Skocz do zawartości
house

Nowości od Synology - DSM 6.0 i nowe funkcje

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

house

Synology zapowiedziało nowy program BETA swojego rozwiązania DSM

Najważniejsze nowości :

• wydłużony okres programu BETA do 6 miesięcy - zapowiedziano kilka wydań testowych wraz z wersjami RC i finalnym wydaniem wersji na zakończenie programu (rozwiązanie podobne do programów konkurencji).
  •  każda poprawka czy aktualizacja DSM będzie przechodziła przez proces weryfikacji oparty o QualysGuard (
      Dodaj odpowiedź w tym temacie, aby wyświetlić ukryty link.
    )
  • rozszerzone wsparcie architektury 64 bitowej - zarówno dla samego DSM jak i paczek oprogramowania
  • rozszerzone wsparcie dla systemu plików btrfs ( z obsługą sum kontrolnych, migawek danych i kompresji) dla kolejnych modeli DS
  • DSM będzie mógł pełnić funkcję sieciowej bramki uwierzytelniającej, IDS gateway (monitoring pakietów w sieci wraz z logowaniem), IPS gateway (blokowanie nieznanych pakietów) :
  • DSM będzie posiadał funkcje Load Balancer - rozkładającą obciążenie na kilka maszyn w sieci przekierowując ruch na odpowiedni host zapewniający najwyższą wydajność :
  • MailPlus Private Cloud - nowa usługa poczty elektronicznej zbliżona do MS Exchange 
  • Rozbudowano wsparcie dla kontenerowych technologii wirtualizacji stawiając na Docker. Co ciekawe sam DSM będzie mógł działać w kontenerze, umożliwiając uruchomienie na jednym serwerze NAS kilka różnych wersji DSM jednocześnie. 
  • Wsparcie "ubieranej" technologi w postaci wsparcia DS audio i DS note dla Apple Watch
  • własna implementacja edytowalnych arkuszy zbliżona do Google Sheets 
  • rozbudowane funkcje wyszukiwania
  • Poza transkodowaniem materiałów wideo w czasie rzeczywistym, Video Station otrzyma funkcję transkodowania offline i nowy interfejs. 
  • Video Station i Photo Station otrzymają dedykowane aplikacje dla Windows 10
  • Cloud Station otrzyma wsparcie dla kopii zapasowych i ich synchronizacji
  • Rozbudowano mechanizmy kopii zapasowych o duplikację na poziomie bloku danych i konkretnej wersji, dodając równocześnie obsługę w FileStation

Z nowych produktów zaprezentowano

• następcę modelu DS713+ - DS716+ opartego o Intel Braswell Celeron N3050 1.6 GHz oraz DS216play
  • wspominano również o routerze RT1900AC, który jednak trafi na rynek :
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Bardzo ciekawa playlista z YT pokazująca nowości w DSM 6.0 (materiał z konferencji) :

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

DiskStation Manager 6.0 kontynuuje przesuwanie granic przygody z NAS. Zainstaluj DSM 6.0 w wersji beta już dziś i zobacz jak wirtualny DSM umożliwia sprawne wdrożenia IT, kompleksowe odzyskiwanie danych maksymalizuje czas działania, a produktywne narzędzia do współpracy zapewniają bezpieczeństwo.

Do pobrania :

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

DSM 6.0 up and running, trochę screenów :

Nie ma możliwości powrotu do DSM 5.2 więc instalację polecam zaawansowanym użytkownikom. System plików

przynosi małe korzyści w wydajności. Pierwszą którą zauważyłem jest przeglądanie folderów z dużą ilością plików. Posiadam jeden o rozmiarze 1,25 TB i 2412 plików w środku - taki katalog otworzony przez smb na EXT4 wyświetlał listę plików po około 3-4 sekundach. Na Btrfs dzieje się to błyskawicznie. Ciekawostką jest przydzielanie limitów przestrzeni dyskowej zarówno per user jak i per folder współdzielony. Część dodatków wydzielono z DSM do osobnych paczek oprogramowania. System bardzo szybko się restartuje, trochę dłużej niż wersja 5.2 uruchamia.  Jedyny problem jaki mnie spotkał to uruchamianie usługi transmission.  Po dodaniu repozytorium synocommunity i instalacji program nie uruchamiał się (paczka ma w konfiguracji usera "transmission" w grupie users). Niestety nie można przydzielić uprawnień dla tego usera do folderów pobierania ponieważ nie widać go w DSM. Trzeba niestety przydzielić zapis całej grupie "users". Ten zabieg działał w DSM 5.2. W DSM 6.0 trzeba jeszcze zmienić właściciela pików i zmodyfikować uprawnienia katalogu /var/packages/transmission gdzie leżą skrypty startowe usługi. Po przywróceniu pliku settings.json z ustawieniami programu wszystko działa poprawnie. I tutaj kolejna korzyść Btrfs - nie muszę używać pamięci cache zapisu dla transmission aby osiągnąć stabilne 24 MB/s transferu plików torrent (testowałem oczywiście livedvd debiana) :) 

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
przemas

@house jak oceniasz DSM 6 po kilku tygodniach pracy? Wynikły jakiś poważne problemy? Pytam bo sprawilem sobie DS215j i tak się zastanawiam, czy od razu póki NAS czysty nie pokusic się o najnowszą wersję. Nie należę do grupy laików, ale jakby ciągle coś się sypało to nie zniósł bym tego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Absolutnie nic się nie wydarzyło. Działa bez problemów. Są drobne różnice w działaniu np:

• szybciej działa przeglądanie folderów z dużą zawartością plików, również takich mających ponad 1TB
  • po jakimś czasie każdy serwer Synology zwalnia, nawet mój DS415+. Na nowym systemie plików DSM działa po tych kilku tygodniach nieco żwawiej niż poprzednio na ext4.
  • są zmiany w ścieżkach pod spodem DSM, więc niestandardowe ustawienia poprzez ssh wymagają trochę szukania rozwiązań w sieci
  • mniej problemów z aktualizacją synology ddns podczas zmian i rekonfiguracji samego routera (w wersji 5.2 musiałem wylogować się z konta synology w DSM, restart DS i logowanie aby poprawnie uaktualnić IP). 
  • jedyny minus jaki zauważyłem to migawki danych są włączane by default w folderze /web dla WebStation - powoduje to dłuższe importy skryptów i czas ich wykonania (ogólnie zmian w aplikacji) działającej pod spodem.    

Ogólnie samo wydanie 6.0 oceniam bardzo pozytywnie jednak nie zdecydowałem się na jego instalację na produkcyjnych DS1515+ i DS1815+ :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
przemas

Super. Dziękuję za informację. Więc nie ma się czego bać.

Jak zainstaluję już na swoim sprzęcie, to dam znać jak to się sprawuje. Tylko porównania do 5.2 nie będę miał za bardzo. Ten nowy system plików jest też interesujący.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Jasne, napisz - ciekawy jestem jak to działa na DS215j. Najbardziej interesuje mnie jak sprawuje się CPU i RAM.  Załóż temat albo napisz tutaj : 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Pojawiła się wersja BETA2 DSM 6.0 : 

Cytat

Synology kontynuuje swoje zaangażowanie w tworzenie bezpieczniejszego i bardziej efektywnego rozwiązania z DiskStation Manager 6.0 beta 2. Nowości w wersji beta 2 to:

Bezpieczne i wydajne rozwiązanie pocztowe
Dzięki integracji Bezpiecznego Przeglądania Google i rozwijaniu bazy danych, MailPlus Server znacznie zwiększa ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, oferując bezpieczne i wydajne rozwiązanie poczty.

Bogate w funkcje pakiety do współpracy
Spreadsheet- arkusze kalkulacyjne mogą być szyfrowane dla lepszej ochrony. SpreadSheet i Note Station mogą być teraz udostępniane grupom użytkowników.

Zaawansowane funkcje dla biznesu
Użyj pakietu PetaSpace, aby stworzyć duży folder współdzielony na wielu wolumenach, przy jednoczesnym wykorzystaniu technologii Hyper Backup Explorer do przeglądania repozytorium kopii zapasowych dla źródła i miejsca docelowego.

