ze daje sobie rade z obsluga niemalego juz ruchu wewnatrz sieci. 

Cena routera/Modemu LTE nie jest najistotniejsza bo juz sie przekonalem, ze kto zbytnio oszczedza ten placi 2 razy. A nad D-Linkiem mysle oczywiscie intensywnie i juz czytam Twoja recenzje. Zadne modemy USB nie wchodza w rachube - przewalkowalem temat i nie podobaja mi sie doswiadczenia ludzi z takim rozwiazaniem. (rozwazalem juz Huawei)

Za wiele dobrego o RT-N12 nie powiem. Miałem go kilka dni, ale nie zdecydowałem się napisać recenzji z racji bardzo niestabilnego działania. Zarówno samego router'a jak i połączenia LTE. W chwili obecnej nie wiem czy doczekał się aktualizacji FW i nie wiem jak działa. To, że jest to Asus nic nie znaczy :) Pamiętaj, że posiadając 4G-N12 ma 100Mbit/s switch, więc obetniesz sobie wydajność w LAN (a pisałeś, o serwerze Synology). 

Co do wydajnosci w LAN-ie to czy na pewno obetnie mi przepustowosc wewnatrz sieci skoro bedzie dzialal tylko jako gateway? Caly ruch wewnatrzsieciowy (a przynajmniej ten wymagajacy wydajnosci, czyli przede wszystkim multimedia) mialem nadzieje puscic przez AC-68U...  Czy musze wszystkie operacje zwiazane z  DHCP itd..  pozostawic modemowi-routerowi LTE czy tez moze to sie odbywac w routerze podpietym jako dodatkowy? Nigdy tego nie robilem wiec moze glupie pytanie ale kto pyta nie bladzi :)  

Jesli jest jakas regula ktora definiuje ktory z routerow moze pelnic konkretna funkcje w takim zestawie to prosze o wyjasnienie.

Niestety, znowu w instrukcji asusa ac-68u nie znalazlem konkretnych danych o sposobach wykorzystania go w sposob inny niz 'standardowy'  czyli jako samodzielna bramke i router.

Edytowane przez PMH

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Nie bralem D-Linka pod uwage ze wzgledu na przykre doswiadczenia ze sprzetami tej firmy, ale bylo to dawno temu, sprzety nie byly najlepszej klasy a teraz zapewne to juz inna bajka. tym bardziej ze byl testowany z pozytywnym wynikiem, Z tego co pamietam to D-Linki nie mialy dedykowanych podzespolow tylko wszystko bylo realizowane software'owo - grzaly sie strasznie i szybko padaly.

obecnie sprzętowo nie można im nic zarzucić. może poza brakiem częstych aktualizacji FW lub ich brak dla pewnych modeli. 

Dostep do Asusa przez DDNS tez nie chce chodzic (jak juz poczytalem w sieci - nie jestem jedyny z tym problemem) i nie moge niczego zdalnie posprawdzac zeby udowodnic TPSA ze wiecznie sugerowane restarty routera to nie rozwiazanie.

na połączeniu LTE tym bardziej nie będzie chodził;o ile się nie mylę żaden operator nie przydziela publicznych adresów IP. 

Jaki modem LTE jest obecnie najwydajniejszy i najstabilniejszy? Oczywiscie chodzi o taki, ktory dam rade podpiac kablem (koniecznie!) do mojego AC-68U, z ktorego nie chce rezygnowac:) bo  ma dopiero kilka miesiecy, a najwazniejsze ze daje sobie rade z obsluga niemalego juz ruchu wewnatrz sieci.

trudno powiedzieć, nie używam połączeń LTE poza sezonem urlopowym (więc sporadycznie). 

Co do wydajnosci w LAN-ie to czy na pewno obetnie mi przepustowosc wewnatrz sieci skoro bedzie dzialal tylko jako gateway? Caly ruch wewnatrzsieciowy (a przynajmniej ten wymagajacy wydajnosci, czyli przede wszystkim multimedia) mialem nadzieje puscic przez AC-68U.

W takim przypadku urządzenia będą spięte na switchu w asusie, więc będą działać w gigabicie. Przepustowość gateway - asus będzie nie tyle przycięta co osiągnie "jedynie" 100Mbit/s. Przy połączeniu LTE nie ma znaczenia, gdyż i tak szybciej niż te 40-60Mbit/s nie będzie. 

Czy musze wszystkie operacje zwiazane z  DHCP itd..  pozostawic modemowi-routerowi LTE czy tez moze to sie odbywac w routerze podpietym jako dodatkowy? Nigdy tego nie robilem wiec moze glupie pytanie ale kto pyta nie bladzi :)  

Nie tylko może ale lepiej aby tak było. Asus dostanie adres na WAN z routera z LTE, a sam będzie w LAN propagował swoje adresy via dhcp.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PMH

Jeszcze raz wielkie dzieki za wszystkie wyjasnienia. A co do DDNS i dostepu do sprzetow spoza domu - moge wejsc na Synology bez problemu w kazdym momencie (jak chodzi oczywiscie) tylko Asus nie chce mnie wpuscic, pomimo skonfigurowanej poprawnie uslugi. A na NAS-a wchodze przeciez niejako przez Asusa w chwili obecnej :(     Jak zmusic Asusa zeby wspolpracowal ?  Czy ktos z tego korzystal z powodzeniem?  (usluga przez asuscomm.com)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Zapewne przez quickconnect - tak ta opcja działa za nat'em (ale nie możesz np otworzyć konkretnych usług DSM). Dlaczego nie używasz DDNS od synology ? Działa bezproblemowo i aktualizuje się poprawnie mniej więcej co godzina. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PMH

tak jest - quickconnect :)   Nie wiem czy wszystkie uslugi DSM chodza, ale wszystkie te ktore mnie najbardziej interesowaly jak do tej pory dzialaly. Oczywiscie podglad kamer przede wszystkim. DDNSa musze jeszcze przetestowac ale quickconnect jak na razie wystarcza. 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi