Skocz do zawartości
glorifyday

RT-N16 vs Netgear WNR3500Lv2?

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

glorifyday    151
glorifyday

Witam,

czy robil ktos moze (albo znalazl w sieci, wyniki moich wlasnych poszukiwan mnie nie satysfakcjonuja) porownania Asusa RT-N16 z Netgearem WNR3500Lv2?

Glownie interesuje mnie kewstia zasiegu i transferow po WiFi, ale wszelkie inne uwagi dlaczego warto wybrac ktorys z tych modeli beda cenne. 

Shibby z openlinksys.info zrobil kieyd bardzo fajne porownanie zasiegu WNR3500L v2 z v1, ale porownania z Asusem nie znalazlem.

RT-N16 jest w tej chwili nieco drozszy, ale nie jest to wielka roznica. Jesli warto doplacic, to dlaczego?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

Jesli warto doplacic, to dlaczego?

dla zewnętrznych anten (procesor i pamięć ram mają identyczne). asus ma mniejszy flash ale na chwilę obecną nie ma alternatywnego FW który miałby takie ograniczenie.

asus ma 2 szt portów usb, netgear 1 szt.

asusa jest trudniej uszkodzić podczas procedury aktualizacji FW (asus firmware restoration), ale netgear'a również można odratować (niestety przy większym nakładzie szukania i działań).

warto jest dopłacić do asusa, miałem obydwa modele.

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Dziekuje za odpowiedz.

Mam w tej chwili w mieszkaniu WNRa i nie do konca mi kryje mieszkanie zasiegiem WiFi (tuning w Tomato nie bardzo pomaga, na standardowych ustawieniach wydaje sie byc najlepiej).

Ale spotkalem sie z opiniami, ze z RT-N16 wiele lepiej nie bedzie, natomiast na jakies bezposrednie porownanie nie udalo mi sie natrafic.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

tuning w Tomato nie bardzo pomaga

kiedyś shibby pisał ,że przestawienie lokalizacji w advanced wireless settings na Singapur może pomóc, parametr Transmit Power w tomato nie działa - co byś nie wpisał to i tak jest to samo, ustawienie na 0 wymusza ustawienie sterownikiem. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Sprobuje, dzieki ;-).

Nie dokopalem sie do tego postu Shibby'ego.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house
Nie dokopalem sie do tego postu Shibby'ego.

Dodaj reakcję lub odpowiedz w tym temacie, aby zobaczyć ukrytą zawartość.

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Dziekuje, zabawna rada, he he ;-).

Z porad Shibby'ego u mnie sie raczej nie sprawdzi kanal 11, bo w tym pokoju, gdzie stoi WNR, mam wlasnie najsilniejszy sygnal od sasiada nadajacego na 11 ;-).

Ale Singapuru sprobuje, czemu by nie.

Gdzies... chyba na myopenrouter... wyczytalem, ze WNR ma lepsze pokrycie sygnalem na OFW niz na Tomato... sprawdze ten trop, ale wolalbym jednak uzywac Tomato ze wzgledu na jego funkcjonalnosc.

Troche sie tez ostatnio ruszylo w kwestii sterownika WiFi dla WNRa, bo z jednej strony ponoc Netgear szykuje nowy po problemach uzytkownikow ze spadkami transferu na WiFi N, a z drugiej Shibby zastosowal w Tomato nowy sterownik, zdaje sie portowany z kodow Asusa... mozliwe zatem, ze doczekam sie lepszego pokrycia bez wymiany rutera czy doposazania go w zewnetrzne anteny...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

mozliwe zatem, ze doczekam sie lepszego pokrycia bez wymiany rutera

no cóż, zbytnio się na to nie nastawiaj. jakość połączenia może ulec zmianie. pamiętaj, że warto też sprawdzić link ze strony klienta (jakość karty, sterownik itp). 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Jestem w trakcie czytania Waszego forum i powoli zapoznaje sie z... ekhmm... roznymi spojrzeniami na Tomato ;-).

Z tego co widze, RT-N16 daje troche wiecej alternatyw jesli chodzi o wybor oprogramowania, to bylby dodatkowy punkt dla Asusa. No nic... porozmawiam ze sprzedawca, moze jeszcze mi wymienia za doplata. A jak nie to tez sie nie pochlastam... ten WNR w miare dziala, zdazylem sie juz do niego przyzwyczaic.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

Jestem w trakcie czytania Waszego forum i powoli zapoznaje sie z... ekhmm... roznymi spojrzeniami na Tomato ;-).

i oto chodzi :)

Z tego co widze, RT-N16 daje troche wiecej alternatyw jesli chodzi o wybor oprogramowania, to bylby dodatkowy punkt dla Asusa. No nic..

tak jak pisałem : 

:D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
maxikaaz    21
maxikaaz

@glorifyday - jeśli tylko masz taką możliwość - wymień na Asusa.