Lepsze wrażenia multimedialne
Video Station wspiera transkodowanie w trybie offline, co pozwala na wcześniejsze transkodowanie pliku wideo, pobranie go na swoje urządzenie mobilne i oglądanie filmów bez połączenia z Internetem.

Nowe narzędzia dla bezpieczeństwa
Zapewnienie bardziej zaawansowanej kontroli w ramach aplikacji. DSM 6.0 umożliwia kontrolę dostępu opartą na rolach dla osób nie posiadajacych konta root WebAPI, podczas gdy integracja “Let’s Encrypt” upraszcza zarządzanie certyfikatami SSL.

large.2016-01-21_154314.png.d9dfa7aea6c6

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
przemas

Również zaktualizowałem. Na DS215j lekko przyspieszył interfejs. A reszta nowości zapewne wyjdzie w praniu :)

Edytowane przez przemas
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
20 godzin temu, przemas napisał:

Na DS215j lekko przyspieszył interfejs

przestaw DSM na https://* z kompresją oraz włącz HTTP/2 - jeszcze bardziej przyspieszy :)  

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
przemas
20 godzin temu, house napisał:

przestaw DSM na https://* z kompresją oraz włącz HTTP/2 - jeszcze bardziej przyspieszy :)  

O super, dzięki za wskazówki! :)

https i HTTP/2 miałem włączone, ale kompresji już nie do tej chwili :D

I co najlepsze, znowu czuję różnice na plus.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Po aktualizacji DSM 6.0 BETA1 (6.0-7135) do BETA2 (6.0-7274) przestał mi działać pakiet Photo Station. Konkretnie zniknęły wszystkie albumy zdjęć w aplikacji a DSM wyrzucił błąd w logu : 

SQLSTATE[08006] [7] FATAL: database "photo" does not exist

Zachowując się jak typowy "Kowalski" zgłosiłem błąd przez DSM - nie działa przesyłanie załączników :/ Następnie udałem się na stronę Synology i tam wygenerowałem zgłoszenie do supportu. 8 dni czekania i zero odpowiedzi, więc zaczynam dłubanie w systemie. Rozwiązanie jest niezalecane przez Synology, ale najważniejsze że skuteczne. Na początek usuwam całą konfigurację bazy PostgreSQL używaną przez Photo Station z

/etc/postgresql

konto root w DSM6 nie jest tożsame z adminem, więc należy wszystkie operacje poprzedzić komendą. 

sudo su

podając hasło konta admin. Reinstalacja pakietu nie rozwiązywała problemu a próba ponownej instalacji z usuniętą bazą skutkowała komunikatem "Ten pakiet wymaga włączenia składnika pgsql".  Następnie w plikach :

/etc/*VERSION
/etc.defaults/*VERSION

zmieniłem wpisy na :

buildnumber="7135"
builddate="2016/01/10"

Nie zamykając konsoli ssh pobrałem plik *.pat z nową wersją DSM 6.0 BETA2 (6.0-7274) i zaktualizowałem DSM. Po tej operacji wszystkie zdjęcia i albumy wróciły na swoje miejsce. Może komuś z Was się przyda :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
przemas

No i mamy nową wersję DSM, tym razem już RC (6.0-7307).
Co ciekawe samo oprogramowanie DSM nie wykrywa jeszcze nowej wersji, więc trzeba ręcznie zaktualizować.

Zobaczymy czy są jakieś rewolucyjne zmiany i czy już naprawili Photo Station.

A z ciekawości zapytam, bo podłączyłem do Synka kamerkę. Czy jest już jakiś soft do poglądu? Wydaje mi się, że w DSM 5 był...

