Jump to content

TP-Link i Openitforum - rozwiązanie konkursu

OpenITForum.pl
house

Event details


Miło mi poinformować, że zwycięzcą w konkursie został użytkownik

@miko

, który wysłał taką oto wiadomość w odpowiedzi na zadanie konkursowe :

miko napisał:

Inteligentny dom ogród

choć dom pewnie też ;-)

Jest powietrze, słońce, czasem deszcz...

Właśnie tego ostatniego latem często brakuje. Ja nie narzekam, ale ogród już tak. Niestety nie zawsze jestem w stanie dotrzeć na działkę nawet raz w tygodniu. Czasem się nie chce, a czasem po prostu nie ma siły. Z tego powodu i z uwagi na to, że lubię "bawić się" z sensem, w mojej głowie kształtuje się pewien projekt - automatyczne (i manualne) podlewanie ogrodu.

Koncepcja ulepsza się i ewaluuje każdego dnia, ale główne cechy pozostają niezmienne:

  • jak najwięcej możliwości
  • jak najprościej
  • jak najtaniej

Standardowa trójeczka przy niemal wszystkich hobbystycznych rozwiązaniach. Dodałbym jeszcze modularność i pewną autonomiczność.

Ostatnia rewizja zapisana w mojej pamięci zakłada użycie:

  • Raspberry Pi/Arduino jako jednostki głównej z minimum jednym elektrozaworem (może pracować autonomicznie, nawet bez dostępu do sieci i danych z czujników) - warunek konieczny
  • modularne, niewielkie układy z czujnikami, WiFi, panelem solarnym oraz niedużym akumulatorem - wspomaganie jednostki centralnej i info w przyjaznej formie

Jak widać, całkiem ambitnie.

Ciągnięcie przewodu na niemałe odległości ma mnóstwo wad - przede wszystkim zakłócenia i osłabienia sygnału z czujników, konieczność izolacji, zależność od lokalizacji jednostki głównej, a także niezbyt elegancki wygląd lub wymóg zakopania przewodu pod ziemią.

Rozwiązanie z WiFi niweluje te problemy. Niestety nie ma rozwiązań idealnych - dochodzi konieczność oddzielnego zasilenia, a sama komunikacja bezprzewodowa, również nie jest bez wad - jest zależna od sprawnego działania routera. Mimo wszystko te problemy da się dość prosto rozwiązać przez wspomniane [eco friendly ;-)] nieduże panele solarne oraz ewentualne wzmacniacze sygnału. Poza tym czujniki mają tylko wspomagać określanie najlepszego momentu na podlewanie. Bez nich świat się nie zawali ;-)

Z samym sygnałem może być ciekawa sprawa. Otóż na całym obszarze działania projektu, nie widać dotąd żadnej sieci WiFi i raczej szybko się to nie zmieni. Rzadki, ale jakże wprawiający w zadowolenie widok - całe pasmo jest wolne. Zakłócenia będą minimalne i sygnał być może też przez to szerszy bez konieczności żadnych wzmocnień :-)

Przejdźmy wreszcie do samego routera. W tej sytuacji wspomniany TP-LINK Archer MR200 może być jednym z najlepszych wyborów.

Wybór dostawców Internetu jest niezmiernie ograniczony. Być może jakąkolwiek (niedużą) prędkość udałoby się uzyskać przez linię telefoniczną (chyba gdzieś jakaś idzie, nie? ;-) ), ale same koszta utrzymania łącza mogą być spore (+ ewentualne doprowadzenie linii do działki). Ciągnięcie przewodu do jednostki głównej, również raczej wcześniej wykluczyliśmy. Z tego też powodu może jednak lepiej przebierać w ofertach operatorów komórkowych, którzy świetnych prędkości nie zaoferują, ale prawdopodobnie i tak transfery będą lepsze niż te z przewodu telefonicznego. Archer MR200 z dwoma zewnętrznymi antenami GSM oraz trzema wewnętrznymi WiFi, świetnie zadba o łączność czujników z jednostką centralną. W każdym bądź razie, zapewni komfortowy kontakt z globalną wioską przy popijaniu herbatki czy pracy przy komputerze nad niecierpiącym zwłoki, następnym projektem ;-)

Zwycięzcy gratuluję i czekam na kontakt w celu ustalenia spraw dotyczących wysyłki nagrody !!!

Pozostałym uczestnikom dziękuję za udział w konkursie, wkrótce będziecie mieli szansę na wygranie kolejnej nagrody : TP-Link Archer C2600.

Sign in to follow this  

Recommended Comments

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci.
Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
×
×
  • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.