RT-N16 w zamyśle był modelem "topowym", a WNR... czymś, co będzie ten "top" imitowało za mniejszą kasę.

Pomijam już takie rzeczy, jak dostępność softu - bo Asus chodzi na wszystkich kompilacjach, zarówno tych ze sterownikiem RT, jak i RT-N, a Netgear tylko RT-N.

Sama konstrukcja jest dużo bardziej przemyślana, nie jest kombinacją wynikającą z maksymalnego cięcia kosztów - i to w intensywnej eksploatacji daje się odczuć.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Pop...dolka, ale troche wazna:

Czy RT-N16 ma mozliwosc stabilnego ustawienia w pozycji stojacej?

I druga rzecz...

Czy DD-WRT na RT-N16 osiagnelo wydajnosc OFW / Merlina, czy jest z tylu, podobnie jak Tomato?

Swiat DD-WRT jest dla mnie poki co kompletnie nieznany, o Tomato i Merlinie juz zdazylem troche poczytac.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

Czy RT-N16 ma mozliwosc stabilnego ustawienia w pozycji stojacej?

postawić się da ale stabilnie nie będzie stał.

Czy DD-WRT na RT-N16 osiagnelo wydajnosc OFW / Merlina, czy jest z tylu, podobnie jak Tomato?

na tyle z tyłu ,że fast-nat sprzętowego nie obsługuje- tak jak tomato.

The reason for this is, that the original fw uses fast_nat module but both dd-wrt and tomato use full featured nat module which is slower but is needed for all the features in tomato and dd-wrt

Swiat DD-WRT jest dla mnie poki co kompletnie nieznany

ale warty obejrzenia. jest u nas na forum wątek : 

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Tak, to widzialem. Cieszy nowe jadro, ale chyba jeszcze dluga droga przed programistami...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Tjaaa...

No to mam juz RT-N16 a na nim Merlina.

O ile zasieg WiFi jest lepszy i mam wreszcie stabilne pokrycie mieszkania, o tyle:

- jak wlacze na komorce WiFi Analyzera, to sygnal Asusa wariuje: gora - dol - gora - dol: co chwila sie rozlacza,

- transfery mierzone iperfem blisko rutera wychodza o kilka Mbps nizsze niz wychodzily na WNR3500Lv2,

- nadal wystepuje podbieranie przepustowosci przez jednoczesne transfery, jak na WNR3500L,

- w Merlinie nie ma niestety przydatnej dla mnie opcji zmostkowania portu WAN z LANowskimi i pobierania zewnetrznego IP do lkienta DDNS.

Ale obawiam sie, ze jesli wgram Tomato, to zasieg sie pogorszy...

O.T.
Chyba zaraz kogos pogryze :angry:, czy zestawianie sieci musi byc takie frustrujace? :P
  • Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
maxikaaz    21
maxikaaz

Nie gryź, wrzuć soft z tego linku

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday
@maxikaaz,a co to poza tym ,że to tomato ?

Moze jakies stare, sprawdzone ;-). Czy ma moze OpenVPN?

O.T.

Z tym gryzieniem to ze tak powiem dalem wyraz wlasnej frustracji okolo piatej nad ranem  :D. Nie pilem do kogokolwiek :).

Jak sie przespalem, to mi troche przeszlo i zaczalem widziec plusy dodatnie:

- zasieg WiFi jest wreszcie stabilny w calym mieszkaniu, a to w sumie byl priorytet calej operacji,

- nawet w miejscach o slabszym zasiegu speedtest pokazuje rozsadne transfery,

- wyglada, ze spadly mi pingi po WiFi w stosunku do WNRa, strony sie szybciej wczytuja na telefonach/tabletach, a to w praktyce bedzie glowne zastosowanie WiFi.

Denerwujaco wolno dziala przelaczanie sie telefonow z jednego AP na drugi kiedy przechodze z pokoju do pokoju.

I mam wrazenie, ze o ile na WNR bylo wolno, to tu jest wlasnie denerwujaco wolno.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
maxikaaz    21
maxikaaz

@house - tomato, ale nie byle jakie :D solidny, sprawdzony DualWAN, ze starszym (5.10.56.46) sterownikiem do WiFi, idealnie pracującym z radiem w RT-N16.

@glorifyday - w "about" jest:

VPN integration and GUI Copyright © 2010 Keith Moyer

Wgraj, sprawdź, oceń.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Dzieki za rekomendacje. Czy to ma menu... ze tak powiem... w ASCII? :D

Jakie jest w tym FW optymalne ustawienie Transmit power? 

Pozostawiamy bez zmian, czy np. na 0 i slynny Singapur?  :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
maxikaaz    21
maxikaaz

Tak, wersja wskazana jest w języku zachodniej cywilizacji.

Jak się przekonasz, i po menu będziesz się poruszał w miarę odruchowo - możesz sobie wgrać którąś z najnowszych kompilacji, z krzaczkami. Mi nie przeszkadzają.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

Jakie jest w tym FW optymalne ustawienie Transmit power? 

żadne :) raz działa a raz nie - zależy od sterownika 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

maxikaaz:

Nie masz dziwnych odwiedzin z Chin?  :lol:

Smich smichem, ale jak kiedys radosnie otworzylem na Synology telnet, to proby logowania z Chin i Rosji mialem co chwila. Logi pelne (na szczescie nieudanych) prob i informacji o zablokowaniu IP.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
maxikaaz    21
maxikaaz

Nie potrzebujesz mieć softu z Chin, żeby zaraz po uruchomieniu się na publicznym IP mieć w ciągu paru minut spory log połączeń z domen .ua, .cn, .ru i podobnych.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Zgadza sie, tak wlasnie mialem z NASem.

Tu mnie po prostu nieco martwi fakt, ze nie udostepniaja zrodel...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Mały apdejcik z pola bitwy.

Po wgraniu Initial Image DD-WRT ruter z deczka zwariowal - dzialal, serwowal WiFi, ale nie widzial LANu. Dluzsza chwile nie wiedzialem, jak mu pomoc, ostatecznie odlaczylem od pradu na jakas minute i to pomoglo.

Potem wgralem DD-WRT. O ile interfejs i mozliwosci mi sie podobaja, o tyle sterownik WiFi jest slaby. Pokrycie sygnalem gorsze, w czasie speedtestu (na komorce) jest jakis blad polaczenia, WiFi analyzer tez powoduje hustawke sygnalu.

Dzis w nocy pora na chinskie pomidory ;-).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house
Po wgraniu Initial Image DD-WRT ruter z deczka zwariowal - dzialal, serwowal WiFi, ale nie widzial LANu

tak samo mi się zachowywał na rt-n66u. trzeba było po initial wgrać dd-wrt (podlinkowane przez @maxikaaz,)  via asus firmware restore.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Chcialem zobaczyc DD-WRT w dzialaniu, teraz "chinskie pomidory" od maxikaaza powinny juz wejsc przez WebUI.

To dla mnie wygodniejsze, bo nie musze rozpinac i przenosic rutera.

Apdejty...

Chinski specyfik wgrany, jednak jakos sie u mnie nie sprawdzil. Nie mam stabilnego pokrycia mieszkania sygnalem, takiego jak na Merlinie :unsure:. W trudnych punktach polaczenie co chwile znika.

Wgralem najnowsze Tomato Shibby'ego ze starym, potem z nowym sterownikiem.

Z nowym jest nienajgorzej, lepiej niz na DualWan, ale nadal gorsze krycie sygnalem niz Merlin.

Natomiast mam wrazenie, ze na Tomato Shibby'ego szybciej mi sie przelaczaja klienci z jednego AP na drugi, choc to oczywiscie moze byc placebo.

Przemyś... lenia...

Na RT-N16 wciaz nie udalo mi sie osiagnac iperfem na komorce wynikow bliskich lub nieco wiekszych niz 30 Mbps, ktore uzyskiwalem na Netgearze... (troche czasem zaluje, ze nie zostawilem Netgeara... moze trzeba bylo sprobowac go zmodowac zewnetrznymi antenami - chociaz tu widzialem podzielone zdania - jednym niby taki zabieg pomogl, innym nie bardzo)?

Swietlana przyszlosc...

Chyba bede wracal do Merlina, i tu pytania:

1. czy Merlin wgra sie juz normalnie z Tomato Web GUI?

1a. czy w takim przypadku mozna/trzeba/nie wolno uzyc opcji "After flashing, erase all data in NVRAM memory"?

2. czy ktos gdzies kiedys widzial liste optware lub entware dostepnych w Merlinie?

2a. czy jest na niej program noip i czy da rade go skonfigurowac tak, zeby uzywal wykrytego zewnetrznego IP (jak Tomato)?

3. (niestety juz nie pamietam) czy ktos kojarzy, czy optware / entware / Open VPN dziala na Merlinie w trybie AP?

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
maxikaaz    21
maxikaaz

Trochę jestem zaskoczony Twoją opinią, co do działania radia w DualWAN-ie.

Ktoś wie, ile defaultowo ustawia mW na wyjściu Merlin ?

DualWAN w proponowanej kompilacji startuje od 17mW, próbowałeś mu ustawić takie "zwyczajowe" 60-80mW ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

Openitforum

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Powiadomienie o plikach cookie

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji zawiera nasza Polityka prywatności