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
Dnia 4.03.2016 o 08:24, przemas napisał:

A z ciekawości zapytam, bo podłączyłem do Synka kamerkę. Czy jest już jakiś soft do poglądu? Wydaje mi się, że w DSM 5 był...

oczywiście jest :

Dnia 4.03.2016 o 08:24, przemas napisał:

No i mamy nową wersję DSM, tym razem już RC (6.0-7307).

dzięki za cynk, instaluję :D

btw - ciekawe źródła paczek :

2016-03-10_191702.thumb.png.5793de9d54ac

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
przemas
4 minuty temu, house napisał:

oczywiście jest :

dzięki za cynk, instaluję :D

Właśnie też zauważyłem teraz. Nawet jest nowsza wersja 7.2. Ale niestety, wspiera tylko kamery IP. Więc dupa blada z USB :-(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
przemas
Dnia 4.03.2016 o 08:38, house napisał:

btw - ciekawe źródła paczek :

2016-03-10_191702.thumb.png.5793de9d54ac

A to sam sobie wprowadziłeś te źródła paczek? Bo u mnie jest pusto szczerze mówiąc... :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Musisz je wpisać :) analogicznie do tego jak w linux dodaje się repozytoria pakierów. 

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
przemas
1 godzinę temu, house napisał:

Musisz je wpisać :) analogicznie do tego jak w linux dodaje się repozytoria pakierów. 

Właśnie wpisałem.

Fajnie, bo jest dostęp do większej ilości paczek.

Dzięki!

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
7 minut temu, przemas napisał:

Fajnie, bo jest dostęp do większej ilości paczek.

jest. transmission, rutorrent, plex, owncloud, mc, pyload, nawet ciekawostka - UniFi Controller - do zarządzania wieloma AP Ubiquity (wkrótce mam zamiar to przetestować). Dużo przydatnych narzędzi, których brak "out-of-box" piewcy czystego linuxa w domu argumentują niechęć do DSM :)   

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon

witam, 

jestem nowy tu na forum. Chciałem zapytać czy warto wgrać już DSM 6 RC czy lepiej czekać na wersję nową ?

pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@neon warto - FW jest stabilne, działa bez jakichkolwiek problemów. Nie wiem czy wszystkie paczki z synocommunity będą działać poprawnie, ale te z których korzystam nie sprawiają problemów. O ile nie używasz specjalnych dodatków w DSM ( np redis, memcached - te jeszcze nie działają) to spokojnie możesz aktualizować.    

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon

obecnie jedynie foto i video station używam. dlatego się bałem coś zmieniać :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

miałem jeden problem z photostation, ale bez problemu sobie z nim poradziłem (jest rozwiązanie w tym temacie). Wgrywaj, wszystko działa ok. Pamiętaj tylko, że nie wrócisz już do DSM 5.2, więc ryzyk-fizyk :) Jeśli zdecydujesz się na przeinstalowanie dysków serwera z ext4 na btrfs to podpowiem, że wydajność indeksowania mediów nieco wzrośnie wraz z szybkością samego DSM. Nieznacznie ale jednak. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon

a na DS 214play można zmienić z ext4 na btrfs ? 

a co warto wgrać z  synocommunity ? jakbyś mógł oczywiście :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
7 minut temu, neon napisał:

a na DS 214play można zmienić z ext4 na btrfs ? 

na tym modelu akurat nie, ograniczenia "architektury"

8 minut temu, neon napisał:

a co warto wgrać z  synocommunity ?

a wybierz sobie : 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon

ok najpierw porządek z R7000 a następnie biorę się za Synka :) 

dziękuję i pozdrawiam 

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Finalna wersja DSM 6.0

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jacekb1

A mnie sie podoba nowa odslona strony mobilnej, latwiejszy dostep do funkcji. DSM zwawiej reaguje na klikniecia ale to chyba tylko zludzenie swiezego GUI. 

Niestety przy moim 213j nie skorzystam z nowego systemu plikow ale jakos przezyje.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
43 minuty temu, jacekb1 napisał:

Niestety przy moim 213j nie skorzystam z nowego systemu plikow ale jakos przezyje.

Nic nie tracisz z ext4. Nie masz jedynie funkcji, które w domowym środowisku są średnio potrzebne. Wydajność jest kwestią dyskusyjną, przy ds213j nie byłaby zauważalna. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi